Hayata Dair

İstanbul’un En Eski ve En Köklü Semtleri

İstanbul tarihte çok önemli bir yere sahiptir ve birçok köklü semte de ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’nda birçok eski ve tarihi bölgelere sahiptir. Bunlar; Balat, Kadıköy, Beyoğlu gibi ilçelerdir. İstanbul’un tarihine ışık tutarlar ve turistlerin de geldiklerinde en sık ziyaret ettikleri bölgeler arasında bulunurlar.

Balat

Balat
Balat

Balat, hemen hemen her gün ziyaretçi akınına uğrayan bir mahalledir. Dizi film çekimlerinin en çok kullanılan mekanı olarak karşımıza çıkan Balat, mahalle kültürünün hala yaşadığı ve eski evlerin bulunduğu bir bölgedir. Geçmişten bu yana birçok farklı kültüre şahitlik yapmıştır.

Kadıköy

Kadıköy
Kadıköy

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan en tarihi ve en köklü ilçelerden bir tanesi olan Kadıköy, denizi havası ve yapıları ile İstanbul’un tarihini yansıtan bir diğer bölgedir. Ulaşımı da oldukça kolay bir şekilde sağlanan Kadıköy’de önemli İstanbul simgelerinden olan Haydarpaşa Garı, Fenerbahçe Feneri, Boğa Heykeli gibi unsurlar bulunur. Kadıköy bu yönüyle Anadolu Yakası’nda en eski ve en bilinen ilçeler arasında yer almaktadır.

Beyoğlu

Beyoğlu
Beyoğlu

Beyoğlu ise Avrupa Yakası’nın tam olarak en çok ziyaret edilen ve rağbet gören ilçesidir. Beyoğlu, tarihe tuttuğu ışığı çok eski dönemlerden bu yana dek korumaktadır. Birçok müze, tarihi cadde ve mekan, toplam 42 mahalle, kültür merkezleri ve sanat binaları bulundurmaktadır. Galata Kulesi de yine Beyoğlu’nda yer alan İstanbul’un tarihi simgelerindendir. Beyoğlu, İstanbul’un en köklü semtleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu