Hayata Dair

Evlenince Aşk Gerçekten Biter Mi?

Evlilik Öyle Bir Müessese Ki Neyin Ne Olacağını Kestirmek Zor Doğrusu

Evlenince aşk biter mi? Evlenmeden önce başlayan senin ailen benim ailem süreci ve benimkiler şunu yaptı seninkiler ne yaptı gibi cümleler beraberinde evliliğin henüz ilk başından itibaren çiftleri sıkıntıya düşürecek süreci başlatır. Etrafınızda yeni evlenmiş olan çiftlere bakın aynı şeyleri neredeyse hepsinde görmeniz mümkün. Peki, evlenince aşk gerçekten biter mi?

Söz, nişan, düğün derken çiftler bu süreçte giderek başka bir kimliğe bürünmeye başlıyorlar. Evlilik ile ilgili ve çiftlerin birbirlerinden beklentileri arttıkça adeta insanın içindeki ikinci bir kişilikte ortaya çıkmaya başlıyor. Sonrasında ise “Ben senin yanlış tanımışım…” ile başlayan cümleler birbirini devam ettiriyor.

Peki, bu sorun neden kaynaklanıyor?

Çevre Baskısı

Evlilik toplum içinde o kadar çok abartılıp büyütülüyor ki, insan adeta evlendiği zaman kendisini eşine teslim etmek zorunda. Aşırı sorumluluk ve ağır yükler altına giren çiftler zamanla hep başkalarıyla uğraşmaktan kendilerine vakit ayıramıyorlar. Örfler, adet, gelenek, görenekler derken çevreden kaynaklanan baskı evlilik üzerinde önemli bir misyon oluşturuyor.

Evlenince Aşk Gerçekten Biter mi?
Evlenince Aşk Gerçekten Biter mi?

Değişim Endişesi

Evlilik “İyi günde ve kötü günde…” diye başlayan bir süreç dolayısıyla bu sürecin hemen başında eşlerin değişimden endişe etmesi, yani “Şimdi böyle ama daha sonra nasıl olur?” kaygısı ister istemez değişim endişesine neden olabiliyor.

Bütçesel Sorunlar

Geçim derdi, az kazanılan maaş ve giderlerin çok olması çiftler üzerinde önemli bir baskıya neden oluyor. Geçim sıkıntısı yaşayan eşler sürekli olarak psikolojik bir çöküntü içerisinde olacaklarından dolayı bir süre sonrasında birbirlerine sarmaya başlayorlar.

Ailelerin Karışması

Bu aslında iyi niyetli yapılan bir durum ancak her zaman yeni evli çiftler üzerinde bir sorun olmuştur. Aile fertlerinden birisi bir şeyleri düzeltmeye çalışınca genelde her şey yerin dibine vurur.

Özetle hiçbir konuyu sorun yapmadan sadece kendiniz olarak evliliğe adım atarsanız ve karşılıklı olarak birbirinize sımsıkı bağlanırsanız, çevrenizi, ailenizi ilişkinize karıştırmazsanız aşk bitmez hatta daha da çoğalır ama tam tersini yaparsanız emin olun aşk ilk günden bile bitebilir 🙂 Kalın sağlıcakla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu