Sağlıklı Yaşam

Femur Kırığı Sonrası Yürüme ve Yapılması Gerekenler

femur kırığı
Femur Kırığı

Femur kırığı adlı makalemizde değineneceğimiz konulardan birkaçı: Femur kırığı iyileşme süreci, femur kırığı sonrası yürüme ve ameliyattan sonra yapılması gerekenler. Tecrübelere dayanarak hazırladığımız yazımızı sonuna kadar okuyunuz ve yapılması gerekenleri mutlaka uygulayınız.

Femur Kırığı Nedir?

Femur: diz kapağıyla kalça kemiği arasında olan kemiğimize verilen genel isimdir. Bu kemiğin kırılması çok güçtür yalnız kazalarda ve yüksekten düşmelerde fazla yük binmesi halinde vücudumuzun en sert kemiklerinden biri olan femur kemiği de kırılabilmektedir ve iyileşme süreci zaman almaktadır.

Femur Kırığı İyileşme Süreci:

Bu süreç bir hayli sıkıntılı geçeceğinden öncelikle moralinizi yüksek tutmalısınız. Ameliyat sonrasında bacağınıza takılan platine alışana kadar durum fazlasıyla rahatsız edici olur. Dikişleriniz iyileşinceye dek düzenli pansuman yaptırmalısınız, yaranızın mikrop kapmaması çok önemli. Femur kırığı ameliyatında bacağın yanından büyük çaplı bir kesi işlemi yaparlar bu yara mikrop kaparsa çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Dikişleriniz iyileşme sürecindeyken yapılması gereken bir takım hareketleriniz olacak bunları doktorunuz size söyleyecektir mutlaka ama mutlaka yapın. Dikişlerim patlar, kırığım zarar görür diye düşünmeyin yalnız fazla da sert davranmadan doktorunuzun verdiği hareketleri düzenli olarak tekrarlayın. Verilen hareketleri yapmazsanız eğer kaslarınız gerilir, özelliğini kaybeder ve kaskatı kesilirler. Yapılacak hareketleri çoğu doktor işi yoğun olduğundan söylemez veya söylemeyi unutur bu durumda bile siz bacağınızı yavaş yavaş açıp kapatmaya çalışın maksat kaslar işlevini kaybetmesin. Femur kırığı iyileşme sürecinde yapacağınız en önemli işlem budur yapılmazsa eğer bacağın dümdüz kalması ve katlanamaması gibi sakatlıklar doğurabilir.

Femur Kırığı Sonrası Yürüme:

Yukarda bahsettiğimiz üzere verilen hareketleri yaparsanız eğer kırık iyileşirken ve iyileştikten sonra da yürüme işlemi rahat olur. Yürümeye çift koltuk değneği ile başlayabilirsiniz. Tek koltuk değneği kullanayım demeyin sakın Allah korusun dengenizi koruyamayıp düşebilirsiniz. Alışana kadar iki koltuk değneği iyidir. Koltuk değneği olarak dirsekten değil de koltuk altından olanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. İlk etapta yürümekte güçlük çekebilirsiniz ama düzenli egzersizinizi yaparsanız eğer yavaş yavaş alışırsınız. Koltuk değneklerini kullanırken ilk haftalarda kırık olan bacağınıza fazla yük bindirmeyin. Tedavinin ikinci, üçüncü aylarında yavaş yavaş ağırlığınızı verin. Bu durum kırılan kemiğin daha hızlı kaynamasını sağlayacaktır. Beşinci, altıncı aylara geçtiğinizde ise durumunuza göre ağırlığınızın yarısını hatta yarısından biraz fazlasını da verebilirsiniz. Bunu ayarlamak sizin elinizde zaten doktorunuz da aynısını söyleyecektir.

Femur kırığı dikkat edilirse eğer 6 ay gibi bir sürede iyileşir. Bu süreçte bol bol kemik suyu tüketmelisiniz. Kasaptan alacağınız dana kemiklerini ilikleri çıkana kadar kaynatın ve bardak bardak tüketin. Sade içemiyorsanız içine acı, ekşi, sarımsak ilave ederek kelle paça gibi de yapabilirsiniz. Bu şekilde tüketmesi daha kolay olur. Dana kemiği bulamazsanız koyun kemiği de olur. Tedavi boyunca tüketeceğiniz kemik suyu femur kırığınızın iyileşme sürecini çok çok hızlandıracaktır. Kemik suyu tüketmekte zorluk çekiyorsanız magnezyum, kalsiyum takviyesi alabilir, yoğurt, kefir tüketebilirsiniz. Beslenmenize özen gösterin ve bacağınızı yapabildiğiniz kadar açıp kapatın, ayağınızın topuk kısmını kalçanıza değdirmeye çalışın. Bu işlemi yapmazsanız eğer 6 ayın sonunda bacağınız dümdüz kalacağı için fizik tedaviye gitmek zorunda kalabilirsiniz. Fizik tedaviye gitseniz bile bacağınızın eskisi gibi tam olarak katlanacağının bir garantisi yok, fizik tedaviyle ne kadar açılırsa artık o kadar katlanabilir. Bu duruma düşmemek için doktorunuzun verdiği hareketleri düzenli olarak tekrarlayın.

Telafi Edilemez Sonuçlarla Karşılaşmamak İçin Bunlara Dikkat!

Bazen doktorlar hastaları ameliyattan sonraki süreç için bilgilendirmeyi unutabiliyorlar. İyileştikten sonra bile hastanın bacağında ömür boyu hareket kısıtlaması ve kısalık oluyor. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ameliyattan hemen sonra doktorunuza danışarak yavaş yavaş, dikişlerinizi patlatmadan, kırığa zarar vermeden yapılması gereken hareketleri uygulayın. Hepsini yapmakta zorlanırsanız topuğunuz kalçanıza değene kadar bacağınızı açıp kapama hareketini yapın yani yapabildiğiniz kadar bacağınızı katlamaya çalışın. En önemlisi bu. Diğer bir hareket: bacağınız düz bir pozisyondayken diz kapağınızın üzeride dahil olacak şekilde bacak kaslarınızı 5-10 saniye boyunca sıkın (kilitleyin) sonra serbest bırakın. Bu hareketi günlük sabah öğle akşam olmak üzere 5’er set yapabilirsiniz. Bacak kaslarınızı güçlü tutmaya yarayacak, diz bölgenizi koruyacaktır. Yapacağınız bu egzersizler ile ileride oluşabilecek hareket kısıtlamalarının önüne geçmiş olursunuz. Ek olarak bu tarz kırıklar için hastanelerde özel bir alet var doktor dizinizi bu aletin üzerine sabitledikten sonra alet bacağı açma kapama işlemini yavaş yavaş kırık bölgeye zarar vermeden otomatik olarak yapıyor. Bulunduğunuz hastanede bu aletten varsa eğer doktorunuzdan bunu da talep edebilirsiniz. Son olarak kırık iyileştiğinde platini çıkarttırırsanız platin vidalarının kemikte oluşturduğu boşluklar tamamlanana kadar (yaklaşık olarak bir 6-7 ay kadar daha) kendinize dikkat edin fazla ağır kaldırmayın veya yüksek yerlerden atlamayın.

Geçmiş olsun dileklerimizi ileterek yazımızı sonlandıralım. Femur kırığıyla ilgili aklınıza takılan sorular olursa yorumlarda yazabilirsiniz. Diğer makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

İlgili Makaleler

51 Yorum

 1. 7. Aydayım yürüyorum calısıyorum ama yürürken aksamam var daha kaynama tam olmadığı için dedi doktor ama etrafımdakiler normal degil dio sizcede öyle

  1. Tahminimce bacağınızdaki aksamanın nedeni kasların tekrar eski haline dönmemesi yani eski esnekliğine ulaşamamasından kaynaklanıyor. Yürürken diz kapağınızı normal açıda kırıp yürümek istersiniz ama kaslar kısaldığından buna izin vermez ve aksama olur. Kaslarınızı açmaya yönelik düzenli egzersizler yapın gerekiyorsa doktorunuzla konuşup belli bir süre fizik tedaviye gidin. Geçmiş olsun.

   1. Merhabalar, ben bundan 1 sene önce ateşli silahla yaralanma geçirdim ve femur kemiğim kırıldı. Orta kısımdan platin taktılar sinir hasarımda oluştu. Sizim hiç katlanmıyordu fizik tedavide açıldığı kadar açıldı. 10 cm açık yaram mevcuttu düsük ayakta oluştu. Onun için bi afo kullanıyorum his kaybımda var. En az 5 ay yattım 5 aydan sonra platin taktılar ve şuan platin takılalı 8 ay oldu. Ağrım sızım olmuyor sadece kalçamda ağrı oluyor oda çivilerden kaynaklanan bir şey galiba ama yürürken aksamam var. Artı olarak yoruluyorum yorulmalarımı nasıl geçirebilirim ve yorulmam norlmalmi lütfen bi öneri verin. Teşekkür ederim.

    1. Merhaba, yorulmalarınız gayet normal çünkü vücudunuz uzun zamandır yattığınız için hareketsizliğe alışmış durumda. Ayakta zaman geçirseniz bile eski sağlıklı haliniz gibi vücudunuzu çalıştıramıyorsunuzdur. Yorgunluğunuz illa ki olacak ama zamanla, siz daha çok egzersiz yaptıkça bedeniniz alışacak ve artık yavaş yavaş geçecektir. Size önerim olabildiğince yataktan uzak durmanız ve düzenli egzersiz yapmanız olacaktır. Geçmiş olsun.

 2. Hocam femur şaft kırığı var bende 18 ay oldu kaynamadı leğen kemiğinden greft yoluyla ameliyat oldum intramedül çivi vardı +şimdi greft ameliyatında plak takıldı 4 vidalı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim ne kadar sürede kaynar şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Doktor değilim sadece tecrübelerimi aktararak insanlara yararlı olmaya çalışıyorum. Geç kaynamasının birçok nedeni olabilir bunun nedenini en iyi doktorunuz bilir. Kırılan kemiğin çabuk kaynaması için benim size önerim bol bol kemik suyu içmeniz ve günde en az 2 yumurta haşlayıp beyazını yemeniz yönünde olacaktır. İnşaAllah bir an önce iyileşirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. Benim 2 buçuk yaşındaki kızım koltuktan düştü femur kemik kırıldı ve ameliyat ortamında alçılama yapıldı benim en çok merak ettiğim kızım eskisi gibi olabilecekmi acaba 1 aydır alçılı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Alçıya alınması, alçıdan çıktıktan sonra fizik tedavi sürecini gerektirir. Çünkü sürekli alçıda duran bacaktaki kaslar gerilir ve katılaşır. Tekrar açılması için bir müddet fizik tedaviye ihtiyaç doğar ama ortada korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Doktorunuzun vereceği hareketleri yaparak gerekiyorsa fizik tedaviye götürerek bu süreci atlatabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. Trafik kazası sonucu sol bacağımın femur kemiği 2 yerinden parçalı olarak kırıldı ameliyat oldum platin takıldı 1 ay geçmesine rağmen hala alçıda hareket yapmıyorum 2 haftada bir kontrollere gidiyorum doktor kesinlikle üzerine basma dedi koltuk altı değnekleriyle seke seke yürüyorum çok güzel yazı olmuş teşşükkür ederim

  1. Normalde platin taktıklarında parçalı kırık yoksa alçıya almazlar. Sizin durumunuz normal femur kırığı olanlara göre biraz farklı fakat merak etmeyin alçı çıktıktan sonra göreceğiniz fizik tedavi ile bacağınız tekrar eski haline gelecektir inşaAllah. İlk haftalarda üzerine basmayın ve doktorunuzun dediklerine harfiyen uymaya özen gösterin. Geçmiş olsun.

 5. iyi günler
  16 gün once yere dusmustum ve femur boyun kirigi denildi.Yatakta cok hareket ediyorum kiriga zarar verir mi? Bazen sandalyede falan 2 veya 3 saat oturuyorum.Kisacasi gun icerisinde yerimde sabit kalmiyorum.Zarar vermis oluyormuyum

  1. Doktorunuzun önerilerini dikkate alarak hareket ediyorsanız zarar vermiş sayılmazsınız. Zarar verdiğiniz an kırılan noktada anlık aşırı ağrı ve yanma hissedersiniz. Zarar verip vermediğinizi en kolay yolla bu şekilde anlayabilirsiniz. Ani hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun dileklerimle…

  1. Evet, zamanında böyle bir olay yaşamıştım, ne kadar kötü de olsa bir tecrübe oldu. Sizler içinde faydalı olduysa ne mutlu bana…

 6. İyi günler ben kaza sonucu sol femur uyluk kemigim kırıldı şuan 40 gün geçti ama diz kapagimi kapatamiyorum ne yapmam lazım kapattigim zaman çok acı veriyo zorlarsam ve 2 günde bi zeytin yağ ile ovaliyorum ama hep aynı hangi hareketleri yapmam lazm Bana yardımcı olur musunuz?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Ağrı oluşması çok normal ameliyatta işlem gören bölgelerde iyileşene kadar yaptığınız egzersizlerde ağrı olabilir ama zamanla geçer merak etmeyin o ağrılar kalıcı değil. Ağrı oluşuyor diye hareketleri bırakmayın ve doktorunuzun vermiş olduğu hareketlere devam edin.

 7. Benimde femur kırığın vardı şuan iyileştin sayılır en son kontrole gittiğimde bana ağır işlerde çalışabileceğini söyledi bende 35 kilo kadar ağırlık kaldırdım hiç bir şeyim yoktu aradan 6 gılün felan geçti akşama oluyor şuan ayahgım çok ağrıyor basamıyorum yaklaşık 9 ay önce kekiğin kırılmıştı

  1. Femur kırığı iyileştikten sonra da kendinize belli bir süre dikkat etmelisiniz. Ağırlık kaldırma işini birden değilde yavaş yavaş yaparsanız uzun süredir uyuyan ve alışık olmayan kas, lif ve yeni iyileşmiş olan kemik yapısı hasar görmez ve ağrı oluşmaz. Eğer platini aldırdıysanız bir 6 ay daha dikkatli olun fazla ağır kaldırmamaya çalışın çünkü platin vidalarının kemikte oluşturduğu boşluklar dolmadan tekrar kırılma ihtimali oluşabilir. Geçmiş olsun.

 8. Benim sol femur kemiğim kırıldı amelyat oldum üstüne rahat yürüyebiliyorum 5 ay oldu kırılalı ama dizim katlanmıyor sizce napmam lazım lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba, fizik tedavi doktorunuzun vermiş olduğu günlük hareketleri yapmaya özen gösterin ve kaslarınızı olabildiğince esnetin. Uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılmayan kaslar katılaşır ve hareket kısıtlamasına sebep olur, diz ekleminizde kireçlenmeye kadar gidebilir. Bu yüzden bacağınızı katlamaya ve kaslarınızı esnetmeye yönelik düzenli egzersiz yapmanız önemli. Bacağınızda açık yara yoksa eğer egzersizlere başlamadan önce sıcak su masajı yapmanız kaslarınızı rahatlatacak, daha fazla esnetmenize olanak sağlayacaktır. Geçmiş olsun.

 9. Hocam merhaba, kolay gelsin. Üç ay önce femur kırığı ameliyatı oldum. Halen ayağımın üstüne basamıyorum. Bugün doktorun yanına gittiğimde bana sadece sigara içme yoksa ayağın kaynamaz dedi. Yani hocam bu durumda ne yapmam gerekli?

  1. Merhaba, kemiğin kaynama derecesine göre hareket etmeniz gerekiyor. Muayeneye gittiğinizde doktorunuz röntgen çekip size kaynama derecesine göre kırık bacağınızın üzerine ne kadar yük vereceğinize dair bilgi verecektir. Yalnız günden güne, aydan aya yük artırımlarında kırık daha çabuk kaynayabiliyor. Bu oran ne az ne de fazla olmamalı. Yükünüzü fazla verdiğinizde kırık olan bölgede ağrı oluşur ve fark edersiniz zaten. En sağlıklı bilgi çekilen röntgene göre verilebilir. “Ayağımın üzerine hiç basmayayım kırık daha güzel iyileşir” derseniz ve doktorunuz söylediği halde yük vermekten çekinirseniz bu da yanlış olur çünkü 6 ve 7. aylara geldiğinizde neredeyse yükünüzün tamamına yakınını vermeniz gerekebilir. Femur kırığı diğer bölgelerdeki kırıklara nazaran daha geç iyileştiğinden sigara içiyorsanız bırakmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü sigara dolaşımı bozduğu için kaynamalar (iyileşmeler) daha geç oluyor. Geçmiş olsun.

   1. Hocam dün yine doktora gittim kaynama olmadığını söyledi. Bana ısrarla sigara içme yoksa bidaha amaliyat olursun dedi. Sigarayı aniden bırakamıyorum, azaltarak içiyorum. Peki hiç mi kaynamaz yoksa uzun mu sürer kaynaması?

    1. Merhaba, doktorunuzun size söylediklerine harfiyen uyun aksi takdirde sonradan sonraya sorun yaşama ihtimaliniz artar. Sigara vücuttaki dolaşımı olumsuz etkileyerek damarları tıkar. Bu yüzden vücudunuzda oluşan yara veya kırıklar çok geç iyileşir. Evet bırakmak zordur. Bırakma işini önce beyninizde bitirmeniz lazım. Nefes almadan ne kadar yaşayabilirsiniz? İnsan en değerli organına, ciğerlerine neden katran yükler ve kendi kendine zarar verir? Sadece bacağınızdaki kırığın iyileşmesi için değil bundan sonraki ömrünüzü solunum cihazına bağlı olarak hastane köşelerinde geçirmek istemiyorsanız bir an önce sigarayı bırakmalısınız. İnsanoğlu sağlığın kıymetini kaybetmeden anlamıyor. O yüzden fazla geç olmadan içmemek için bir karar alın ve iradenizi sağlam tutun. Bunu başarabilirsiniz.

 10. Merhabalar, ben tam 1 ay önce motorla trafik kazası geçirdim. Yaşım 17, sol femurun dize yakın kısmında kırık oluştu ve ameliyatla plak taktılar. Ayağıma dizimi 90 dereceye rahat ulaştırabiliyorum ama daha fazla bükerken zorlanıyorum. Alıştıra alıştıra egzersizleri yapa yapa iyi oluyorum. Doktor bana 6 hafta yük veremezsin dedi, 3. haftada kontrole gittik yük verme vidalar kırılmasın bu aralar dedi. Şuan hafif hafif basıyorum, koltuk altı değnekleri ile yürüyorum. Bana bir öneriniz var mıdır?

  1. Merhaba, yaşınız genç olduğu için kemik daha çabuk kaynayacaktır. Dizinizi birden eski esnekliğine ulaştırmanız mümkün değil. Ancak zamanla yapacağınız egzersizlerle mümkün. Bu yüzden her gün sabırla, bacağınızdaki plağa zarar vermeyecek şekilde, hareketlerinizi yapmaya çalışın ve bol bol kemik suyu tüketin. Geçmiş olsun.

   1. Tekrardan merhabalar,
    Dizimi bükmede ve yukarı kaldırıp indirmede baya bir ilerleme kaydettim. Şuan doktor yük ver demeden hiçbir şey yapmıyorum günlük sade soda tüketiyorum bol mineralli olduğu için ve D 3 vitamini kullanıyorum şuan 5.haftadayım. Birde benim dizimde dönme oldu o pek sıkıntı yaratmadı ama dizimin şişleri daha yeni yeni iniyor. Sorum bacağımı büküp düzeltirken çıt çıt sesler geliyor o nedir diye sorucaktım iyi günler.

    1. İlerleme kaydetmeniz çok sevindirici. Dizinizden gelen seslerin birçok sebebi olabilir. Örnek vermek gerekirse hareketsizlikten dolayı kireçlenme veya diz kapağının sıvısında azalma gibi. Gelen seslerden ziyade size acı veriyorsa mutlaka doktorunuza danışın ve detaylı bir şekilde dizinizi muayene ettirin. Sesler ara sıra geliyor ve acı hissi olmuyorsa bilin ki hareketsizlikten kaynaklanıyordur. Kırık bölgeye zarar vermeden, düzenli egzersiz yaparak bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

 11. Merhaba 5,5 ay önce trafik kazası sonucu parçalı femur kırığı oldu. Platin takıldı, ancak üstüne basınca acım, aksamam var. Özellikle bel tarafımda doktorum kaynama devam ediyor diyor ancak belden gelen aksama beni tedirgin ediyor. Birde ayağım dışa doğru basıyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Yaşadıklarınız ve aksamalarınız femur kırığı için gayet normal kabul edilebilecek şeyler. Sizin dikkat etmeniz gereken konu kaynama derecesine göre yük vermek ve doktorunuzun bilgisi dahilinde günlük egzersizlerinize devam etmek. Kırık iyileştiğinde fizik tedaviye ihtiyaç duymak istemiyorsanız hareketleri hiç sıkılmadan tam ve düzenli bir şekilde yapın.

 12. Merhabalar annemin (47) femur kemiğinde ateşli silah yaralanması sebebiyle diz bölgesine yakın yerde kırık oluştu 21 gün alçıya aldılar. Doktor üstüne basmayacaksın dedi. Sizce ileride sakatlık bir durum olurmu? Fizik tedaviyi falanda önemsersek ne kadar sürede önceki gibi yürüyebilir? Bu mümkün müdür? Kazayla olan mı yoksa silahla olan mı daha zor iyileşir ? Alçıdayken fizik tedaviye başvuralım mı yoksa alçıdan çıkıncamı başvurmalıyız ve yatakta yatıp uzanırken egzersiz yaptırmalımıyız (alçıdayken) cevap verirseniz sevinirim lütfen. Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, ateşli silah yaralanmalarında durum farklılık gösterebilmektedir. Burda kırılan kemiğin hasar durumu önemlidir. Ameliyatık bir durum söz konusu değilse yani sadece alçıya alındığıyla kalacaksa kısa bir sürede iyileşme gösterebilir. İlk zamanlarda doktorunuz, kemiğin doğru mu yoksa yanlış mı kaynağını görebilmek adına günlük ve haftalık olarak annenizin röntgenini çekecektir. Sizde bu süreçte doktorunuza danışarak annenizin yapması gereken hareketleri uygulamasına yardımcı olabilirsiniz. Yalnız, doktorunuz alçıya aldı ve fazla oynatmayın dediyse o zaman doktorunuzun tavsiyesine uyun çünkü alçı ve ameliyat çok farklı durumlar hareket ettirdiğinizde kemik zarar görebilir. Bunu tamamen doktorunuz belirleyecek. Siz bu süreçte annenize bol bol kemik suyu içirin. Kasaptan dana veya koyun kemiği temin edin ve ortadan kırdırıp düdüklü tencerede güzelce kaynatıp içmesini sağlayın. Bu, iyileşme süresini kısaltacaktır. Diğer sorunuza gelince her iki türde de (kaza ya da silahla yaralanma) küt veya parçalı kırıklar oluşabilir. Küt kırılmalarda düzeltme uygulanır ve hemen alçıya alınır ama parçalı kırıkta ameliyat gerekir. Parçalı kırık olmaması ve ameliyat gerektirmemesi yani alçıya alınması durumunda her zaman için daha çabuk iyileşme gözlemlenir. Her ne olursa olsun doktorunuza danışarak yapın ve önerilerini dikkate alın. Geçmiş olsun.

 13. Hocam benim bir sorum olacaktı. Femur kemiğim kırıldı, 5 ay oldu ameliyat olalı, içinde platinde var. Dizimi 90 santim bükebiliyorum. Sizce boyum uzadığında bacağımda uzar mı? Bir sıkıntı çıkar mı sizce? Şimdiden teşekürler.

  1. Merhaba, dizinizi bükmek için biraz daha gayret edin çünkü zaman geçtikçe bükmesi daha da zor olacaktır. Sorunuzun cevabına gelince: Kırılan kemikte platinde olsa sağlıklı bir şekilde kaynama olduğu taktirde boy uzamasında herhangi bir problem olmaz merak etmeyin. Bu soruyu doktorunuza da sorarak içinizi rahatlatabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 14. Merhaba, 22 ay önce trafik kazasında sol femur kemiğim parçalı kırıldı. Femur kemiğinin içine çivi takıp alttan ve üsten vida attılar ve 7 ay sonra yürümeye başladım. Bastonsuz hafif aksayarak yürüyordum, pek ağrım olmuyordu. 16 ay sonra şikayetlerim başladı. Artık fazla yürüyemez oldum, ağrılarım giderek arttı ve fizige başladım ama o kadar çok ağrım oluyor ki bacağımı sağa sola oynatamıyorum. Bastonla bile zor yürüyorum yatakta dahi sağa sola dönemiyorum sizce neden oluyordur?

  1. Merhaba, kemik iyileştikten sonra mümkünse eğer platini fazla durdurmadan aldırmak gerekir çünkü bacağınızda fazladan duran platin ağrılara ve çeşitli risklere yol açabilir. Örnek vermek gerekirse platinin etrafını kaplayacak ince bir kemik parçası, çıkarılırken sorun çıkartabilir. Kemiğe yerleştirilen platini vücut kendi parçası olarak algılayacağından üzeri ince bir kemik yapısıyla kaplanır. Süre uzadıkça kaplanan ince kemik yapısı daha da saglamlaşır ve çıkarılması problem olabilir. Diğer bir örnekle açıklayacak olursak olası düşmelerde veya kazalarda kırık tamamen iyileşmiş bile olsa platinin vidalarının olduğu bölgeler güçsüz olacağından birkaç farklı noktadan tekrardan kırılabilir. Bu tarz problemlerle karşılaşmamak için kemik sağlıklı bir şekilde kaynadığında, fazla zaman geçmeden platinin alınması her zaman için iyi olacaktır. Detaylı bir muayene yapılmadan sorunuzun cevabını vermek doğru olmaz. O yüzden ilk fırsatta doktorunuz ile görüşerek sorununuzu dile getirin. Röntgende veya detaylı kontrol istenirse; tomografide problem ne ise ortaya çıkacaktır. Geçmiş olsun.

 15. Selamlar hocam 1 ay önce tırafik kazası sonucu femur kemiğim kırıldı. Doktor bana Ameliyatın 3. gününden itibaren ayağının üzerine bas dedi ama ben unuttum. 20 gün sonra kontrole gittim bana elinden geldiğince üzerine bas dedi bende şuan üzerine basıyorum ama asıl sorum ayağımı çok az kapatıp açabiliyorum. Bazen yüksekte oturup ayaklarımı yere veriyorum ve ağrıyana kadar üzerinde duruyorum fakat kalkıp bir müddet yürüdükten sonra yine eskisi gibi kapanmıyor ne yapmalıyım? Bana tavsiye verirmisiniz lütfen ve sizce kaç ayda ayaklanırım? TEŞEKKÜRLER.

  1. Merhaba, eskisi gibi kapanmaması normal çünkü bacağınız işlem gördü ve 1 aya yakın düz bir pozisyonda kaldı. Bacağınızın tekrar eskisi gibi kapanması için gerekli gayreti gösterip doktorunuzun söylediği bacak hareketlerini yapmalısınız. Zamanla daha çok kapandığını hatta eskisi gibi olduğunu göreceksiniz.

 16. Mrb hocam, yaklaşık bir yıl önce femur kırığı oldu. Plak takıldı. 3 ay sonra plak yerinden çıktı ayak yamuktu. Platin atıldı, yaklaşık üç ay yük vermedik. Daha sonra yürüteç ve koltuk değneği ile altıncı ayda tam yük vermeye başladık. Egzersizleri tam yaptım beslenmeye dikkat ettim. Şuan koltuk değneği de kullanmıyorum bazen ağrılar oluyor. Vida yerlerinde özellikle kramp şeklinde. Aksıyorum şuan düz zeminde uzanıp bacaklarımı birlestirdigimde 1 cm kadar kısalık görünüyor. Sizce aksaklık bundan kaynaklı mı ya da bu durum vidalar çıktığında düzelir mi? Doktor 12. ayda kontrole gel bakalım vidaları çıkarırız dedi. Ben aksaklığa çok taktım acaba bacak kısa mı kaynadı. Birde vida çıkarma ve sonrası nasıl bir süreç?

  1. Merhaba, hatalı kaynama söz konusu olabilir bunu doktorunuza iletmelisiniz. Üzerinden fazla zaman geçmeden detaylı çekilecek bir röntgen ile sorunun ortaya çıkması sizin açınızdan iyi olacaktır. Bacağınızda kısalma bariz bir şekilde belli değilse psikolojik olarakta size öyle gelebilir. Bunu teyit etmenin yolu doktorunuzdan geçiyor. Ağrıların oluşması normal çünkü vücut platine alışana kadar hatta alıştıktan sonra bile ağrılar olabiliyor. Bunu dert etmemeye çalışın. Size tavsiyem 12. ayı beklemeden randevu alarak kontrole gidip içinizi rahatlatmanız olacak. Platin çıktıktan sonraki süreç için cevap olarak: Sizi hem psikolojik hemde fiziksel olarak çok rahatlatacak bir işlem olacak. Platin alındıktan 1 hafta sonra ayağınızın üzerine normal olarak basabilirsiniz. Sonraki 5 ay içinde yine dikkatli olmanızda fayda var çünkü kemikten çıkarılan vidaların oluşturduğu boşluklar dolana kadar sizin için hala risk var demektir. Yüksek yerlerden atlamamaya ve düşmemeye özen gösterin aksi takdirde olası düşmelerde ya da bacağa fazla yük bindirmelerde platinin vidalarından kaynaklı oluşan boşlukların olduğu bölgeler zayıf olacağından oralardan kırılma ihtimali doğar. Bunun için kendinizi belli bir süre sakınmalısınız. Geçmiş olsun.

 17. Annem 77 yaşında, femur kemiği kırık ve ameliyat oldu. Ayrıca dizlerinde platin var. Doktor herhangi bir egzersiz vermedi ve 2 hafta sonra dikişler alınacak dedi. Ne yapmamız gerekir?

  1. Annenizin yaşı dolayısıyla kemikleri hassas olabileceğinden ve dizlerinde de platin olduğundan hareket ettirmek tehlike oluşturabilir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Doktor, bacağın kilitlenmemesi için egzersiz yapabilirsiniz derse eğer kırık olan bacağı her gün, düzenli olarak çalıştırabilirsiniz. Bu sayede bacağın kilitlenmesini önlemiş olursunuz. Geçmiş olsun.

 18. Slm 11 gün önce vinç altında kaldım iki bacağımda da femur kırığı oluştu. Bitanesi parçalı kırık, bacaklarıma ağırlık koyup 5 gün beklettiler. Ameliyat oldum olalı 7 gün geçti doktorum egzersiz için bişey demedi. 15 gün sonra kontrole gel dedi. Sağ bacağımı çok az da olsa kapamaya çalışıyorum ama sol bacağımı kapatamıyorum eğer biri destek verirse çok azda olsa kapamaya çalışıyorum. Ne gibi egzersizler yapmam lazım? Doktora hiç bişey soramıyorum çok havalı sadece amaliyat başarılı geçti dedi.

  1. Merhaba, doktor ne kadar havalı olursa olsun ameliyattan sonra yapılması gereken işlemler hakkında sizi bilgilendirmek zorunda çünkü bu onun görevi. Çekinmeden doktorunuza aklınıza takılan her şeyi sorun. Sizin iki bacağınızda da kırık olduğu için egzersizleri tek başınıza yapmakta zorlanabilirsiniz. Yanınızdaki birinden yardım alarak bacağınızı açma kapama (bükme) hareketlerini yapabilirsiniz. Buna ek olarak diz güçlendirme hareketini yapabilirsiniz. Bu hareketi nasıl yapacağınızı konuya eklemeler yaparak anlattım. Yalnız, doktorunuza danışıp öyle yapmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 19. Merhaba, 11 ay önce trafik kazası sonucu femur kemiğim parçalı olarak kırıldı ve platin takıldı. 16 yaşındayım ve kemik gelişimini etkilememesi için platin 4 ay sonra çıkarılacak. Bacağımı katlamakta vs herhangi bir sorunum yok ama yürürken istemsiz sekme oluyor. Bunu ben fark etmiyorum çevremdekiler uyarıyor. Doktorlar psikolojik oldugunu söyledi siz ne düşünüyorsunuz?

  1. Merhaba, öncelikle bir konuya açıklık getirelim. İstemsiz sekme durumunu çevrenizdekiler söylüyorsa psikolojik değildir. Kendiniz böyle düşünüyor olsaydınız o zaman psikolojik olabilirdi ama siz hiç farketmiyormuşsunuz yürürken sekme olduğunu. Bu durum ayağınızın üzerine yük verirken hala çekincelerinizin olduğunu gösteriyor. Yürürken sekmenin iki sebebi var. Birincisi: kaslar kısalır, katılaşır ve yürürken bacağınızı tam açıp kapatmak istesenizde yapamazsınız, istemsiz olarak sekersiniz. İkincisi: kemik iyileşmiş olsa bile üzerine tam yük vermekten kaçınırsınız bu şekilde yürümeye alışırsınız hep öyle gider. Bu sorunu aşmanın tek yolu kırık tamamen iyileştiyse ve eski sağlıklı halinizdeki gibi topuğunuzu kalçanıza kadar değdirecek seviyede bacağınızı bükebiliyorsanız, üzerine korkmadan tüm ağırlığınızı vererek dengeli olarak basmaya ve yürümeye kendinizi alıştırabilirsiniz.

 20. Merhaba, ben 3 ay önce ateşli silahla vuruldum. Femur kemiğim parçalı kırılmış. Platin takıldı 3 haftada bir kontrole gidiyorum fakat doktor hala üzerine basmamı istemiyor. Kurşun kırıkları geç iyileşiyor dedi. Bacağımı oynat ama üzerine basma sakın dedi. Birde ben kemik suyu içemiyorum başka ne tavsiye edersiniz ❓ Ayrıca platin kemiğin içinde olduğu için sadece vidalarınımı çıkarırlar yoksa tümünümü çıkarttırmamız gerekiyor? Teşekkürler.

  1. Merhaba, evet ateşli silah yaralanmaları diğer vakalara nazaran biraz daha geç iyileşiyor fakat beslenmenize bağlı olarak bu süre kısaltılabilir. Doktorunuz üzerine basma dediyse mutlaka dinleyin ve ne zaman basabilirim diye sorun. Kemik suyu içemiyorsanız kalsiyum, magnezyum tablet kullanabilirsiniz ve ev yapımı yoğurt, kefir ile takviye yapabilirsiniz. Kemik tamamen iyileştiğinde doktorunuz platini vidalarıyla birlikte tamamını çıkaracaktır merak etmeyin. Siz bu süreç gelene kadar kendinize iyi bakın. Geçmiş olsun.

   1. Mrb kayınvalidem 11 ay önce düşüp femur boyun kırığı yaşadı ve ameliyat oldu vida takıldı ama vücudu vidaları kabul etmeyip 9 aya kadar ameliyat yerinden kanlı iltihap geldi. 9. ayın sonunda vidalar alındı kemik kaynadı. 3-4 aya yakındır üzerine az bi agirlik vererek yürüyor ama suan kemiğinde şekil bozukluğu ve kireçlenme var. Bu yüzden 1 haftadır şiddetli ağrıları vardı. Bugün doktora gittiler. Doktorda protez takılacak dedi ama vidaları vücudu kabul etmiyor protezi hiç kabul etmez ve yine iltihap olusursa geri dönüşü olmaz dedi. Bu kemik sorununun baska bir tedavisi var mıdır? Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Buna çare bulabilecek bir hastane var mıdır, biliyor musunuz? Durum acil cevaplar mısınız lütfen.

    1. Merhaba, bahsettiğiniz konuyla ilgili bilgim yok lakin hatırladığım kadarıyla Mersin’in Tarsus ilçesinde, kemik üzerine ünlenen Ömer Sayar Hastanesi var. Kapanmadıysa eğer orayı arayıp bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu