Sağlıklı Yaşam

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurmanın Şifalı 5 Faydası

En sağlıklı besinlerden birinin de; kesin ve net bir şekilde hurma olduğunu söylemeliyiz. Hurmanın faydaları nelerdir deyince; sağlık açısından saymakla bitiremeyeceğimiz kadar birçok yararı bulunur. Hurma nelere iyi gelir ve hurmanın yararları nelerdir? Hurma tüketimi ne kadar düzenli olursa; sağlık açısından o kadar faydalı olur. Hurma çok yenirse; her meyvede olduğu gibi bunun da fazlası zarardır. Bu durumu göz önünde bulundurarak, kontrollü bir şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Hurmanın Faydaları Nelerdir
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın faydaları neler diye sorarsanız, şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1) Hurma Karaciğer Dostudur

İçerisinde yer alan B1 ve B2 vitamini, karaciğer için büyük önem taşır. Düzenli olarak hurma tüketmek; karaciğer hastalıklarından korunmamızı sağlar ve içerisinde bulunan fruktoz, vücudumuza uzun süreli enerji sağlar.

  • 2) Yara Tedavisinde Çok Başarılıdır

Ağız içerisinde bulunan zararlı mikropları öldürerek, yaraları hızlı bir şekilde tedavi eder. Diş eti sorunu ile mücadele eden kişilerin hurma yemelerini tavsiye ediyoruz.  Diş etlerini kuvvetlendiren hurma, aynı zamanda iç kanamalara karşı kullanılacak yöntemlerden biridir. Antiseptik özelliği sayesinde yaralar hızlı bir şekilde iyileşir.

  • 3) Kan Yapıcıdır ve İştahsızlığı Giderir

İçerisinde bulunan demir sayesinde, kansızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İştah sorunu yaşayanlar için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. İştahsızlığa iyi gelen besinlerin başında hurmanın etkisi oldukça büyüktür. Hurma, aynı zamanda sindirim sistemini çalıştırarak, kabızlık sorununu büyük oranda ortadan kaldırır. Sindirimi oldukça kolay olan hurma, potasyum bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bir muzda bulunan potasyum, hurmada 3 kat daha fazladır.

  • 4) Kansere Karşı Çok Etkili Bir Meyvedir

Hurma yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerde, kanser riski oldukça düşüktür. Vücudu koruma altına alarak kansere karşı savaşır. Kemik gelişiminde büyük rol oynayan hurma, kemikleri güçlendirerek sağlıklı kalmasını sağlar.

  • 5) Mide ve Bağırsakların Koruyucusudur

Hurmaya midenin en sadık dostu diyebiliriz. Mide içerisinde bulunan ülsere karşı koruma sağlar ve ülser hastalığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra; bağırsaklara olan faydası saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu