Hobi & Eğlence

İstanbul’da Gezilecek 4 Yer

Dünyanın göz bebeği haline gelen İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar çok fazladır. İstanbul’a ilk defa gelenlerin gezmek ve görmek isteyecekleri yerler bir hayli fazla olmak ile birlikte, yapılacak aktiviteler de bir o kadar çoktur. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’u birkaç güne sığdırmanın mümkün olmayacağını şimdiden söylemek isteriz. Ancak biz sizler için İstanbul’da nereler gezilmeli sorusuna kısa ve net bir şekilde cevap vereceğiz.

İstanbul’un Gözdesi Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii, 2003 senesinde en güzel camii unvanını almıştır. Tarihi mekanlardan biri olan bu camii, küçük yapısına rağmen öncülüğünü korumayı başarmış ve içerisinde bulunan çinilerin eşsizliği de tartışılmasızdır.

Haliç surları

Haliç surları
Haliç surları

Tarihi mekan severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Haliç surları, 2.Theodosius tarafından inşa edilmiştir. İnşa edildiği o yıllarda surların uzunluğu toplam 6.200 metre uzunluğunda olup, şimdilerde ise bu uzunlukta eser kalmadığını görüyoruz. Haliç’in tarih kokusu hala buram buram gelmektedir.

İstanbul’un Meşhur 7 Tepesi

İstanbul'un Meşhur 7 tepesi
İstanbul’un Meşhur 7 Tepesi

Daha önce İstanbul’a gelmemiş olsanız bile meşhur 7 tepe ismini duymuşsunuzdur. Geçmişe dönüp baktığımızda İstanbul, ilk zamanlarda Türk’lerin değil; 330 yılında 7 tepe üzerine kurulmuş olan Roma’nındı. Haliç’in kenarlarında bulunan yükseltilere tepe adı verilmiş ve 7 tepe ismini bunlardan almıştır.

Bu tepeler şuralarda yer alır:

Sultanahmet bölgesi, Nuruosmaniye-Çemberlitaş bölgesi, Süleymaniye-Beyazıt bölgesi, Fatih Camii’nin olduğu bölge, Yavuz Selim Camii’nin olduğu bölge, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nin olduğu bölge, Kocamustafapaşa bölgesidir.

Sultanahmet

Sultanahmet
Sultanahmet

Sultanahmet semtinde, birçok tarihi eserin yer aldığını ve eserlerin Bizans dönemine ait olduğunu görüyoruz. İstanbul fethedilmeden önce, Bizans’ın başkenti olduğunu ve o dönemlerde birçok olaya şahitlik ettiğini söylemek gerek. 1453 yılında Osmanlı tarafından fethedilince, birçok tarihi mekanlar eklenmiştir. En önemlileri arasında yer alan; camii, hanlar, medrese, kilise ve benzer yerlerin dolup taşması burayı farklı bir hale getirmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu