Hobi & Eğlence

3 Basit Adımda Hobi Bahçesi Kurmak Mümkün

Hobi bahçesi ile boş vakitlerinizi kaliteli bir şekilde değerlendirin.

Hobi bahçesi kurmak, doğayı seven ve boş vakitlerini bahçede geçirmek isteyen kişiler tarafından istenebilir. Türkiye’de hobi bahçesi kurabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar ve maliyet hesaplamaları vardır. Tüm detayları sizler için ele aldık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Hobi Bahçesi Kurmak İstiyorum Neler Yapmalıyım?

Hobi bahçesi kurmak isteyenler en basitinde şehrin gürültüsünde bir apartmanda yaşamamalıdır. Bunun için bahçeli bir ev ya da büyük bir arazi gerekmektedir. Bunlara sahipseniz aşırı bir maliyeti olmayacağını bilmeniz önemli olacaktır. Gerek kafa dinlemek için gerek çocuklar için bir oyun alanı gibi görebileceğiniz bu bahçede neler olacağı merak konusudur. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  1. Bahçenizde yer seçin
  2. Gereken materyalleri sağlayın
  3. Arazinin mimari planlamasını zevkinize göre tasarlayın

1.Bahçenizde Yer Seçin

Hobi bahçesi dediğinizde önce bir yer seçerek kafanızda o bölgeyi tasarlayın. Çünkü, sizin orada zevk alıp keyifli vakitler geçireceğiniz anlar için önce bir taslak çizilmesi lazımdır. Eğer, henüz belirli bir yeriniz yoksa emlak ofislerinde özel olarak satılan ”Hobi bahçeleri’ni satın alabilirsiniz.

2.Gereken Materyalleri Sağlayın

Zevkinize göre nasıl bir hobi bahçesi kurulumu istiyorsanız ona ait nesneleri edinmeniz lazım. Bu nasıl olacak derseniz örneğin çocuk için yapacaksanız oyuncak şeklinde koltuklar veya aletler edinmeniz keyifli bir görünüm sağlar. Belki de müzik konseptli bir ortam isteyebilir ve bunun için dj konsolları, puf koltuklar, tahtadan çeşitli veranda tarzında bir bölüm yapabilirsiniz.

3.Arazinin Mimari Planlamasını Zevkinize Göre Tasarlayın

Bildiğiniz gibi hobi bahçesi yapma işi biraz tasarım isteyen bir şeydir. Orası sizin ve sevdiklerinizin keyifle oturduğu doğal ve dizayn edilmiş bir ortam olacağı için özenmeniz gerekmektedir. Bütçeniz varsa bir mimar ile anlaşırsınız yok ise eğer kendiniz bir planlama oluşturabilirsiniz.

Hobi Bahçesi Kurma Maliyeti Nedir?

Hobi bahçesi maliyeti, eğer bir işletme değilseniz kendi evinizin veya arazinizin bahçesine mütevazi bir şey yapacaksanız bunun sizin keyfinize bağlı olduğu söylenebilir. Ancak, bir işletme iseniz ve bunu kazanca dökecekseniz en az 100.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Örneğin, ekstrem bir spor eğlencesini hobi bahçesi şeklinde kurmak istiyorsanız en az 100.000 – 200.000 TL’yi gideriniz olacaktır.

Hobi Bahçesine Ev Yapılır Mı?

Hobi bahçesine ev yapmak, arazinin boyutu ve mimarisine bağlıdır. Eğer çok büyük ve ev yapılabilecek bir konuma sahipse ev yapmanız gayet mümkündür. Ancak, küçük ve sadece çekirdek çevrenizde eğlendiğiniz bir hobi mekanınız varsa bu olağan olmayacaktır. Diyelim ki; kamp alanında rafting yapmak için bir hobi ortamı inşa eden işletmecisiniz o halde oraya bungalov evler ya da küçük müstakil bir iki ev yapmanız gayet makuldür.

Tarlayı Hobi Bahçesine Çevirmek Mümkün Mü?

Tarlayı hobi bahçesine çevirmek, mümkündür ve oldukça maliyetsizdir. Çünkü tarla size ait olacağı için kendi çapınızda bir eğlence ortamı kurmak istemeniz zevklerinize göre harcamanıza sebep olacaktır. Gereken birçok materyal ve eşyayı kendiniz temin edebileceğiniz için daha düşük bütçeli bir işlem yapmış olursunuz. Ancak, bunun tersi bir durum varsa tarlayı halka açık bir ortama dönüştürmek istiyorsanız maliyetiniz yükselecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu