Sağlıklı Yaşam

Kepek Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm

kepek neden olur, kepek nasıl geçer, kepeğe bitkisel çözüm
Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Kepek neden olur? Kepek nasıl geçer? Kepeğe bitkisel çözüm olarak evde hazırlayacağınız karışımlar ile saçınızdan kepeği tamamen söküp atabilirsiniz. Bir cilt hastalığı olan kepek günümüzde pek çok kişide görülmektedir. Yaşlı, genç, erkek, kadın hemen hemen herkeste belli dönemlerde görülebilir. Kepek sorunu korkulması gereken bir durum değildir aslında fakat toplum içinde özellikle de siyah kıyafetlerde çok belli olduğu ve ara ara kaşıntı yaptığı için çoğu zaman can sıkıcı olur. Haliyle insanları kepeğe çözüm yolları aramaya yöneltir.

Birde seboreik dermatit var bu ise tamamen farklı bir konu o yüzden kepek ile karıştırmamak lazım. Başlı başına bir hastalık olan seboreik dermatit’te saçlı deri üzerinde kepeklenme, pullanma, aşırı yağlanma ve ufak yaralar görülür ama bahsettiğimiz üzere kepek ile asla karıştırılmamalıdır ve bir cildiye doktoruna muayene olunmalıdır. Kepek ise korkulmaması gereken bir cilt problemidir çünkü kısa süreli bitkisel tedavilerle tamamen kepeğin önüne geçilebilir. Sizin de kepek sorununuz varsa ve çareyi bitkilerde arıyorsanız bu tarifler kepeği tamamen bitirmeniz için yeterli olacak. Hatta kepeği tamamen bitirmekle kalmayıp saçlarınız yıpranmışsa eğer saçlarınızı da güçlendirecek. Bu arada kepekten dolayı yıpranmış saçlarınız için ek tariflere ihtiyacınız varsa yıpranmış saçlar için maske tarifleri konumuza bakabilirsiniz. Şimdi kepeğin oluşum nedenlerine ve neler yapabileceğimize bir göz atalım…

Kepek Neden Olur?

kepek neden olur
Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Kepeğin en temel nedeni cilt kuruluğudur. Kuruyan cilt zamanla pul pul olur ve dökülür. Peki cildi neler kurutur? Madde madde sıralayalım…

  • Kullanılan kalitesiz şampuanlar,
  • Jöle, köpük, saç spreyi tarzı saç bakım malzemeleri,
  • Yüksek sıcaklıkta kullanılan saç düzleştiriciler ve fön işlemleri,
  • Çok sıcak veya soğuk suyla saç yıkamak,
  • Saçları çok sık veya çok seyrek yıkamak,
  • Mevsim geçişleri (Soğuk, sıcak havanın etkileri)
  • Çeşitli hastalıklardan kaynaklanan etkilerle de saçlarda kepek olabilmektedir.

Cilt kuruluğunun yanı sıra ciltte oluşan fazla yağdan dolayı da kepek oluşabilmektedir. Bunun nedeni iyi yıkanmayan saçlardır. Saçlarınızı yıkarken yeteri kadar özen göstermiyorsanız kepek sorunu yaşamanız çok olası.

Kepek Nasıl Geçer?

kepek nasıl geçer
Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Kepek için kimyasal maddeler ile üretilmiş losyonlar ya da ilaçlar yerine bitkisel yöntemler kullanmanız sorununuzu kesin olarak çözecektir. Tabi yukarıda saydığımız kepek oluşum nedenlerine dikkat ettiğiniz sürece. Ama yine de içiniz rahat etmeyecekse bitkisel yöntemlere ek olarak kepek için üretilen özel şampuanlardan temin edip kullanabilirsiniz.

Saçlarınızda dönem dönem kepek oluyorsa mevsimseldir yalnız sürekli kepek sorununuz varsa durumu fazla ihmal etmeden bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda var. Çünkü bu durum yazımızın başında da söylediğimiz gibi seboreik dermatit, mantar, sedef tarzı hastalıkların başlangıcı olabilir. Geç olmadan bir doktora görünmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Yine bitkisel tedavinizi içiniz rahat bir şekilde evde kendiniz uygularsınız orası ayrı. Hadi gelin kepek için evde uygulayabileceğiniz yöntemlere bir bakalım…

Kepeğe Bitkisel Çözüm:

kepeğe bitkisel çözüm
Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

İnsanlar kepek sorunlarına çoğu zaman bitkisel olmayan, zararlı kimyasallar içeren ilaçlar veya losyon, bakım ürünlerinin çare olacağını düşünürler ama durum ne yazık ki hiçte öyle değildir çünkü içerisinde zararlı kimyasallar barındıran ürünler cildinizi iyileştirmek yerine daha da kötü yapabilir. Doktora danışmadan kepek için üretilmiş losyon tarzı ilaç kullanımı kâr yerine zarar getirecektir. O yüzden doğal ve bitkisel ürünleri tercih etmek sağlığınız için size çok şey kazandıracaktır.

Kepeğe bitkisel çözüm olarak aşağıdaki yöntemleri deneyin yalnız tekrar söylemekte fayda var saçlarınızda seboreik dermatit, mantar veya sedef tarzı hastalıklar mevcutsa bu yöntemleri denemeniz sizin için uygun olmayabilir. Bir doktora danışarak uygulamanız sizin için daha güzel olur.

3 Günde En Yoğun Kepeği Bile Bitiren Yöntem:

elma sirkesi kepek
Elma Sirkesi Kepek İçin Birebir – Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Kepeğe bitkisel çözüm olarak en etkili tedaviyi elma sirkesi ile yapabilirsiniz. Eğer yoğun kepek sorunu yaşıyorsanız bu yöntem sizi kepekten çok çabuk kurtaracaktır.

Birinci gün yapacağınız işlem banyoya girmeden önce 2 yemek kaşığı elma sirkesini 2 yemek kaşığı su ile karıştırıp saç diplerinize masaj yoluyla yedirmek olacak. Ardından 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı güzelce yıkayın.

Unutmayın yıkama işlemini olabildiğince nazik ve saçları yıpratmadan yapmalısınız yoksa saçlı deri incelebilir üstüne birde dökülme probleminiz olur. Bu yüzden mümkün olduğunca narin bir yıkama işlemi yapın. Yıkamada sabun kullanmayın piyasada her ne kadar kepek önleyici sabunlar olsa da sabun her zaman için saçtan daha zor temizlenir. Gıcır gıcır olmuş hissi verse de saçlı deride sizin göremediğiniz kalıntılar bırakır ve cildi kurutur o yüzden hafif bir şampuan veya bu sorun için üretilmiş özel şampuanlardan tercih edin. Saçlarınızı 2 kez yıkadıktan sonra havluyla sarıp kurumaya bırakın. Saç kurutma makinesi, maşa, krem vb. şeyler kullanmayın. Bırakın saçlarınız tamamen doğal kalsın, saçlı deri azda olsa dinlensin. İçiniz rahat etmezse eğer saç kurutma makinesinin soğuk ayarında saçlarınızı kurutabilirsiniz.

İkinci gün yine 2 kaşık elma sirkesini bu sefer 1 su bardağı suya karıştırın ve hazırda bekletin. Saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın. Durulama işlemi bittikten hemen sonra hazırladığınız elma sirkeli suyu saç diplerine dökün ve saçlarınızı havluyla sarıp kurumaya bırakın.

Üçüncü günde saçlarınızı yıkayın ve aynı işlemi tekrarlayın. Kepeğin ortadan kalktığını göreceksiniz. Elma sirkesi aynı zamanda saçlarınıza güç ve parlaklıkta katacak. Sonraki süreçlerde kepek sorunu yaşamaya başladığınız an bu yöntemi uygulayın ve kepekten tamamen kurtulun.

Isırganın Saç Derisini Tedavi Edici Özelliğini Deneyerek Görün:

kepek sorunu için ısırgan otu
Kepek Sorunu İçin Isırgan Otu Suyu – Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Isırgan kürü kepek üzerinde muazzam bir etkiye sahip olup düzenli kullanıldığında kepeği yok etmekle kalmaz saçlarınıza da sağlık katar. Etkin kullanımda saç üzerindeki etkileri kanıtlanmış olan ısırgan otu günümüzde birçok kozmetik üründe de kullanılmakta. Yapacağınız yöntem çok kolay. Taze veya kuru olarak temin ettiğiniz 1 tatlı kaşığı kadar ısırgan otunu kaynamakta olan 1 çay bardağı suyun içerisine atıp kısık ateşte 3 dakika kaynatmak. Kaynattığınız ısırgan otlarını süzüp ılıması için bir kenara bırakın. Saç derinizi yakmayacak kadar soğuduğunda yanınıza alın ve saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan hemen sonra kaynatmış ve soğutmuş olduğunuz ısırgan otu suyunu saçlarınıza dökün. Bu suyla 1-2 dakika saç diplerinize masaj yapın. Yine havlu ile saçlarınızı sarın. Isırgan suyu saçlarınızda kalsın hiçbir şekilde koku vb. kötü durumlar oluşmayacaktır aksine saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık katacak ve kepeğe çözüm olacak. Haftada 2-3 kez yapacağınız bu losyon ile kepekten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Limon Kürünü Uygulayın Ve Kepeği Hayatınızdan Çıkarın:

kepek için limon suyu
Kepek İçin Limon Suyu – Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Saç derinizde oluşan kepek ve pullanmayı önlemek için sıkacağınız yarım veya 1 (Saçlarınızın sıklığına göre ne kadar yeterse artık) limonun suyunu yıkama yapmadan saç derinize sürün ve ovun. Yaklaşık olarak 10-15 dakika saçınızda bekletin ve saçlarınızı şampuanlayın. Limondaki asit saçlı derideki fazla yağı, ölü derileri temizler ve saçlarınıza güç katar. Bu yöntemi saçlarınızı yıkamadan yapın ve yaptıktan sonra yıkayın. Bu şekilde yaparsanız limondaki asit saç derisini tahriş etmez.

Karbonat İle Kepek Sorununuzu Çözün:

kepeğe karşı karbonat
Kepeğe Karşı Karbonat Kürü – Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Karbonat kepek sorunu için en kolay uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Saçlarınızı yine 2 kez şampuanlayın ve durulayın. Saçlarınız hala ıslakken 1 tatlı kaşığı karbonatı saç derinize döküp fazla baskı uygulamadan parmak uçlarınızla ovun. Bu şekilde 2-3 dakika kadar ovduktan sonra boş su ile durulama işlemini yapın. Kepeğin azaldığına hatta tamamen kaybolduğuna şahit olacaksınız.

Kaya Tuzundan Faydalanın:

kepek sorunu için kaya tuzu
Kepek Sorunu İçin Kaya Tuzu – Kepek Neden Olur? Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm!

Bu yöntemde çok etkili olup fazla tekrarlanmamalıdır. Aksi taktirde saçlı deriyi tahriş edebilir. Aktarlardan temin edebileceğiniz kaya tuzundan 1 tatlı kaşığı kadar kırıp havanda toz haline gelinceye dek dövün. Biraz iri parçalar kalabilir sorun olmaz. Toz haline getirdiğiniz tuzu yıkayıp duruladığınız ıslak saç derinize dökün ve en az 2 dakika tuz ile saçlı deriye masaj yapın. Masaj bitince tekrar durulayın ve saçlarınızı havluyla sarın. Kepeğin yok olduğunu göreceksiniz.

Kepek Tedavisi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Saç deriniz artık kepekten temizlendi ama yukarıda, kepek neden olur bölümünde bahsettiğimiz asıl mesele olan kuruluk problemi için hiçbir şey yapmadık. Şimdi onun içinde bir tarif verelim ve konumuzu yavaş yavaş bitirelim. Yukarıda yazdıklarımızın hangisini yaparsanız hemen ardından 1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya badem yağını (Elinizde hangisi varsa) saç diplerinize masajla iyice yedirin ardından fazla yağını bir peçete veya küçük bir havluyla alın öylece 1 gün saçınızda kalsın ve saç derisi beslensin. Bu işlem sayesinde saç derisinin kuruluğu gidiyor, maksimum nem oranına ulaşıyor ve tekrar kepek oluşumuna engel oluyor. Uyguladığınız yöntem hangisi olursa olsun ardından bir kez bile olsa bu işlemi mutlaka yapın.

Saç deriniz dinlenip kendini toparlayana kadar 3-5 gün belki 1 hafta saçlarınız için kullandığınız köpük, jöle, sprey vb. bakım ürünlerini saç diplerinizden uzak tutun. Hatta bu tarz ürünleri çok gerekmedikçe kullanmamaya çalışın. Saçınıza maşa ve fön gibi yüksek ısı veren işlemler yaptırmayın. Kısacası saçlarınıza zarar verecek her tür kimyasaldan ve aletlerden uzak durun. Saç sağlığınız için doğal ürünler kullanmaya özen gösterin.

Kepek Problemi Çözülmezse Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

En yaygın olarak saçlı deride kaşıntı, kızarıklık, dökülme, saç derisinin ve saçların incelmesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Kepek tedavisi zor değil dedik ama siz ilk iş bir cildiyede muayene olun sonra evde verdiğimiz tarifleri uygulayın. Çünkü tedavi edilmeyen kepek çok sevdiğiniz saçlarınızın dökülmesine sebebiyet verebilir. O yüzden önleminizi erkenden alın ve tedavinizi bir an evvel uygulayın.

“Kepek neden olur ve nasıl geçer? Kepeğe bitkisel çözüm” yazımızın sonuna geldik. Umarız kepek problemi yaşayan ziyaretçilerimiz için fayda sağlayan bir yazı olmuştur. Elimizden geldiğince tecrübe ettiğimiz yöntemleri sizlere aktarmaya çalıştık. Paylaştığımız yöntemleri yapanlar sonuçlarını yorumlarda belirtebilirler. Herkese bol sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu