Hayata Dair

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir? Pratik Yöntemler

hafıza geliştirme teknikleri
Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Hafıza geliştirme teknikleri ile hafızayı güçlendirmek için neler yapılabilir? Herkeste doğuştan var olan ama çalışmayla artırılabilecek, geliştirilebilecek bir sistemdir hafıza. Hafızası zayıf olanların, güçlü olanlardan egzersiz dışında hiçbir farkı yoktur aslında. Aradaki tek fark bu konuda yapılmış olan sıkı çalışmalardır. Peki hafıza geliştirme teknikleri nelerdir gelin tek tek inceleyelim…

Kimi zaman sınavlarda kimi zaman işte kısacası günlük hayatta çokça lazım olan güçlü bir hafızaya sizlerde pratik yöntemler sayesinde kavuşabilirsiniz. Unutkanlığınız varsa ve bu durum canınızı sıkıyorsa vereceğimiz hafıza geliştirme teknikleri ile unutkanlığınızdan kurtulabilirsiniz. Hafıza çalışmalarına geçmeden önce bir konuda bilgilendirme yapmakta fayda var. Beslenme ve uyku düzeni hafıza üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip. Yani siz ne kadar çalışma yaparsanız yapın bu ikisini yoluna koymadığınız sürece tüm emekleriniz boşa gider.

Günlük olarak yediklerinize, içtiklerinize ve uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde bol bol ceviz, fındık,badem gibi B6 vitamininin olduğu besinler tüketmeli ve siyah çay yerine yeşil çay tüketmelisiniz. Haftada 2 kez sağlıklı bir şekilde pişirilmiş (Buğulama vb.) balık tüketmenizde hafızanızı güçlendirmenize fazlasıyla yarar sağlayacaktır. Ayrıca havuç ne kadar seversiniz bilemiyoruz ama günlük olarak sabah ve akşam birer bardak taze sıkılmış havuç suyu hafızanız üzerinde muazzam derecede etki yapacaktır. Uyku düzenine gelince “22:00” ile “06:00” saatleri en ideal uyku saatleridir. Bu saatlere riayet ederseniz yapacağınız çalışmaların kısa sürede ne kadar etkili olduğunu fark edersiniz. Birde düzenli olarak spor yapmaya imkanınız varsa eğer tadından yenmez. Günde yarım saatte olsa hafif tempoda yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz. Yapacağınız spor sayesinde beyniniz daha iyi çalışacaktır.

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

  • Hayal Etmek, Gözünde Canlandırmak: Hayal ve canlandırma tekniği ile çok yol alabilirsiniz. Mesela unutmaktan korktuğunuz şeyleri aklınızda birkaç kez esprili olarak tekrarlarsanız artık o şey aklınızdan silinmeyecek ve kalıcı belleğinizde yer edinecektir. Örnek vermek gerekirse Marmara Bölgesinin dağlarını ezberlemeye çalışıyorsunuz ve birkaç saate unutuyorsunuz. Unutmamak için dağların isimlerini zihninizde görselleştirin. Büyük bir dağ düşünün bu Uludağ olsun, dağın üzerinde saman var (Samanlı dağları), samanın üzerinde kaz yuva yapmış (Kaz Dağları) kazın ağzında da Bifa Bisküvisi var (Biga Dağları), yıldızlı bir akşam (Yıldız Dağları), yıldızlar ışık saçarak (Işık Dağları) kazı koruyor (Koru Dağları). İşte böyle zihninizde canlandırın hatta zihninizde canlandırmakla kalmayıp kötü de olsa küçük bir çizim yapın ve zihninize iyice kazıyın. Verdiğimiz örnek her ne kadar ders üzerine olsa da bu konuyu sadece derslerde kullanmak üzere düşünmeyin unutmaktan korktuğunuz ne varsa hayatın her alanında kullanın. Bahsettiğimiz yöntem ise coğrafya öğretmeni olan Mehmet Eğit’in yöntemidir ve defalarca denenmiştir.
  • Akrostiş Yöntemi İle Unutkanlıktan Kurtulun: Neyi unutmaktan korkuyorsanız o şeyin baş harflerinden kendinize bir tekerleme oluşturun ve birkaç kez tekrarlayın. Anlamlı olsun olmasın bir önemi yok, önemli olan sizin bu meseleyi en kısa yoldan zihninize kazımanız ve sürekli olarak hafızanızı güncel tutarak güçlendirmeniz. Göreceksiniz ki öğrendiğiniz şey bir daha kolay kolay aklınızdan çıkmayacak.

Hafıza Geliştirme Teknikleri İçin Yapılmış Oyunlardan Faydalanın…

  • Telefonunuza hafıza geliştirme teknikleri içeren oyunlar indirebilir boş zamanlarınızda kendinizi test edebilirsiniz. Bizim önerimizi merak ediyorsanız eğer tıklayabilirsiniz. Çok eğitici bir oyundur, zihni diri tutar.
  • Kendinize iki elinizi de kullanabileceğiniz aktiviteler seçin. Mesela gitar çalmak gibi. Her iki elinde kullanıldığı aktivitelerde beyin tam manasıyla çalışır ve hafızanız güçlenir. Sol el ile yazı yazıyorsanız sağla, sağ el ile yazı yazıyorsanız sol ile yazmaya çalışın. Bunun gibi aktivitelerde ilk etapta zorlanırsınız ama gün geçtikçe hafızanızın güçlendiğini ve geliştiğini hissedersiniz.
  • Hafızanızı günden güne geliştirmek, bir bilgiyi tam manasıyla öğrenmek ve unutmamak için tüm duyularınızı kullanın. Ortada görüp dokunabileceğiniz bir nesne varsa görsel hafızanızı geliştirmek amaçlı kısa süreli o nesnenin tamamına odaklanın ve her tarafını dikkatlice inceleyin. İncelediğiniz şey bir yazı olur, nesne olur her ne olursa artık. Sonrasında gözlerinizi kapatın ve görsel hafızanızı kullanarak tek tek, aşamalı olarak gördüğünüz, incelediğiniz kısımları aklınıza getirin hemen ardından nesneye tekrar bakın ve yanlışlarınız varsa düzeltin. Bu işlemi hatalarınız kalmayana kadar tekrarlayın. Bu yöntem hafızanızı güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda size hızlı okuma alışkanlığı da kazandırır.

Hafıza Geliştirme Teknikleri Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Öğrenmek ve hafızanızı güçlendirmek için seçtiğiniz yöntemi önemli işleriniz veya öğrendiğiniz bilgileri ömür boyu unutmamak için en az 3-4 gün boyunca tekrarlayın. İngilizce çalışanlar, sınavları olanlar ya da duyduğu gördüğü bir şeyi asla unutmak istemeyenler bu taktikleri uygularlarsa kısa zaman içerisinde faydasını göreceklerdir. Tabi ki beslenme, spor ve uyku düzenine dikkat ettikleri sürece. Hafıza geliştirme teknikleri konumuzun da sonuna geldik bir diğer yazımızda görüşmek dileğiyle. Bu konuyla ilgili merak ettiğiniz, aklınıza takılan bir soru olursa yorumlarda belirtebilir, daha fazla yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu