Hayata Dair

Evinizin Havasını Temizleyen Faydalı Bitkiler

Faydalı bitkiler ailesine dahil olan bu doğal hava temizleyiciler ile evinizin havası daha ferah olacak! İnsanlar zamanının büyük bir bölümünü evlerinde geçirdikleri için kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissetmek ister. Evinde kötü enerjiden kurtulmak, daha ferah bir yaşam sürmek herkesin en büyük hakkıdır. Özellikle son dönemlerde salgın dolayısı ile tüm insanlar evlerine kapanmış durumda olup, tüm zamanlarını evde geçirmeye başladı. Kapalı alanlarda soluduğumuz havanın temiz olması ile birlikte, oksijen düzeyinin en üst seviyede olması gerekir. Yapılan araştırmalara göre evde bulunan bazı bitkiler, ortamın havasını temizleyerek kimyasalları o bölgeden uzaklaştırıyor. Sizler için bu bitkileri bir araya getirdik. İşte insan sağlığına faydalı olan bitkiler:

Kapalı Alanlar İçin Doğal Hava Temizleyici Faydalı Bitkiler

Evinizin Havasını Temizleyen En Önemli Bitkiler
Doğal Hava Temizleyici Faydalı Bitkiler
  1. Paşa Kılıcı (Peygamber Kılıcı):

Kapalı alanlarda faydasının oldukça önemli olduğu bilinen bu bitki halk arasında Paşa Kılıcı olarak bilinir. Diğer adının: Peygamber Kılıcı olduğunu da söylemek gerek. Kapalı alanların havasını dengelemek için kullanılan en iyi bitkilerden biridir. Temiz havayı olumsuz yönde etkileyen karbon monoksit ve azot monoksit gazlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. En önemli özelliği; geceleri daha fazla oksijen üretmesi ile ortamı kısa süre içerisinde temizlemesidir.

  1. Devetabanı:

Uzun yıllar boyunca dekoratif bir bitki olarak kullanmış olduğumuz Devetabanı, oksijen üretme konusunda oldukça başarılıdır. Oda içerisindeki kötü havayı yok ederek, ortamın havasını kısa süre içerisinde temizler. 60 cm boyuna ulaşabilen bu bitkinin bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir.

  1. Areka Palmiyesi:

Süs bitkisi olarak kullanılan Areka Palmiyesi, evlerin her zaman yeşil kalmasına olanak tanır. Bu bitkiyi diğer bitkilerden ayıran en önemli özellik: gün boyunca oksijen üretebilir olmasıdır. Oda içerisindeki kötü havayı emerek, yerine taze ve temiz havayı gönderir. Yaprak sayısı ne kadar fazla olursa, o kadar çok temizlik ve oksijen sunar.

  1. Kaktüs:

Kaktüs, herkes tarafından bilinen ancak çok fazla kullanılmayan bir bitki türüdür. Kaktüs bitkisi: genellikle çöl ortamında karşımıza çıkar. Suya ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürmeyi başarabilen tek bitki olduğunu söyleyebiliriz. Bakımı oldukça kolay ve zaman harcamaya gerek yoktur. Radyasyon emici özelliği ile insan sağlığına büyük katkısı bulunur. Akıllı telefonlardan ve bilgisayarlardan yayılan radyasyonun etkisini emerek insan sağlığına katkıda bulunur. Bu yüzden odalarımızda bulunması gereken en önemli bitkilerden biri olduğunu söylemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu