Hobi & Eğlence

İzlenmesi Gereken Felsefi Filmler | 4 Efsane Felsefi Film

Düşündüren ve eğlendiren birbirinden güzel felsefi filmler.

İzlenmesi gereken felsefi filmler, zihinsel olarak geliştiren ve sorgulamaya sebebiyet veren filmlerdir. Sürekli olarak düşünme, bir anlam arama ve merak çerçevesinde çekilen felsefe filmleri, entelektüel anlamda sizi geliştirecektir. Sizler, için en çok izlenen ve beğenilen filmleri derledik. Dilerseniz, detaylara geçelim;

İzlenmesi Gereken Felsefi Filmler

  1. The Truman Show (1998) – IMDb Puanı: 8,1
  2. 3 Idiots (3 Aptal) – IMDb Puanı: 8,5
  3. The Shawshank Redemption (1994) – UMDb Puanı: 9,3
  4. Inception (2010) – IMDb: 8,8

1) The Truman Show (1998) – IMDb Puanı: 8,1

Filmin ilham aldığı filozof Platon’dur. Platon’un Mağara Alegorisi’nde insanlar bir mağara içerisinde yer alır. İnsanlar mağara içerisindeyken tek gerçekliği mağaranın içerisi olarak bilirler ve dışarıdaki gerçeklikten haberdar değillerdir.

Mağaranın dışında gözü ciddi derecede ağrıtan bir ışık vardır. Kişiler, bu ışığa gittiklerinde gerçeklerden haberdar olacak ancak korkudan bu pek de mümkün olmamıştır. Aralarından 1 kişi gözü ağrıtan ışığa gider ve gerçeklerle yüzleşir. İzlenmesi gereken felsefi filmler arasında yer alan The Truman Show’da bu gerçeklikten yola çıkarak yazılmıştır.

2) 3 Idiots (3 Aptal) – IMDb Puanı: 8,5

Belirli kalıplar çerçevesinde tek tip insan yetiştiren ve dayattığı ezberler ile insanları öğrenmekten uzaklaştıran okullar, bu filmde eleştirilmiştir. Eğitim sistemine bir eleştiri niteliğinde olan bu filmde yer alan ‘’Müdür’’ eğitim sisteminin bir yansımasıdır. 3 Idiots ise bu yansıma ile savaşan sisteme karşı olan kişilerdir. Yabancı felsefi filmler arasında yer alan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

3) The Shawshank Redemption (1994) – UMDb Puanı: 9,3

Andy (Tim Robbins) , eşini aldattığını görür ve sevgilisi ile eşini öldürür. Böylelikle müebbet hapse mahkum olan Andy, gittiği hapishanede gençliğinde işlediği suçlardan pişman olan Red ( Morgan Freeman) ile tanışır.

İyiliği, özgürlüğü ve sabrı anlatan bu filmi izlediğinizde hayatınızdaki en küçük şeyden dahi haz alabilirsiniz. Felsefi film önerileri arasında bu filmi üst sıralara yazmanızı tavsiye ederim.

4) Inception (2010) – IMDb: 8,8

En yeni felsefi filmler arasında yer alan Inception,  bilinçaltı, zihin ve rüya gibi kavramları işleyen bir filmdir. Profesyonel bir hırsız olan, Dom Cobb (Leonarda DiCaprio) zihin üzerinde oyun oynama konusunda yeteneklidir. Bu yeteneğini iyi kullanan Dom Cobb, uluslararası düzeyde hırsızlıklar yapmayı başarır. Bu filmdeki olay yeri olarak nitelendirebileceğimiz yer insanın ‘’Zihni’’ dir. Güzel felsefi filmler arasında yer alan ve ‘’Zihni’’ konu alan Inception filmini de listenize eklemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu