Hayata Dair

Ihlamurlar Çiçek Açar Mı? Ne Zaman Açar?

Ihlamurlar, belirli aylarda çiçek açarlar. En doğal ve etkili ilaçlardan biri olarak bilinmekte olan ıhlamur, hastalıklarını doğal yollar ile tedavi etmek isteyen kişiler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında pek çok kişinin yakalanmış olduğu soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklara karşı ıhlamur, oldukça etkilidir.

Pek çok kişinin sağlıklı kalmak için kullanmakta olduğu ıhlamur, vücut direncini arttırdığı için bağışıklık sistemini de destekliyor. Ülkemizde bol bol bulunmakta olan ve kokusu ile dikkat çekmekte olan ıhlamur ağaçları, çiçek açtıktan sonra vatandaşlar tarafından toplanıp kurutularak özellikle ıhlamur çayı yapımı için kullanılıyor.

Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar?

Ihlamurların çiçek açtığı zaman, Haziran ayıdır. Haziran ayı itibari ile tam anlamıyla çiçek açmaya başlayan ıhlamurlar, belirli zaman aralıkları ile toplanarak bazı işlemlerden geçerler. Ihlamur çiçeklerinin açtığı zaman, bulunulan coğrafi bölgeye göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak Haziran ayında ıhlamur çiçekleri kendini göstermeye ve güzel kokular yaymaya başlamaktadır.

Haziran ayında çiçek açmaya başlamış olan ıhlamurlar, toplanırken çiçeklerinin sapında bulunmakta olan ince uçun yapraklar da alınır. Bu şifalı bitkiler toplanırken ağaca mümkün olduğunca zarar vermemeye dikkat edilir. Ihlamur çiçeklerini toplama işlemi bittikten sonra ise ıhlamuru kullanabilmek için bir diğer işleme geçilir.

Ihlamur Ağacı Çiçek Açar Mı?

Ihlamur ağacı, coğrafi bölgeye göre değişiklik göstermekte olsa da genellikle Haziran ayında çiçek açmaktadır. Ihlamur ağacı çiçek açtıktan sonra birçok kişi ıhlamur bitkisinin çiçeklerini dikkatli bir şekilde toplar ve şifalı bitkiyi kullanabilmek için kurutur. Ihlamuru kurutmanın en doğru yolu, nemli olmayan bir alan bulup yere ıhlamurları sererek kurutmaktır.

Ihlamur çiçeğini kurutmak için yapmanız gereken ilk şey gölge bir alan bulup bu alana temiz bir bez sermektir. Yere sermiş olduğunuz temiz bezin üzerine ıhlamurları dökün ve kurumaya bırakın. Ara ara ıhlamurları ters düz edin ve bu işlemi haftada bir kere olacak şekilde tekrarlayın. Ihlamurlarınız kuruduktan sonra istediğiniz gibi saklayarak ıhlamurunuzu tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu