Hobi & Eğlence

Kamp Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir? Kamp Rehberi

kamp yapmak
Kamp Yapmak İçin Gerekenler

Kamp yapmak zorlu ancak bir o kadar da eğlenceli bir aktivitedir. Kamp severler için bu makalemizde kamp yapmak için gerekenlerden ve kamp yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Makalemiz adeta sizin için bir kamp rehberi niteliğinde olup sizlere kamp yapmanın zorluğu, maliyeti ve tehlikelerini anlatırken genel olarak pek çok kişinin dikkat etmediği ve kampta mağdur olduğu ince ayrıntılardan da bilgi verecek. Mesela kampa giderken mutlaka yanınızda olması gereken alet edevattan (Kamp malzemelerinden) tutunda kamptan dönerken yapılması gerekenlere kadar her şeyi bir bir yazacağız umarız kamp yapmayı düşünenler için faydalı bir makale olur…

Herkesin ihtiyacıdır biraz temiz hava ve dinginlik. Şehrin gürültüsü, kalabalığı, hava kirliliği derken boğulur gider insan. Bazende işin verdiği stresten kaynaklı bunalım yaşayanlar genelde maceracı gençlerin sıkça yaptığı kampı denemeye karar verirler. Fakat bu işte tecrübesi olmayanların başına bazı zamanlar çok kötü olaylar gelebilmektedir. Bu nedenle kamp yapmayı düşünenler tehlikelerini de göz önünde bulundurarak öyle çıkmalılar yola. Bu olası tehlikelerin yaşanmaması için alınacak bir takım tedbirler var tabi. Yazımızın sonlarına doğru bu konulara da değineceğiz.

Kamp Yapmak İçin Gerekenler Ve Kamp Yapmanın Püf Noktaları:

– Kamp için önceden belirlemiş olduğunuz yerin sıcaklığına göre yanınızda sağlam ekipmanlar götürmeniz sizi olası sıcaklardan veya soğuklardan koruyacaktır. Gideceğiniz bölge yağmur alıyorsa yağmurluk, su geçirmez çadır ve bot götürmeniz iyi olacaktır. Bölge sıcaksa rüzgar alabilen ince gözenekli yazlık bir çadır, soğuksa kalın bir çadır işinizi fazlasıyla görecektir.

Kampta Ateş Yakmak:

kampta ateş yakmak
Kampta Ateş Yakmak

Kampta ateş yakmak için kesinlikle bir rüzgar çakmağı almalısınız. Sakın eski insanların yaptığı gibi ilkel bir şekilde ateş yakarım düşüncelerine kapılıpta yanınızda ateş götürmemezlik yapmayın gittiğiniz yerde ateş yakamazsınız ve birçok aktiviteden mahrum kalırsınız bizden söylemesi. Ha yine ilkel ateş yakma denemesi yapacaksanız yapın orası ayrı ama tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayın. Kampın tadı kendi ellerinizle emek vererek yaktığınız ateştir zaten. Yakılan ateşin başında saatlerce oturmak, gökyüzünü izlemek, biraz müzik dinlemek gerçektende paha biçilemez bir mutluluk. Bu zevkten mahrum kalmamak için her türlü hava şartlarına karşı mutlaka rüzgar çakmağınızı yanınızda götürün deriz. Ateşi yakmadan önce uygun bir zemin bulup etrafını büyük taşlarla çevirmeyi de unutmayın.

– Yemeklerinizi konserve olarak mı tercih edersiniz yoksa yakacağınız ateşin közünde mi pişirmeyi istersiniz bu sizin bileceğiniz bir durum olduğundan yanınıza ona göre malzeme alın. Siz yine de her ihtimale karşı biraz konserve depolayın konserve yiyecekler günlük hayatta her ne kadar çekici gelmese de kampta en leziz yemeklerinizden olacaktır. Açık havada zeytin ekmek bile bir başka olur çünkü. Ek olarak yemeklerinizi ısıtmak için yakacağınız ateş harici bir alternatif arıyorsanız mini kamp tüplerinden alın. Fiyatları uygun ve uzun süreli kullanacağınız bir ürün. Sadece yemek için değil üzerinde çay kahve falanda pişirirsiniz.

– Kaç gün kalacaksanız duruma göre yanınıza değişik kıyafetler alın. Bir kıyafet ile gitmeyin. Sonuçta kampa gidiyorsunuz kıyafetleriniz kirlenebilir, ıslanabilir veya yırtılabilir. O yüzden yanınızda götüreceğiniz ek kıyafetler sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır.

– Kamp maceranıza kendi arabanız ile değilde otobüsle gidiyorsanız  telefonunuz için taşınabilir şarj cihazlarından edinin. İletişim olmazsa olmazlarınızdan olsun. Bu vesileyle acil bir durumlarda birilerinden yardım isteyebilirsiniz.

Kamp Yapmak İçin En Önemliler…

– Çok amaçlı kullanılan çakılardan edinin. İçerisindeki tornavida, pense, bıçak vb. aletler kampta çok işinize yarayacaktır.

– Kamp yapmak için kendinize bir köyün yakınını seçtiyseniz eğer jandarmaya veya köy muhtarına kamp öncesi durumu bildirmeniz güvenliğiniz için iyi olacaktır.

– Gideceğiniz bölgede içme suyunun olup olmadığından emin değilseniz yanınızda bir miktar içme suyu da taşıyın. Susuzluk kampta insanın başına gelebilecek en kötü durumlardandır çünkü.

– Kampta tuvalet olayına gelecek olursak doğayı olabildiğince az kirletmek için 20-30 TL gibi cüzi bir fiyata satılan taşınabilir, portatif tuvaletlerden temin edebilirsiniz. Bu sizi olası böcek sokmaları vb. durumlardan da koruyacaktır. Ayrıca çevreyi de kirletmemiş olursunuz.

– Kampta en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de böcekler ve sivrisineklerin varlığıdır. Haşerelerden hoşlanmayan biriyseniz yanınıza yetecek kadar sivrisinek ve haşere kovucu ürünlerden alın.

– El havlusu, uyku tulumu, kafa feneri tarzı ufak tefek şeyleri yazmıyoruz çünkü bunlar olmadan zaten kamp olmaz. Elimizden geldiğince kamp yapmanın püf noktalarından bahsedip sizleri insanların genel olarak mağdur olduğu konularda bilgilendirmek istiyoruz.

kamp yapmanın püf noktaları
Kamp Yapmanın Püf Noktaları

– Kamp alanına vardığınızda ilk iş temiz ve düz bir alan bulup çadırınızı sağlam bir şekilde kurmak olsun. Çadırınız büyükse malzemelerinizi çadırınızın içine indirin ve yerleştirin, küçükse de arabada veya kaybolmayacak bir biçimde çadırın dışarısında güvenli bir yere koyun. Çıkacak rüzgarlardan etkilenmemesi için çadırın tabanına küçük ağırlıklar yerleştirin bu taş olur, yanınızda getirdiğiniz malzemelerden olur fark etmez önemli olan çadırı rüzgara karşı sabit tutması ve savrulmasını önlemesi. Çadırınızı kurduktan sonra artık çevreyi gezmeye hazırsınız demektir. Çevreyi gezin, dolaşın, neler yapılabilir bir bakın.

Artık Kamp Yapmanın Tadını Çıkarmaya Başlayın…

– Kamp yapacağınız yerde göl, akarsu vb. alanlar varsa küçük bir olta takımı size inanılmaz hazlar yaşatacaktır. Kendi tuttuğunuz balıkları akşam yaktığınız ateşin közünde pişirmek… Düşünmesi bile harika değil mi..! Bazen görüyoruz ateş yakmayı bile doğru düzgün bilmeyen insanlar kampta tuttukları balıkları henüz ateş cayır cayır yanarken yakınına koyarak veya üzerine tutarak tamamen kül ve is yapıyorlar ve o güzelim balıkları hiç ediyorlar. Peki bu işin doğrusu nedir? Hemen açıklayalım o halde…

Topladığınız çalı çırpı ile yaktığınız ve sağlam odunlarla veya mangal kömürüyle güçlendirdiğiniz ateşin iyice köz olmasını bekleyin. Köz olduktan sonra üzerine bir avuç tuz serpiştirin ama bu işlemi yaparken köze fazla yakın durmayın aksi taktirde serpilen tuz ile birlikte közden sıçrayan kıvılcımlar cildinizde yanıklara neden olabilir. Bu işlemi yapmak şart değil fakat yaparsanız közün üzerinde oluşan fazla kül tabakasını almış olursunuz bu sayede etleriniz veya balıklarınız tertemiz pişer. Tuzlayıp biberlediğiniz etlerinizi veya balıklarınızı ister ızgarayla kenarlarını taşlarla yükselterek ister boş olarak direk közün üzerine yerleştirin merak etmeyin direk köze bile koysanız yanmayacak, güzelce pişeceklerdir ama az öncede belirttiğimiz gibi kesinlikle yanan ateşin üzerine tutmayın veya koymayın bu çok yanlış ve zararlı o yüzden ateşin sönmesini ve iyice köz olmasını bekleyin ne pişirecekseniz öyle koyun közün üzerine ve yavaş yavaş pişirin…

O muhteşem kokuyu aldığınızda yemeğiniz hazır olana kadar güzelce çevirin ve pişirme işleminine devam edin. Yanına güzel bir salata, ayran ve çeşitli yiyeceklerle kamp sofranız hazır…

Kamp Yapmanın Maliyeti:

Kamp malzemelerinin toplamı çadır, uyku tulumu, mat, fener, mini tüp kısacası alet edevata vereceğiniz para minimum 250-300 TL tutar. 100 TL’ye çadır alsanız, 50-60 TL’ye uyku tulumu, geri kalan ihtiyaçlara da 100 TL gitse en ucuzu 250 TL’ye geliyor tabi yol masraflarını katmadığımız halde. Siz birde ulaşım ücretlerini ekleyip öyle tahmini bir fiyat çıkarın kendinize.

Kamp Yapmanın Zorluğu:

Kamp yapmak her ne kadar eğlenceli de olsa kendine göre bir takım zorluklarıda var elbet. Tabi doğaseverler tarafından bu zorluklar pek görülmese de sizin ilk kamp deneyiminiz olacaksa eğer biraz canınızı sıkabilir. Mesela tuvalet olayı birçok kişi için sorun olmaktadır. Dağların, tepelerin, ağaçların arasında, ıssız yerlerde bir başınıza doğada tuvalet ihtiyacınızı gidermek için yukarıda bahsettiğimiz portatif tuvalet gibi bir takım alet edevatınız olsa bile bu durum bazen ürkütücü olabilir. Tuvalet harici bir başka sorunda yabani hayvanların varlığıdır. Gittiğiniz bölgede yabani hayvanlar varsa ve onlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda bir fikriniz yoksa kamp adeta sizin kâbusunuz olabilir. Birde sivrisinekler var tabi bu konu da bir hayli can sıkar ama yazımızda anlattığımız tedbirleri alırsanız eğer rahat bir kamp yapmanıza engel olacak başka bir sorun kalmaz önünüzde.

Kamp Yaparken Olası Tehlike Durumlarıyla Karşılaşmamak İçin:

– Öncelikle kamp yapmaya karar verdiğinizde bölge belirlenmeli ve bölge seçimine olabildiğince özen göstermelisiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kamp yapmayı düşünenleri güzelliklerin yanında birçok tehlikede bekliyor olabilir. Siz alınabilecek her türlü önleminizi alın ve öyle çıkın yola. Bu yüzden yer seçimi çok önemli. Mümkün olduğunca dağlık olmayan, kolay ulaşılabilen ve çok uzak olmayan bir bölgeyi tercih edin. Bu durum olası tehlike durumlarında daha kolay bulunmanızı kolaylaştıracaktır.

– Kampa mümkünse yalnız gitmeyin. Yalnız gidecekseniz bile mutlaka ama mutlaka çevrenizdeki birilerine haber verin. Ailenizin veya arkadaşlarınızın, sizin tam olarak nereye gittiğinizden haberleri olsun.

– Kampta yabani hayvan saldırılarına maruz kalmamak için önceden kuracağınız uyarı sistemiyle kendinizi güvene alabilirsiniz. Mesela ayı olan bir bölgede kamp yapacaksanız çadırdan 5-10 metre ileriye ince, uzun sırıklar dikip üzerine de aşağıdan ve yukarıdan birer sıra olacak şekilde her sırığa gelecek şekilde misina çekebilir misinaların üzerine de ses çıkarak küçük ziller veya herhangi bir şey takabilirsiniz. Ayı çadırınıza doğru yöneldiğinde zil çalacak, erken uyarı sisteminiz harekete geçecek ve böyle bir durumdan önceden haberdar olacaksınız. Çadırınızın önünde yakmış olduğunuz ateşten meşale gibi birer adet irice dal parçası alarak ayının geldiği yöne doğru sallayın zaten ateşi gördüğü vakit sizden kaçacaktır. Siz siz olun ayı saldırıya geçtiğinde çok yakınsanız eğer ondan kaçmayın böyle yaparsanız daha çok tahrik olup saldıracak ve sizi kısa sürede yakalayacaktır. Olabildiğince sakin ve soğuk kanlı kalıp elinizdeki dal parçalarından yaptığınız meşalelerle ayıya zarar vermeden onu korkutup, kaçırın.

Kamptan Dönerken Yapılması Gerekenler:

Artık zamanınız doldu ve kamp yapmak için gittiğiniz o muhteşem bölgeden ayrılıyorsunuz. Ayrılırken yakmış olduğunuz ateşin tamamen söndüğünden emin olun. Çadırınızı ve diğer malzemelerinizi kontrol edin, hepsini topladığınızdan emin olun. Çöplerinizi en yakın çöp konteynırına atın ve doğaya, diğer canlıların yaşam alanlarına zarar vermemeye özen gösterin. Çevreyi ve doğal güzellikleri koruyun ki bir daha gelebilecek güzel yerleriniz olsun. Kamp yapmak için gerekenler adlı konumuzun sonuna geldik, umarız bu yazı sizler için bir kamp rehberi niteliğinde olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu