Hayata Dair

Kendin Yap Geri Dönüşüm Fikirleri

Evde kaldığımız şu günlerde kullandığınız eski eşyaları çöpe atmak yerine geri dönüştürerek farklı dekoratif eşyalar çıkarabilirsiniz. Hem dekor amaçlı hazırlayabilir hem de farklı ve kullanışlı ev eşyaları yapabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız kendin yap geri dönüşüm fikirleri;

Eski Mobilyaları Geri Dönüşümle Değerlendirin

Çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm kapsamında eski mobilyalarınızı atmayarak farklı dekor ve ev eşyaları tasarlayabilirsiniz. Bu sayede eskileri değerlendirebilir, çöp oluşumunu da en aza indirebilirsiniz. Örneğin döşemesi eskimiş bir koltuğunuzun iskeletini çıkararak yeni bir döşeme ile kaplayabilirsiniz. Eski bir ahşap merdiveninizi kitaplık olarak da kullanabilirsiniz.

Diğer öneriler;

 • Eski tencerelerinizi saksıya dönüştürebilirsiniz.
 • Eski ve kullanmadığınız kumaşları koltuklarınızda ve yastıklarınızda kullanabilirsiniz
 • Eski bir vitrini dolap olarak kullanabilirsiniz
 • Eski çekmeceleri boyayarak duvara asabilir, çerçeve ve raf olarak kullanabilirsiniz
 • Eski dikiş makinenizi ayaklı bir banyo lavabosuna dönüştürebilirsiniz
 • Eskimiş tavanızı saate dönüştürebilirsiniz
 • Tüm bu önerileri kendi hayal gücünüze göre kişiselleştirebilirsiniz.
  Kendin Yap Geri Dönüşüm Fikirleri
  Kendin Yap Geri Dönüşüm Fikirleri

Pet Şişeler ile Yapılabilecekler

Pet şişeler geri dönüşüme atılacak en önemli malzemelerden biridir. Hem doğayı kirletmemiş hem de harika tasarımlar üretmiş olursunuz. Örneğin pet şişenizi boyayarak bahçenize saksı hazırlayabilirsiniz. Ya da pet şişeleri biriktirerek bağlayabilir, üzerini kumaşla kaplayabilir ve harika bir puf yapabilirsiniz. Sadece pet şişe değil pet şişe kapağı da kullanılabilir. Kapakları biriktirerek odanıza harika bir tablo hazırlayabilirsiniz.

Gazeteleri Kullanın

Geri dönüşüm fikri denince ilk akla gelen malzemelerden biri de gazetedir. Gazeteler çok farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Gazete ile vintage tarzında dekoratif ürünler hazırlayabilirsiniz. Yatak odasından mutfağa kadar her yerde kullanabilirsiniz. Siyah-beyaz görünüm dışında renkli sayfalar da kullanılabilir. Örneğin duvarınızın bir köşesini komple gazeteyle kaplayabilirsiniz. Ya da dergiden renkli köşeleri keserek harika bir tablo oluşturabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Eski lastiklerinizi kullanarak bahçenize saksı yapabilirsiniz. Hepsini farklı renklere boyayarak duvara asabilir ya da çimenin üzerine koyabilirsiniz. Eski konserve kutularından da harika fikirler çıkarabilirsiniz. Saksı olarak kullanabileceğiniz gibi farklı bahçe araç-gereçleri de koyabilirsiniz. Eski kasaları kullanarak da masa-sandalye köşesi hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu