Sağlıklı Yaşam

Günlük Masaj Yapılması Gereken 4 Bölge

Masajın insan vücudunda bir çok noktaya etkisi vardır. Etkili olan bölgelere yapacağınız masajla kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Günlük masaj hangi bölgelere uygulanır? Vücudun bazı bölümlerinin kan dolaşımını artırmak için günlük masaja ihtiyacı vardır. Ancak vücudunuzda hangi noktalara bu masajın yapılması gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekir. Aşağıda hangi bölgelere masaj yapmanız gerektiği ile ilgili olarak 4 farklı bölge belirtilmiştir.

Koltuk Altı Masajı

Bazı insanlar koltuk altına dokunulduğunda doğal olarak gülebilir. Bunun nedeni bu bölgenin en fazla sinir, lenf ve kan damarlarına sahip olduğu yer olmasıdır. Güldüğünüz zaman ise tüm organlar harekete geçer, kan dolaşımı hızlanır ve böylece büyük organlar daha fazla besin ve oksijen alışverişi yapabilir. Koltuk altı masajı beyin, kalp ve akciğerlere büyük fayda sağlar.

Koltuk Altı Masajı
Koltuk Altı Masajı

Ön Göğüs Masajı

Timus bezi ön göğüste bulunur. Salgıladığı maddeler vücuttaki mutasyona uğramış hücreleri izler ve onları ortadan kaldırır. Bu sayede kişi enfeksiyon ve hastalıklara karşı direnç kazanmış olur. Yaşlanmayı geciktiriyor olması ise timus bezinin önemli görevlerinden birisidir. Timus bezini harekete geçirmek için ön göğse günlük masaj yapılması önerilir.

Ön Göğüs Masajı
Ön Göğüs Masajı

Omurga Masajı

Omurganın her iki tarafına dağılmış damarlar, iç organlarla çok yakın bir ilişkiye sahiptir. Omurgaya sık sık masaj yapmış olmak, kan akışını hızlandırır ve kan damarlarını yumuşatarak tüm organları besler.

Omurga Masajı
Omurga Masajı

Taban Masajı

Ayak tabanları sadece akupunktur noktasına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm organlara da etki eder. Bilim adamları, ayak tabanlarına dağılmış binlerce periferik sinirin olduğuna bunlarında beyin ve kalp ile yakından bağlantılı olduğuna inanıyorlar. İç ayak tabanlarına günlük masaj yapmak kanın kalbe ve tüm vücuda iletilmesini hızlandırır. Ayak tabanlarına masaj yapmanın birçok yolu vardır, örneğin, ayak parmaklarını bükmek, çakıl taşlarına basmak gibi sayabiliriz.

Taban Masajı
Taban Masajı

Yoluyla
Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu