Sağlıklı Yaşam

Kahvaltıda Çikolata Yemenin Faydaları

Kahvaltı, günün ilk öğünü olmasının yanı sıra en önemli ve en sağlıklı öğündür. Neredeyse her kahvaltı sofrasında yer alan çikolata sağlığa zararlı olarak bilinse aslında bu tamamen doğru değil. Özellikle bitter çikolatanın birçok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, kahvaltıda çikolata tüketmenin gün içinde bazı faydaları olabileceğini ortaya çıkartmıştır. İşte çikolata yemenin faydaları;

Çikolata Yemenin Faydaları

New York Syracuse University’de yapılan ve 23 – 98 yaşları arasındaki 968 kişinin incelendiği araştırmada çikolatanın vücudumuz için olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Peki o etkiler nelerdir?

Zihninizin Açılmasını Sağlar

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre haftada en az bir kere bitter çikolata tüketmek hafızanızı güçlendirerek öğrenme hızınızı arttırır. Bu olayın sebebi kakaonun beyne giden kan akışını arttırmasıdır. Sınavınızın veya önemli bir toplantınızın olduğu bir günde birkaç parça bitter çikolata oldukça fayda sağlayacaktır.

Daha Mutlu Hissettirir

Çikolata, içinde yer alan besinler sayesinde endorfin hormonunun üretilmesini sağlar ve bu hormonun üretimi sayesinde kendimizi daha mutlu hissederiz. Sabah saatlerinde birkaç parça çikolata huysuzluğunuzu alarak güne pozitif başlamanıza yardımcı olur.

cikolatanin-faydalari
Çikolatanın Faydaları

Çikolata Bilinenin Aksine Sağlığa Yararlıdır

Çikolatanın sağlığa olan etkisini görmek amacıyla yapılan araştırmalarda her gün çikolata yiyen kişilerde kalp hastalığı ve felç olma riskinin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle bitter çikolata, sağlık üzerinde pozitif etkiler uyandırmaktadır. Kan basıncını düşürür ve kan damarlarının gevşemesini sağlar fakat tabii ki her şeyde olduğu gibi çikolatada da fazlası zararlı ve sağlığınız için tehlikelidir.

Enerji Verir

Çikolata, kafein içerdiğinden dolayı vücudunuz için gerekli olan enerjiyi çikolatayla alabilirsiniz. Uyanık kalmanız gerektiğinde veya enerjik olmanız gereken zamanlarda birkaç parça çikolata büyük oranda iş görecektir.

Spor Öncesi Yenen Çikolata Kas Gelişimi Sağlar

Bitter çikolata, nitrik oksit seviyesini arttıran bir besin olduğu için kas gelişiminde ve büyümesinde oldukça etkilidir. Hem antrenmanlardan önce hem de antrenmanlardan sonra birkaç parça bitter çikolata kas gelişiminizi hızlandıracaktır.

Tok Tutar

Çikolata, kilo vermek için pek doğru bir besin gibi gözükmese de aslında çikolata yemek gün içinde acıkmanızı engeller. Aynı zamanda iştahınızı dengeleyerek yüksek kalorili besin tüketmenizin de önüne geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu