Sağlıklı Yaşam

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci: kişinin hayatını hem fiziksel hem de psikolojik anlamda kötü etkileyen, genel olarak beslenme düzenine bağlı olarak gelişen bir durumdur. İnsüline karşı direnç gösterildiğinden dolayı vücut daha fazla insülin üretir ve bu durumda glukoz doğru şekli ile kullanılamaz. Bu hastalık ilerlediğinde birçok farklı hastalığa yol açabilmektedir.

İnsülin Direnci Nedir?
İnsülin Direnci Nedir?

Belirtileri Nelerdir ?

Belirtileri kadınlarda ve erkeklerde genel olarak aynıdır. Aşırı ve hızlı kilo alımı, ciltte lekelenmeler, kıllarda artış gibi durumlardır. Özellikle et benlerinin artışı ve göz çevresinde koyuluklar da bu durumdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca ense, göbek ve genital bölgede kararmalar da önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

Tanı Yöntemleri

Kan testi en çok kullanılan ve kesin sonuç belirten tanı yöntemidir. Bunun için doktorunuzun talebi doğrultusunda gittiğiniz laboratuvardan kan sonuçlarınızı alabilir ve doktorunuzun yorumlaması ile tam olarak nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu işlem çok basittir ve karnınız açken yaptırmanız gerekmektedir.

Tedavisi

Bu hastalık hareketsiz bir yaşam ve düzensiz beslenme sonucunda ortaya çıktığından, öncelikle spor ve diyet yapmak etkili olacaktır. Bu konuda doktorlar belirli bir liste oluşturabilir ya da bir liste oluşturması için sizleri diyetisyenlere yönlendirebilirler. Ayrıca hareketin artmasıyla beraber vücut da fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayacak ve obezite ile beraber şeker hastalığının da önüne geçecektir. Bu durum için en doğru tedavi yöntemini ve tedavi planlamasını doktorunuz sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu