Hobi & Eğlence

Kağıttan Denizci Şapka Nasıl Yapılır?

Günümüzde tasarım veya sanat dendiğinde bu alanlar aklımızda oldukça pahalı hobiler olarak canlanmaktadır fakat aslında çok fazla paraya ve malzemeye ihtiyaç duymadan da bu hobileri yerine getirebilmek mümkün. Örneğin, bugünkü makalemizin de konusu olan kağıttan şapka yapmak. Birazdan göstereceğimiz yöntem ile marketten yüksek fiyatlı şapkalar almak yerine, evde istediğiniz gibi şekillendirebileceğiniz şapkalar yapabilirsiniz.

Kağıttan şapka yapmak oldukça eğlencelidir. Kağıttan şapka yapmak denince aklınızda direkt basit bir şey canlanmamalıdır. Gerekli olan tek malzemenin kağıt olmasının yanı sıra, elde edeceğiniz şapkayı her türlü boyayıp süsleyebileceğiniz için sadece tek bir kağıt parçası ile müthiş şapkalar yapabilirsiniz. Peki kağıttan şapka nasıl yapılır?

kagittan-sapka
Kağıttan Denizci Şapka

Denizci Şapka Nasıl Yapılır?

Denizci şapkası yapımı için gereken tek şey bir kağıttır. İstediğiniz renkte seçebileceğiniz bu kâğıt için ideal boy oranı 75×60 cm olmasına rağmen şapkayı giyecek olan kişiye göre bu oranı büyütüp küçültebilirsiniz.

1) Elinizdeki kâğıdı boylamasına ortadan ikiye katlayın. Ortada oluşan kıvrımın üzerinde tırnaklarınızla birkaç kere geçerek kâğıdı tekrardan açın.

2) Bu sefer kâğıdı enlemesine ikiye katlayın. Tırnağınızla tekrardan kıvrımın üzerinden geçin fakat bu sefer kâğıdı açmayın.

3) Enlemesine katladığınız kâğıdı dikey pozisyondan yatay pozisyona getirin. Kâğıdın üst köşelerini ortada buluşacak şekilde katlayın.

4) Alt kısımda oluşan dikdörtgen şeklindeki kanadı yukarı katlayın. Alt kısımda iki adet kanat bulunmaktadır fakat sizin yukarı katlamanız gereken kanat üstteki kanattır.

5) Kâğıdın şapka şeklini alması için alttaki boşluğu açın ve istediğiniz genişliğe ulaşana kadar açmaya devam edin. İstediğiniz genişliği elde ettikten sonra alt kanadı boşluğun içine girecek şekilde katlayın.

6) Tutkal veya bant yardımıyla köşeleri yapıştırabilirsiniz. Bu işlem şapkanıza güzel bir görünümün yanı sıra düzgün bir şekil kazandıracaktır.

7) Bu aşamadan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur fakat daha güzel görünüme sahip olan bir şapka yapmak istiyorsanız süsleme işlemi yapabilirsiniz. Bu aşamadaki olasılıklar sonsuzdur. Sıcak silikon ile şapkanıza eşyalar yapıştırmak, şapkanıza ponpon eklemek, sim yardımıyla süslü bir görünüm kazandırmak veya başka renk bir karton ile rengarenk bir şapka yapmak sahip olduğunuz seçeneklerden sadece bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu