Sağlıklı Yaşam

Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Gebelikte kilo kontrolü kadınlar için önemli konulardan bir tanesidir. Gebelik dönemi, anne açısından hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak bir dizi değişimin gerçekleştiği dönemdir. Bu süre uzun ve güç olduğundan dolayı da annenin bu zaman içerisinde kendisi için çok dikkatli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Burada kendisine bakıyor olması aynı zamanda bebeğin sağlığı içinde önemli olacağından annenin bu bilinçle hareket etmesi önemlidir. Gebelik döneminde hamile bir bayanın 9-12 kilo kadar alması normaldir ve uzmanlar bu yönde görüş bildirmişlerdir. Ancak bu kilo alımı her anne için farklılık gösterecektir.

Eğer ki gebeliğiniz öncesinde de kilonuz 6-8 kadar fazlalık gösteriyorsa bu durumda sizin çok fazla kilo almanız demek gebelik dönemi içerisinde de bir takım komplikasyonların gelişmesine neden olabilecektir. Özellikle gebelik döneminde alınan kiloların kalıcı olmaması büyük önem arz eder. Gebelik dönemi öncesinde siz zayıf biriyseniz o zaman normal standartların üzerinde de kilo alabilirsiniz bu da 15-17 arasında değişebilir. Gebelik sırasında normal bir şekilde kilo alınması isteniyorsa o zaman mutlaka beslenmeye dikkat etmek gerekir. Yukarıda belirtmiş olduğumuzun dışında alınan kilolar hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını riske atması demek olacaktır.

Gebelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?
Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Olur?

Gebelik döneminde bir anne adayının ne kadar kilo alması gerektiğini doktoru kendisine zaten aktaracaktır. Bu nedenle de anne adayı kendisine uygun bir şekilde beslenme planı hazırlayabilir. Eğer ki normal standartlarda bir kilo alımıyla gebe kalırsanız o zaman süreç daha sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.

Gebeliğiniz planlı olacak ve sizin fazla kilolarınız varsa bu durumda yapmanız gereken şey gebe kalmadan önce aşırı kilolarınızdan kurtulmak olmalıdır. Bunun içinde bir diyetisyenden yardım istenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu