Sağlıklı Yaşam

Hapşırma Nasıl Geçer? Hapşırmayı Durduran 8 Yöntem

Hapşırırken kısa bir geciktirme yapabilirsiniz, ancak ortadan kaldırılması bir hayli zordur.

Hapşırma nasıl geçer? İnsanın burnunu tahriş eden her şey hapşırmasına neden olabilir. Özellikle toz, polen ve benzeri tetikleyiciler buruna geldiği zaman hapşırma gerçekleşir.

Hapşırma ile ilgili sıkıntılı bir süreç gibi giriş yaptık ama hapşırma sağlık açısından çok önemli ve olmazsa olmazdır. Hapşırdığınız zaman istenmeyen mikroplarında dışarıya atılmasını sağlamış olursunuz.

Ayrıca vücudunuzun, burun pasajlarınızı tahriş edebilecek ve hapşırmak isteyebileceğiniz istenmeyen mikropları dışarı atmanın bir yoludur.

Hapşırırken kısa bir geciktirme yapabilirsiniz, ancak ortadan kaldırılması bir hayli zordur. Aşağıda bahsedeceğimiz taktikler sayesinde hapşırığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Hapşırma nasıl geçer öğrenelim…

  1. Hapşırma Nasıl Geçer?Tetikleyicilerinizi Öğrenin

Sizi hapşırtacak nedenleri gözden geçirin. Tespit ettiğinizde işiniz daha kolay olacaktır. Yani seni en çok neler hapşırtıyor.

  1. Alerjiler

Alerjik vücuda sahip olan kişiler, kendilerine alerji yapan şeyleri gördüklerinde, yediklerinde ya da kokladıklarında bir hapşırık patlaması içerisine girerler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda aynı şeylerin ne zamanlar olduğunu inceleyin ve test edin. Örneğin mevsimsel geçişlerde yaşadığınız polen alerjiniz varsa ya da güneş alerjiniz varsa önleminizi mutlaka ona göre almalısınız.

Hapşırmayı Durdurmak İçin 8 Yöntem
Hapşırmayı Durdurmak İçin 8 Yöntem
  1. Çevresel Etkenler

Bazı meslek gruplarında çalışan kişiler mecburen işlerinden dolayı kendilerini hapşırtacak durumlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle tahriş edici maddelerin bulunduğu ortamda çalışıyorsanız mutlaka gerekli önlemleri almalısınız. Solunarak alınan bu maddeler burunda tahrişe neden olduğu gibi sağlığınızı da riske atacaktır.

Hapşırmayı Durdurmak İçin 8 Yöntem
Hapşırma Nasıl Gecer?
  1. Işığa Bakmayın

Aslında buna kimse dikkat etmiyor olabilir ancak parlak bir ışığa baktığınızda %80 oranında hapşırmaya başlarsınız. Ama farkında olmayabilirsiniz. Bunun için dikkat edin ve ışığa direk olarak bakmayın.  En azından hapşırırken.

  1. Turşu Deyin

Bazı insanların garip bir şekilde kelimeler söylediklerinde hapşırmalarının yok edildiği belirlenmiş. Örneğin hapşırmaya hazırlanırken turşu deyin.

  1. Burnuna üfle

Hapşırmalara burnunuzdaki ve sinüslerdeki tahriş edici neden olur. Hapşırmak üzereymiş gibi hissettiğinizde, burnunuzu üflemeyi deneyin.

  1. Burnunu Sıkıştır

Hapşırma gerçekleşmeden hemen önce burnunuzu burun deliklerine sıkıştırmayı deneyin.

Hapşırmayı Durdurmak İçin 8 Yöntem
Hapşırma nasıl geçer?
  1. Dilini Kullan

Ağzınızın çatısını dilinizle gıdıklayarak hapşırmayı durdurabilirsiniz. Yaklaşık 5 ile 10 saniye sonra hapşırma dürtüsü dağılabilir. Hapşırma nasıl geçer artık çok iyi biliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu