Sağlıklı Yaşam

Hamileyken Saç Boyatılır Mı? Hamilelikte Sağlık

Gebelik sırasında saçlarını boyatmak isteyenlerin merak ettiği soruların başında gelen bu durum hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hamileyken saç boyatılır mı, bebeğe zararı olur mu? Gebelik beslenmeden, fiziksel hareketlere, duygu değişiminden tutunda bakımınıza kadar dikkat etmeniz gereken bir süreçtir. Bunun için gebelik dönemi içerisindeki bayanların jinekologlara en çok danıştığı sorulardan birisi de saçlarını boyatmaları konusudur. Çünkü bazı görüşlere göre saçların boyatılması bebeklere zararlı olurken bazı görüşlere göre zararı yoktur. Gerçek anlamda baktığımızda bu sorunun net bir yanıtı yok çünkü aslında bilinmiyor ve konuştuğunuz doktorun önerilerine uymak zorundasınız.

Gebelik döneminde saç boyama ile ilgili olarak önceliğiniz sağlık olması gerektiğini akıldan çıkarmamak gerekiyor. Bu süreçte ilk yapmanız gereken şey 3 aylık dönem içerisinde yaşamınıza sakin bir şekilde devam etmek olmalı. Bunun için kendinizle ve yaşamınızla ilgili radikal kararlar almamaya dikkat edin. Gebelik döneminin ilk 3 ayında bebeğin anne rahmine tam olarak tutunmamış olması düşük ihtimalini artıracaktır ve bu da istenilen bir durum değildir.

Hamileyken Saç Boyatılır mı?
Hamileyken Saç Boyatılır mı?

Gebelik dönemindeki bayanlar için bazı kozmetik firmaları organik ve kimyasal içermeyen bitkisel boyalar sattıklarını iddia ediyor olsalarda aslında bunlara çok fazla kulak asmamak gerekir. Çünkü bu tarz boyaların bile anne karnındaki çocuğa herhangi bir zararının olup olmadığı hususunda net bir araştırma yoktur. Bunun için işi riske atıp atmamak size kalmıştır.

Saç boyaları toksik madde içerir, fakat bu maddenin oranının az olmasından dolayı direk olarak zararlı değildir. Ancak saçın boyanması neticesinde kana karışma ihtimalinin düşükte olsa var olması dikkatli olmayı gerektirir. Fakat şöyle de bir durum var ki annenin gebelik dönemindeki psikolojisinin düzeltilmesi saç boyası sayesinde mümkün olabilir. Yani burda karar yine size kalıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu