Sağlıklı Yaşam

Femur Kırığı Sonrası Yürüme ve Yapılması Gerekenler

femur kırığı
Femur Kırığı

Femur kırığı adlı makalemizde değineneceğimiz konulardan birkaçı: Femur kırığı iyileşme süreci, femur kırığı sonrası yürüme ve ameliyattan sonra yapılması gerekenler. Tecrübelere dayanarak hazırladığımız yazımızı sonuna kadar okuyunuz ve yapılması gerekenleri mutlaka uygulayınız.

Femur Kırığı Nedir?

Femur: diz kapağıyla kalça kemiği arasında olan kemiğimize verilen genel isimdir. Bu kemiğin kırılması çok güçtür yalnız kazalarda ve yüksekten düşmelerde fazla yük binmesi halinde vücudumuzun en sert kemiklerinden biri olan femur kemiği de kırılabilmektedir ve iyileşme süreci zaman almaktadır.

Femur Kırığı İyileşme Süreci:

Bu süreç bir hayli sıkıntılı geçeceğinden öncelikle moralinizi yüksek tutmalısınız. Ameliyat sonrasında bacağınıza takılan platine alışana kadar durum fazlasıyla rahatsız edici olur. Dikişleriniz iyileşinceye dek düzenli pansuman yaptırmalısınız, yaranızın mikrop kapmaması çok önemli. Femur kırığı ameliyatında bacağın yanından büyük çaplı bir kesi işlemi yaparlar bu yara mikrop kaparsa çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Dikişleriniz iyileşme sürecindeyken yapılması gereken bir takım hareketleriniz olacak bunları doktorunuz size söyleyecektir mutlaka ama mutlaka yapın. Dikişlerim patlar, kırığım zarar görür diye düşünmeyin yalnız fazla da sert davranmadan doktorunuzun verdiği hareketleri düzenli olarak tekrarlayın. Verilen hareketleri yapmazsanız eğer kaslarınız gerilir, özelliğini kaybeder ve kaskatı kesilirler. Yapılacak hareketleri çoğu doktor işi yoğun olduğundan söylemez veya söylemeyi unutur bu durumda bile siz bacağınızı yavaş yavaş açıp kapatmaya çalışın maksat kaslar işlevini kaybetmesin. Femur kırığı iyileşme sürecinde yapacağınız en önemli işlem budur yapılmazsa eğer bacağın dümdüz kalması ve katlanamaması gibi sakatlıklar doğurabilir.

Femur Kırığı Sonrası Yürüme:

Yukarda bahsettiğimiz üzere verilen hareketleri yaparsanız eğer kırık iyileşirken ve iyileştikten sonra da yürüme işlemi rahat olur. Yürümeye çift koltuk değneği ile başlayabilirsiniz. Tek koltuk değneği kullanayım demeyin sakın Allah korusun dengenizi koruyamayıp düşebilirsiniz. Alışana kadar iki koltuk değneği iyidir. Koltuk değneği olarak dirsekten değil de koltuk altından olanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. İlk etapta yürümekte güçlük çekebilirsiniz ama düzenli egzersizinizi yaparsanız eğer yavaş yavaş alışırsınız. Koltuk değneklerini kullanırken ilk haftalarda kırık olan bacağınıza fazla yük bindirmeyin. Tedavinin ikinci, üçüncü aylarında yavaş yavaş ağırlığınızı verin. Bu durum kırılan kemiğin daha hızlı kaynamasını sağlayacaktır. Beşinci, altıncı aylara geçtiğinizde ise durumunuza göre ağırlığınızın yarısını hatta yarısından biraz fazlasını da verebilirsiniz. Bunu ayarlamak sizin elinizde zaten doktorunuz da aynısını söyleyecektir.

Femur kırığı dikkat edilirse eğer 6 ay gibi bir sürede iyileşir. Bu süreçte bol bol kemik suyu tüketmelisiniz. Kasaptan alacağınız dana kemiklerini ilikleri çıkana kadar kaynatın ve bardak bardak tüketin. Sade içemiyorsanız eğer içine acı, ekşi, sarımsak ilave ederek kelle paça gibi de yapabilirsiniz tüketmesi daha kolay olur. Dana kemiği bulamazsanız koyun kemiği de olur. Tedavi boyunca tüketeceğiniz kemik suyu femur kırığınızın iyileşme sürecini çok çok hızlandıracaktır. Beslenmenize özen gösterin ve bacağınızı yapabildiğiniz kadar açıp kapatın, ayağınızın topuk kısmını kalçanıza değdirmeye çalışın. Bu işlemi yapmazsanız eğer 6 ayın sonunda bacağınız dümdüz kalacağı için fizik tedaviye gitmek zorunda kalabilirsiniz. Fizik tedaviye gitseniz bile bacağınızın eskisi gibi tam olarak katlanacağının bir garantisi yok, fizik tedaviyle ne kadar açılırsa artık o kadar katlanabilir. Bu duruma düşmemek için doktorunuzun verdiği hareketleri düzenli olarak tekrarlayın.

Telafi Edilemez Sonuçlarla Karşılaşmamak İçin Bunlara Dikkat!

Bazen doktorlar hastaları ameliyattan sonraki süreç için bilgilendirmeyi unutabiliyorlar iyileştikten sonra bile hastanın bacağında ömür boyu hareket kısıtlaması ve kısalık oluyor. O yüzden bu tarz durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle ameliyattan 2-3 gün sonra yavaş yavaş dikişlerinizi patlatmadan, kırığa zarar vermeden yapılması gereken hareketleri uygulayın. Hepsini yapmakta zorlanırsanız eğer topuğunuz kalçanıza değene kadar bacağınızı açıp kapama hareketini yapın en azından bu ilerde oluşabilecek hareket kısıtlamalarının önüne geçmiş olur. Son olarak kırık iyileştiğinde platini çıkarttırırsanız platin vidalarının kemikte oluşturduğu boşluklar tamamlanana kadar (yaklaşık olarak bir 6-7 ay kadar daha) kendinize dikkat edin fazla ağır kaldırmayın veya yüksek yerlerden atlamayın.

Geçmiş olsun dileklerimizi ileterek yazımızı sonlandıralım. Femur kırığıyla ilgili aklınıza takılan sorular olursa yorumlarda yazabilirsiniz. Diğer makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. 7. Aydayım yürüyorum calısıyorum ama yürürken aksamam var daha kaynama tam olmadığı için dedi doktor ama etrafımdakiler normal degil dio sizcede öyle

  1. Tahminimce bacağınızdaki aksamanın nedeni kasların tekrar eski haline dönmemesi yani eski esnekliğine ulaşamamasından kaynaklanıyor. Yürürken diz kapağınızı normal açıda kırıp yürümek istersiniz ama kaslar kısaldığından buna izin vermez ve aksama olur. Kaslarınızı açmaya yönelik düzenli egzersizler yapın gerekiyorsa doktorunuzla konuşup belli bir süre fizik tedaviye gidin. Geçmiş olsun.

   1. Merhabalar, ben bundan 1 sene önce ateşli silahla yaralanma geçirdim ve femur kemiğim kırıldı. Orta kısımdan platin taktılar sinir hasarımda oluştu. Sizim hiç katlanmıyordu fizik tedavide açıldığı kadar açıldı. 10 cm açık yaram mevcuttu düsük ayakta oluştu. Onun için bi afo kullanıyorum his kaybımda var. En az 5 ay yattım 5 aydan sonra platin taktılar ve şuan platin takılalı 8 ay oldu. Ağrım sızım olmuyor sadece kalçamda ağrı oluyor oda çivilerden kaynaklanan bir şey galiba ama yürürken aksamam var. Artı olarak yoruluyorum yorulmalarımı nasıl geçirebilirim ve yorulmam norlmalmi lütfen bi öneri verin. Teşekkür ederim.

    1. Merhaba, yorulmalarınız gayet normal çünkü vücudunuz uzun zamandır yattığınız için hareketsizliğe alışmış durumda. Ayakta zaman geçirseniz bile eski sağlıklı haliniz gibi vücudunuzu çalıştıramıyorsunuzdur. Yorgunluğunuz illa ki olacak ama zamanla, siz daha çok egzersiz yaptıkça bedeniniz alışacak ve artık yavaş yavaş geçecektir. Size önerim olabildiğince yataktan uzak durmanız ve düzenli egzersiz yapmanız olacaktır. Geçmiş olsun.

 2. Hocam femur şaft kırığı var bende 18 ay oldu kaynamadı leğen kemiğinden greft yoluyla ameliyat oldum intramedül çivi vardı +şimdi greft ameliyatında plak takıldı 4 vidalı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim ne kadar sürede kaynar şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Doktor değilim sadece tecrübelerimi aktararak insanlara yararlı olmaya çalışıyorum. Geç kaynamasının birçok nedeni olabilir bunun nedenini en iyi doktorunuz bilir. Kırılan kemiğin çabuk kaynaması için benim size önerim bol bol kemik suyu içmeniz ve günde en az 2 yumurta haşlayıp beyazını yemeniz yönünde olacaktır. İnşaAllah bir an önce iyileşirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. Benim 2 buçuk yaşındaki kızım koltuktan düştü femur kemik kırıldı ve ameliyat ortamında alçılama yapıldı benim en çok merak ettiğim kızım eskisi gibi olabilecekmi acaba 1 aydır alçılı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Alçıya alınması, alçıdan çıktıktan sonra fizik tedavi sürecini gerektirir. Çünkü sürekli alçıda duran bacaktaki kaslar gerilir ve katılaşır. Tekrar açılması için bir müddet fizik tedaviye ihtiyaç doğar ama ortada korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Doktorunuzun vereceği hareketleri yaparak gerekiyorsa fizik tedaviye götürerek bu süreci atlatabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. Trafik kazası sonucu sol bacağımın femur kemiği 2 yerinden parçalı olarak kırıldı ameliyat oldum platin takıldı 1 ay geçmesine rağmen hala alçıda hareket yapmıyorum 2 haftada bir kontrollere gidiyorum doktor kesinlikle üzerine basma dedi koltuk altı değnekleriyle seke seke yürüyorum çok güzel yazı olmuş teşşükkür ederim

  1. Normalde platin taktıklarında parçalı kırık yoksa alçıya almazlar. Sizin durumunuz normal femur kırığı olanlara göre biraz farklı fakat merak etmeyin alçı çıktıktan sonra göreceğiniz fizik tedavi ile bacağınız tekrar eski haline gelecektir inşaAllah. İlk haftalarda üzerine basmayın ve doktorunuzun dediklerine harfiyen uymaya özen gösterin. Geçmiş olsun.

 5. iyi günler
  16 gün once yere dusmustum ve femur boyun kirigi denildi.Yatakta cok hareket ediyorum kiriga zarar verir mi? Bazen sandalyede falan 2 veya 3 saat oturuyorum.Kisacasi gun icerisinde yerimde sabit kalmiyorum.Zarar vermis oluyormuyum

  1. Doktorunuzun önerilerini dikkate alarak hareket ediyorsanız zarar vermiş sayılmazsınız. Zarar verdiğiniz an kırılan noktada anlık aşırı ağrı ve yanma hissedersiniz. Zarar verip vermediğinizi en kolay yolla bu şekilde anlayabilirsiniz. Ani hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun dileklerimle…

  1. Evet, zamanında böyle bir olay yaşamıştım, ne kadar kötü de olsa bir tecrübe oldu. Sizler içinde faydalı olduysa ne mutlu bana…

 6. İyi günler ben kaza sonucu sol femur uyluk kemigim kırıldı şuan 40 gün geçti ama diz kapagimi kapatamiyorum ne yapmam lazım kapattigim zaman çok acı veriyo zorlarsam ve 2 günde bi zeytin yağ ile ovaliyorum ama hep aynı hangi hareketleri yapmam lazm Bana yardımcı olur musunuz?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Ağrı oluşması çok normal ameliyatta işlem gören bölgelerde iyileşene kadar yaptığınız egzersizlerde ağrı olabilir ama zamanla geçer merak etmeyin o ağrılar kalıcı değil. Ağrı oluşuyor diye hareketleri bırakmayın ve doktorunuzun vermiş olduğu hareketlere devam edin.

 7. Benimde femur kırığın vardı şuan iyileştin sayılır en son kontrole gittiğimde bana ağır işlerde çalışabileceğini söyledi bende 35 kilo kadar ağırlık kaldırdım hiç bir şeyim yoktu aradan 6 gılün felan geçti akşama oluyor şuan ayahgım çok ağrıyor basamıyorum yaklaşık 9 ay önce kekiğin kırılmıştı

  1. Femur kırığı iyileştikten sonra da kendinize belli bir süre dikkat etmelisiniz. Ağırlık kaldırma işini birden değilde yavaş yavaş yaparsanız uzun süredir uyuyan ve alışık olmayan kas, lif ve yeni iyileşmiş olan kemik yapısı hasar görmez ve ağrı oluşmaz. Eğer platini aldırdıysanız bir 6 ay daha dikkatli olun fazla ağır kaldırmamaya çalışın çünkü platin vidalarının kemikte oluşturduğu boşluklar dolmadan tekrar kırılma ihtimali oluşabilir. Geçmiş olsun.

 8. Benim sol femur kemiğim kırıldı amelyat oldum üstüne rahat yürüyebiliyorum 5 ay oldu kırılalı ama dizim katlanmıyor sizce napmam lazım lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba, fizik tedavi doktorunuzun vermiş olduğu günlük hareketleri yapmaya özen gösterin ve kaslarınızı olabildiğince esnetin. Uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılmayan kaslar katılaşır ve hareket kısıtlamasına sebep olur, diz ekleminizde kireçlenmeye kadar gidebilir. Bu yüzden bacağınızı katlamaya ve kaslarınızı esnetmeye yönelik düzenli egzersiz yapmanız önemli. Bacağınızda açık yara yoksa eğer egzersizlere başlamadan önce sıcak su masajı yapmanız kaslarınızı rahatlatacak, daha fazla esnetmenize olanak sağlayacaktır. Geçmiş olsun.

 9. Hocam merhaba, kolay gelsin. Üç ay önce femur kırığı ameliyatı oldum. Halen ayağımın üstüne basamıyorum. Bugün doktorun yanına gittiğimde bana sadece sigara içme yoksa ayağın kaynamaz dedi. Yani hocam bu durumda ne yapmam gerekli?

  1. Merhaba, kemiğin kaynama derecesine göre hareket etmeniz gerekiyor. Muayeneye gittiğinizde doktorunuz röntgen çekip size kaynama derecesine göre kırık bacağınızın üzerine ne kadar yük vereceğinize dair bilgi verecektir. Yalnız günden güne, aydan aya yük artırımlarında kırık daha çabuk kaynayabiliyor. Bu oran ne az ne de fazla olmamalı. Yükünüzü fazla verdiğinizde kırık olan bölgede ağrı oluşur ve fark edersiniz zaten. En sağlıklı bilgi çekilen röntgene göre verilebilir. “Ayağımın üzerine hiç basmayayım kırık daha güzel iyileşir” derseniz ve doktorunuz söylediği halde yük vermekten çekinirseniz bu da yanlış olur çünkü 6 ve 7. aylara geldiğinizde neredeyse yükünüzün tamamına yakınını vermeniz gerekebilir. Femur kırığı diğer bölgelerdeki kırıklara nazaran daha geç iyileştiğinden sigara içiyorsanız bırakmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü sigara dolaşımı bozduğu için kaynamalar (iyileşmeler) daha geç oluyor. Geçmiş olsun.

 10. Merhabalar, ben tam 1 ay önce motorla trafik kazası geçirdim. Yaşım 17, sol femurun dize yakın kısmında kırık oluştu ve ameliyatla plak taktılar. Ayağıma dizimi 90 dereceye rahat ulaştırabiliyorum ama daha fazla bükerken zorlanıyorum. Alıştıra alıştıra egzersizleri yapa yapa iyi oluyorum. Doktor bana 6 hafta yük veremezsin dedi, 3. haftada kontrole gittik yük verme vidalar kırılmasın bu aralar dedi. Şuan hafif hafif basıyorum, koltuk altı değnekleri ile yürüyorum. Bana bir öneriniz var mıdır?

  1. Merhaba, yaşınız genç olduğu için kemik daha çabuk kaynayacaktır. Dizinizi birden eski esnekliğine ulaştırmanız mümkün değil. Ancak zamanla yapacağınız egzersizlerle mümkün. Bu yüzden her gün sabırla, bacağınızdaki plağa zarar vermeyecek şekilde, hareketlerinizi yapmaya çalışın ve bol bol kemik suyu tüketin. Geçmiş olsun.

   1. Tekrardan merhabalar,
    Dizimi bükmede ve yukarı kaldırıp indirmede baya bir ilerleme kaydettim. Şuan doktor yük ver demeden hiçbir şey yapmıyorum günlük sade soda tüketiyorum bol mineralli olduğu için ve D 3 vitamini kullanıyorum şuan 5.haftadayım. Birde benim dizimde dönme oldu o pek sıkıntı yaratmadı ama dizimin şişleri daha yeni yeni iniyor. Sorum bacağımı büküp düzeltirken çıt çıt sesler geliyor o nedir diye sorucaktım iyi günler.

    1. İlerleme kaydetmeniz çok sevindirici. Dizinizden gelen seslerin birçok sebebi olabilir. Örnek vermek gerekirse hareketsizlikten dolayı kireçlenme veya diz kapağının sıvısında azalma gibi. Gelen seslerden ziyade size acı veriyorsa mutlaka doktorunuza danışın ve detaylı bir şekilde dizinizi muayene ettirin. Sesler ara sıra geliyor ve acı hissi olmuyorsa bilin ki hareketsizlikten kaynaklanıyordur. Kırık bölgeye zarar vermeden, düzenli egzersiz yaparak bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

 11. Merhaba 5,5 ay önce trafik kazası sonucu parçalı femur kırığı oldu. Platin takıldı, ancak üstüne basınca acım, aksamam var. Özellikle bel tarafımda doktorum kaynama devam ediyor diyor ancak belden gelen aksama beni tedirgin ediyor. Birde ayağım dışa doğru basıyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Yaşadıklarınız ve aksamalarınız femur kırığı için gayet normal kabul edilebilecek şeyler. Sizin dikkat etmeniz gereken konu kaynama derecesine göre yük vermek ve doktorunuzun bilgisi dahilinde günlük egzersizlerinize devam etmek. Kırık iyileştiğinde fizik tedaviye ihtiyaç duymak istemiyorsanız hareketleri hiç sıkılmadan tam ve düzenli bir şekilde yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu