Hayata Dair

Kitap Okuma Gözlüğü Neden Kullanılmalıdır?

Diğer adı ile dinlendirici gözlük olarak bildiğimiz kitap okuma gözlüğü; genellikle, kitap okuma sırasında sorun yaşayan kişilerin tercih etmiş olduğu bir gözlük türüdür. Yakın okuma konusunda, odaklanamama sorunu yaşayan kişilerin kullandığı kitap okuma gözlüğü nasıl alınır? Bu tür gözlükler; hekim kontrolünün ardından reçete ile temin edilebilmektedir.

Kişinin kendi başına bu konuda vereceği kararın tamamen yanlış olduğunu, en doğru kararı göz doktorunun vermesi gerektiğini belirtmek isteriz. Doktor tarafından önerilmeden dinlendirici gözlük almak oldukça yanlış bir davranış olup, göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sağlıklı gözlere sahip kişilerin gözlerini dinlendirmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kitap Okuma Gözlüğü Neden Kullanılmalı
Kitap Okuma Gözlüğü Neden Kullanılmalı

Kitap Okuma Gözlüğü Gözü Bozar Mı?

Sağlıklı bir göze sahip olan bir kişinin; kitap okuma gözlüğü kullanması oldukça sakıncalıdır. Bu kişilerin gözleri, kitap okumak ile bozulmaz; sadece yorulur. Gözü dinlendirmenin tek yolu: Bir süre kitap okumaya ara vermekten geçer. Yakın görme konusunda problem yaşamayan kişilerin, kitap okuma gözlüğü kullanması doğru değildir. Göz konusunda hiçbir sağlık sorunu olmayan biri için kitap okuma gözlüğü gözü bozar mı? Sorusuna cevabımız; evet gözü bozar.. Bu kişilerin gözlük kullanmaya ihtiyacı yoktur. Peki, bu tür gözlükleri kimlerin kullanması gerekir? Gazete ve kitap gibi yakın mesafede odaklanamama sorunu yaşayan kişilerin dinlendirici gözlük kullanmaları uygundur. Bu denli göz sorunu yaşayan kişilerin, gözlük kullanmaması daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

İki Gözlük Arasındaki Fark

Son dönemlerde popüler olan, led ışıklı kitap okuma gözlüğü ile bu gözlük birbirine karıştırılmamalıdır. Birçok kitap okurunun tercih etmiş olduğu; led ışıklı kitap okuma gözlüklerinin camı yoktur. Bu gözlükler; gece karanlık ortamlarda rahat kitap okuma olanağı sunar. Camı olmadığı için göze herhangi bir zarar da vermezler. Karanlık ortamlarda kullanılacak olan ledli kitap okuma gözlüğü camsız olmalıdır..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu