Sağlıklı Yaşam

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Sıcakların başlaması ile birlikte yaşantımıza daha fazla özen göstermeliyiz. Sağlıklı beslenerek hamilelik öncesi gerekli hazırlıkları yapmak tüm anne adayları için oldukça önemlidir. Bu sayede kendi sağlığımız ile birlikte bebeğimizin sağlığını da korumuş oluruz. Anne adayı olan tüm kadınlara; hamilelik öncesi nelere dikkat etmesi gerektiğini, nelerden uzak durması ve nasıl sağlıklı beslenebilecekleri hakkında detaylı bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Her kadın anne olmak ister ancak burada önemli olan hamilelik sürecini doğru bir şekilde tamamlamaktır. Yaşadığınız çevrenin durumu, yaşam şekliniz, beslenme seçimleriniz, çevresel toksinler ve stres gibi sorunlardan dolayı çocuk sahibi olmak gittikçe zorlaşıyor. Dünya sağlık örgütünün verilerini incelediğimizde; çocuk sahibi olmak isteyen kadınların %10’u kadarı infertilite karşı karşıya kalıyor. Çocuk sahibi olmaya karar veren kişilerin öncelikle bu duruma hazır olmaları gerekir. Aşağıdaki 3 maddeyi uygulayarak gebelik öncesi kendinizi anneliğe hazır hale getirebilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler
Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamile Kalmadan Önce İdeal Kilo Önemlidir

Hamilelik öncesi ideal kilonuzu kontrol etmeniz çok önemlidir. Eğer fazla kilolarınız varsa hamile kalmadan önce sağlıklı kiloya ulaşmanız gerekecek. Çok fazla kilolu ya da zayıf olmanın hamileliğe engel olacağını unutmamak gerekir. Hamileliğe yüksek kiloda başlayan kadınlarda görülen hastalıklar; yüksek tansiyon, yorgunluk ve diyabet gibi hastalıklardır. Bu yüzden hamilelik öncesi ideal kiloda olmaya özen gösterin.

Sigara Ve Alkolü Bırakın

Anne olmaya kararan veren bir kişinin öncelikle kötü alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir. Sigara ve alkolden uzak durmak bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Alkol ve sigara sadece bebek sağlığını değil aynı şekilde anne sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Bu yüzden hamilelik öncesi bu alışkanlıklara veda etmeniz gerekir.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Hamileliğe kesin karar verdiyseniz öncelikle beslenme konusunda neler yapmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Metabolizmanızı destekleyecek besinler tüketmek sağlıklı bir hamilelik geçirmenize katkı sağlayacaktır. Özellikle vitamin ve mineral içeriği yüksek sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Kalorisi yüksek hazır gıdalardan, yağlı yiyeceklerden ve vitaminlerini kaybetmiş her türlü besinden uzak durmanız gerekir. Buharda pişmiş ve ızgara tarzı besinleri tercih etmek doğru seçim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu