Hobi & Eğlence

İzlemeniz Gereken Belgesel Dizi ve Filmler

Belgesel Nedir?

İlk kez John Grierson tarafından kullanılan “belgesel” terimi, kelime anlamı olarak belli konular üzerinde yapılan araştırmaların ve sonuçlarının seyirciye gerek uzmanlar eşliğinde gerekse tablo vb. gibi görsel anlatılar yardımıyla anlatılmasına dayanan sinema yöntemidir.

İzlemeniz Gereken Belgesel Dizi ve Filmler

Sanat, bilim, doğa ve etnografik belgesel gibi türlere sahip olan belgesel filmler ve diziler kişisel gelişim açısından oldukça yararlıdır. Merak ettiğiniz konular hakkında bilgiler veren belgeseller izlemek gelişimenizi sağlayarak güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Peki IMDb’ye göre herkesin izlemesi gereken en güzel belgeseller hangileridir?

izlemeniz-gereken-belgeseller
İzlemeniz Gereken Belgeseller

Planet Earth (Yeryüzü) – IMDb 9.5

2006 yılında yayılan bu belgesel dizi, günümüzde hala en çok izlenen belgesellerden biridir. Bu belgesel dizi, gezegenimizi ve vahşi yaşamı anlatmaktadır. Her bölümü 60 dakika olan, toplamda 6 bölümü olan bu diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Cosmos: A Space Time Odyssey (Kozmos: Bir Uzay Serüveni) – IMDb 9.5

Cosmos: A Space Time Odyssey, 2014 yılında yayınlanan bilimsel konulu bir belgesel dizidir. Bu belgeselde, bilim insanlarının bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları ele almaktadır. Aynı zamanda kozmos ve evren üzerinden örnekler vererek uzay ve zaman gibi karışık kavramları açıklamaktadır. Eğer uzay bilimlerine bir ilginiz varsa 13 bölümlük bu diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

kozmos-belgeseli
Kozmos Belgeseli

Wonders of the Universe (Evrenin Harikaları) – IMDb 8.8

Brian Cox tarafından sunulan 2011 yapımı bir belgesel dizidir. BBC Two kanalında yayınlanan bu dizi toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. Bu dört bölümün her birinde, kocaman büyüklüğe sahip olan evrenimizin harika yönlerinden bahsedilmektedir.

Food Inc. (Gıda, Ltd.) – IMDb 7.9

Yukarıda bahsettiğimiz belgesel konularından daha farklı bir konuya sahip olan bu dizide günlük hayatta tükettiğimiz yiyeceklerin aslında nasıl yapıldığı ve nereden geldiği anlatılmaktadır. Yiyeceklerin yapımı anlatılırken, aynı zamanda sağlığımızı nasıl etkiledikleri de anlatılıyor. Günlük hayatta oldukça normal görülen yiyeceklerin aslında nasıl bir yolculuk sonucu önümüze geldiğiniz anlamanızı sağlayacak bu dizi, yiyeceklere bakış açınızı tamamen değiştirecek.

Capitalizm: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi) – IMDb 7.4

Bu kez belgesel bir film ile karşınızdayız. Bu filmde, şirketlerin bireyler üzerindeki egemenliği ve hayatlarımızı nasıl mahvettiği anlatılmaktadır. Şirketlerin kar etme amacıyla toplumların üzerinde nasıl bir baskı oluşturduğu da bu belgesel filmde değinilen konulardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu