Sağlıklı Yaşam

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Gözünüzde kanlanma meydana gelirse aslında tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmaz. Genelde kanlanma bir süre sonrasında kendiliğinden geçecektir. Ancak her ne kadar tedavi gerektirmese de gözünüz kanlandığı zaman bu size batma ve de ağrı şeklinde rahatsızlık verici bir durum oluşturacaktır. Gözünüzdeki kaşıntı hissi daha fazla artacağından kaşıdıkça da kanlanmanın çoğaldığını göreceksiniz.

Gözlerinizde kanlanma meydana geldiğinde yapılabilecek en doğru çözüm bir göz sulandırıcı damla almaktır. Bu gözlerinizin biraz daha dinlenmesine sağlayacaktır. Bunun yanı sıra aspirin ya da ıbuprofen gibi kanın sulanmasını sağlayan ilaçlar kullanıyorsanız bu süre içerisinde bunlardan uzak durmanız tavsiye edilir. Ancak bu ilaçları kronik olarak kullanan biriyseniz o zaman doktorunuza da danışmakta fayda vardır.

Gözdeki kanlanmanın nedeni yorgunluğa bağlı olduğu gibi dış etkenlerden dolayı da olabilir. Örneğin enfeksiyon gözlerde kanlanmalara neden olabilir. Bu durumda da doktorunuzdan alacağınız bir antibiyotik damla iyileşmesini sağlayacaktır.

Gözlerde kanlanmanın diğer bir nedeni de tansiyon olabilir. Eğer siz yüksek tansiyon hastası iseniz bu durumda gözlerinizin de düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Doktorunuz bu durumda size farklı bir tedavi şekli uygulayabilir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?
Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz Kanlanması Nedir?

Göz kapakları ve de göz küresi arasında yer alan ince zarın altında meydana gelen kanamalara göz kanlanması denilmektedir. Bu kanamalar gözün görme derecesini etkilemez  ancak aynaya baktığınızda gözlerinizin kırmızı olduğunu görebilirsiniz. İnsanın gözünde zar ile zarın kaplamış olduğu alanın arasında küçük damarlar yer almaktadır. Bu damarlardan herhangi birinin çatlaması durumunda zar ile gözün beyazı arasında kan sıkışır kalır ve dışarıdan bakıldığında kanlı bir görüntü oluşmasına neden olur.

Gözlerde kanlanmanın nedeni tam olarak bilinmiyor olsa da yine de araştırmalar gösteriyor ki bu damarların çatlamasıdır. Aynı zamanda şiddetli öksürük ya da güçlü bir şekilde hapşırma, ağır kaldırma ya da kusma, ıkınma neticesinde göz damarlarında çatlamalar meydana gelebilir.

Sağlıklı Yaşam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu