Sağlıklı Yaşam

Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Kabızlıktan kurtulmak için hangi besinleri tüketmek gereklidir? Hangi yiyecekler kabızlık için tesirlidir?

Yaşadığımız yoğun ve gerilimli yaşam yüzünden kimi zaman metabolizma dengelerimiz bozulabilir. Bu dengelerin bozulması da bedenimizde birtakım arızalara sebep olabilir. Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi de kabızlık çekmektir. Ama kabızlığın da çözümü var. Kabızlığa iyi gelen gıdalar sizi bu dertten kurtarabilir.

Kabızlığı bir hastalık olarak kabullenmek olası değildir. Çünkü kabızlık gerilim, düzensiz veya hatalı beslenme ve hareket etmemezlik gibi sebepler yüzünden bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasından dolayı oluşur ve tamamıyla önlenebilir bir rahatsızlıktır. Kabızlığın asli şikayetlerinden biri ağırlık, dışkılamada sıkıntı ve bundan dolayı gelen gaz ve şişkinlik hissidir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gün içinde bol bol su içmek gerekir. Dikkat edin sıvı tüketmek değil. Sadece bol su tüketmek. Çünkü bolca içtiğiniz su bağırsakların çok daha iyi çalışmasını sağlayacağı gibi bunun yanı sıra sindirime de yardım edecektir. Genellikle sabah aç karnına içilen bir iki bardak su tuvalete gitmenize yardım edecektir. Yalnız bu alışkanlığı devam ettirmek ve bedenimizin de buna alışmasını sağlamak oldukça mühimdir.

Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?
Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa ilk olarak neyin iyi geldiğine bir liste olarak bakacak olursak burada lifli gıdaları tüketmenin doğru olduğunu görürüz. Üstelik hem ana hem de ara öğünlerde bir hayli faydalıdır. Bu nedenle de sıklıkla tüketilebilir.

Lifli besinlerin beraberinde posalı besin diye tanımladığımız bakliyat, (fasulye, nohut, mercimek vb.) bol meyve ve sebze (taze fasulye, salatalık, karpuz, lahana, havuç, elma, incir vb.) tüketilmelidir.

Sanıyorum ki pırasa, pancar yaprağı sarması (pezik) gibi yemekler çok fazla kişi tarafından sevilmiyor, lakin çok sevilmese de zeytinyağlı olarak yapıldığında bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı Yaşam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu