Hayata Dair

Işık Hızını Geçersek Ne Olur? Zaman Durur Mu?

Işık hızını geçersek, öncelikli olarak evrenin hız limitine ulaşmış oluruz. Fizik yasalarına göre neredeyse olanaksız ve imkânsız görünen bu durum, bilim dünyası için büyük bir hayal. Fakat eğer ki bir gün insanlık ışık hızına geçerse bizleri çok farklı bir dünya bekler. Dünyayı istemediğimiz kadar hızlı bir şekilde dolaşabiliriz. Uzaya doğru gidersek yıldızlar mavileşir, arkada kalanlar ise kırmızıya döner.

Doppler etkisini sonuna kadar yaşarız. Belli bir hızdan sonra da zaten her şey siyah görürüz. Düşünebiliyor musunuz? Mükemmel bir hız. Mükemmel bir hayal. Olma ihtimali bile yüreğimizi hoplatıyor. Fakat biz şu an için herhangi bir nesne ile bu hıza erişsek bir en sonunda kalbimiz buna dayanmaz ve ölürüz.

Işık Hızını Neden Geçemeyiz?

Işık hızını geçememe sebebi, olarak birçok sebep gösterilebilir. Bunlardan en dikkat çekini eğer bu hıza ulaşabilirsek vücudumuz kanın dolaşımına bu hızda tepki veremeyeceği ve kanın ayaklarımızda birikerek beyne gitmede zorlanacağımız. Bu da zaten kalbimizin dayanamayacağını gösterir. Ayrıca bilmeliyiz ki cisimler ışık hızına çıkamaz. Çünkü ışık hızına yaklaşan bir cisim kütle olarak da sonsuz bir duruma gelir ve bunun için sonsuz enerji gerekir.

Şu an dünya üzerinde hiçbir madde de cisimlere sonsuz enerji veremez. Bu sebepten dolayı zaten canlı bir şekilde göremeyeceğimiz ışık hızına ulaşmamız da oldukça zor olur. Bu sebepten dolayı günümüz teknolojisi ne bu hıza ulaşmaya uygun ne de bu durumu bize mümkün kılıyor.

Işık Hızında Yolculuk Yaparsak Ne Olur?

Işık hızında yolculuk yaparsak ne olur? Gerçekten büyük bir muamma. Fakat biz çok hızlı olacağımız için etrafımız çok yavaş görürüz. Bu kavramı da “zaman genişlemesi” olarak açıklarız. Eğer bilimsel çalışmalar doğruysa ışık hızına ulaştığımızda zaman bizim için durur. Kim bilir belki de zamanda yolculuğun kapısını aralarız. Zamanda geri gitmek… Mükemmel geliyor kulağa değil mi?

Işık Hızını Hesaplayan Bilim Adamı Kimdir?

Işık hızını hesaplayan bilim adamı, Danimarkalı Gök Bilim uzmanı olarak bilinen Ole Christensen Romer olarak bilinir. Bu konuda çalışma yapan ilk bilim adamlarından biridir. Uzun süreli çalışmalar ve ölçümlerinin sonucunda ışık hızını 299.792,458 olarak bulmuştur. Bizim için ne kadar büyük bir hız değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu