Sağlıklı Yaşam

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? Hamilelik dönemi içerisinde kadınların çok dikkatli olması gerektiği kadar; bazı şeyleri de oluruna bırakması gerekir. Gebelik dönemlerinde kadınlar, hassas olduklarından ötürü bazı durumları gözlerinde fazla büyütebiliyorlar ve bundan dolayı strese girmeleri daha kolay oluyor. Artık tek başınıza olmadığınızı, sizinle birlikte bir canlının daha olduğunu sakın unutmayın! Bu yüzden sağlığınıza da çok dikkat etmeniz gerekecek. Sağlıklı beslenerek ve yeteri düzeyde hareket ederek, hem bebeğinizin hem de kendi sağlığınızı korumuş olursunuz.

Hamilelikte Kilonun Önemi

Gebelik dönemi içerisinde anneler kilo almaya elverişli olduklarından dolayı dikkat etmeleri gerekir. Bu dönem içerisinde 9-14 kg bir fazlalığın ortaya çıkması normal olarak karşılanır. Ancak anne, gebeliğe fazla kilo ile başlamış ise; bu durumda 7-8 kg fazlalık uygun olacaktır. Anne, ikiz bebeklere hamile ise; 17-22 kg ağırlık kazanımı normal olarak kabul edilecektir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye doktorunuzdan ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? Bu dönemde beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Gebelik döneminde beslenme aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Düzenli beslenmeye özen gösterin ve öğünleri asla aksatmayın
  • Annelerin ihtiyacı olan yumurtanın düzenli olarak her gün tüketilmesi gerekir
  • Çiğ olarak; balık ve et tüketmeyin
  • Hazır gıdalardan uzak durun (Konserve benzeri ürünler tüketilmemelidir)
  • Öğün aralarında kuruyemiş tüketmek sağlık açısından çok önemlidir (Kuruyemişleri sağlık açısından cam kavanoz içerisinde saklamaya özen gösterin)
  • Sebze ve meyve tüketimi konusunda cömert davranabilirsiniz ancak tüketmeden önce bol su ile yıkayın
  • Kafein içeren gıdalardan uzak durun ya da sınırlandırma getirin
  • Beslenmenizde; koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, et, kuru meyveler ve kuru baklagillere fazlası ile yer verin
  • Kalsiyum alımını arttırmak için günlük olarak düzenli bir şekilde peynir, yoğurt, süt, fındık ve pekmez tüketmeye özen gösterin

Doktorunuz aksini söylemedikçe bu beslenme düzenine dikkat etmenizi öneriyoruz. Şunu da asla aklınızdan çıkarmayın ne yerseniz o’sunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu