Sağlıklı Yaşam

Kekemelik Neden Olur? Kekemeliğin Sebebi Nedir?

Kekemelik neden olur? Sorusu, konuşma sırasında çocuğun kendini tam ifade edememe ve bazı kelimeleri tekrarlaması sonucunda sorulabilir. Kekemeliğin birçok sebebi olabilir ancak genel olarak sebebi şu şekildedir;

Birey, konuşurken beynin ağız bölgesine yolladığı sinyallerde gecikmeler veya hatalar yaşanabilir. Bu hatalar sonucunda da bir çocuğun konuşması ve ağız kaslarını kontrol emesi zorlaşabilir. Kekemeliğin nedeni budur. Sebepler arasında nadir olarak; nefesi kontrol edememe, yanlış kullanma ve solunum bozukluğu da görülebilir.

Kekemelik Nedir?

Kekemelik, hecelerin uzatıldığı veya kelimelerin sıkça tekrarlandığı bir konuşma bozukluğudur. Konuşma akşını bozan bir durum olduğu için çeşitli ortamlarda kendini kolayca belli eder. Birey kendini tam olarak ifade edemez.

Kekemeliğin Sebepleri Arasında Sosyal Yaşam Var!

Kekemeliğin bilimsel olarak sebebini yukarıda belirtmiştik ancak işin bir de sosyal tarafı bulunuyor. Birey, psikososyal anlamda problemli bir ailede veya çevrede yetiştiyse kekemelik, daha yaygın bir şekilde görülebiliyor. Bir diğer deyişle kekemeliğin sebebi ‘’Psikososyal’’ durum olabiliyor.

Aile veya çevrede yapılan psikolojik baskı, yaşanan stres ve bireyin kendini gerçekleştirememesi kekemeliği ortaya çıkarabilir. Özellikle sınav dönemlerinde bazı kişilerin kekemeliğe eğimli olması, çevresinin veya ailesinin büyük beklentisinin sonucudur.

Kekemelik Neden Olur? Sorusuna Travma Yanıtı

Bireyler, geçmişlerinde yaşadıkları korku ve kaygı dolu anılardan dolayı ciddi derecede travma geçirip bunun farkında olmayabilir. Bunun sonucunda da kekeleme başlamış olabilir.

Örnek olay: Küçük bir çocuk karanlıktan çok korktuysa ve bir cismi korkunç bir yaratık olarak gördüyse o andan sonra kekelemeye başlayabilir. Bunun sebebi aniden yaşadığı korkudur.

Bazı durumlarda yaşanan ani duygu değişimlerinde de ortaya çıkabilir. Mesela, çok sevinçli bir durumdan aniden çok üzüntülü bir duruma geçmek de kekemeliğe sebebiyet verebilir.

Kekemeliğin Tedavisi Var Mı?

Kekemeliğin tedavisi olarak herhangi bir ameliyat veya ilaç tedavisi bulunmuyor. Bireyler, çeşitli terapi ve uygulamalarla profesyonel destek alarak kekemeliğin üstesinden gelebilir. Örneğin, kekemelik terapisi alınarak bu durum düzeltilebilir.

Kekemeliğin çözümü düzenli olarak yapılan pratiklere bağlıdır. Kekemelik seanslarında bol bol pratik yaptırılır ve bu problemin üzerine doğru gidilir. Eğer, kişi düzenli olarak devam ederse, bu problemi ciddi oranda azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu