Hayata Dair

Kızıl Gezegen Mars’a Yolculuk

Mars’a Yolculuk

Bir zamanlar tüm dünyanın hayali olan “Kızıl, Gezegen Mars yolculuğu” için ilk adımlar Amerika tarafından atıldı . Bu heyecanlı serüven yedi aylık bir süre zarfında gerçekleşti. Uzay aracı “Perseverance” yedi ay sonra sorunsuz bir şekilde Mars’a inişini gerçekleştirdi. Araç, Mars’ın resimlerini çekmeye başladı bile. Perseverance ,Mars’ta yaşam olup olmadığına dair kanıtlar arayacak.

Amerika’nın (NASA) tarafından göndermiş olduğu araçta, 20 kamera ve mini helikopterler bulunmaktadır. Mars’ın zeminine indikleri yedi dakika boyunca heyecanlı bir bekleyişle NASA çalışanları inişi izlediler.

Temmuz ayı itibariyle Dünya’dan ,Mars’a hareket eden uzay aracı, Mars’ta canlı izleri ve mikrobiyal yaşamla ilgili araştırmalar yapacak. Mars yüzeyinin ilk fotoğrafları çekildi ve dünyaya gönderildi. Kızıl gezeninin atmosferine girdikten bir süre sonra motorları yavaşlatılarak, paraşütleri Mars yüzeyine yöneltildi. İnişin son manevrasında jezero kraterine bir vinç yardımıyla inişlerini gerçekleştirdiler. Uzay aracı kraterden kalıntılar toplamaya ve araştırma yapmaya devam edecek . Önümüzdeki yıllarda topladıkları kalıntıları dünyaya göndererek analiz edilecek.

Perseverance’ten ilk görüntüler

Kızıl Gezegen Mars’a Uzay Aracı Gönderen Ülkeler

Yıllardır, tüm dünyanın hayali olan Kızıl gezegen Mars’a yolculuk için ilk adımı yine Amerika atmış oldu. Kızıl gezegene ayak basan uzay aracının ardından tüm dünya ülkeleri de Mars yolculuğuna hazırlanıyor.

Kimler Mars Yolculuğuna Hazırlanıyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Kızıl gezegen Mars’a ilk uydularını başarıyla fırlattılar. Çinin uzay aracı olan “Tian-wen-1” Mars yolculuğunu için hazırlanıyor. Google da bu yolculuktan nasibini alarak ilk Türk bilim kadınını anmak adına Doodle hazırladı. Kızıl Gezegen’e geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmak üzere isimleri yazıldı. İçlerinde iki buçuk milyon Türk ismi de yer aldığı biliniyor. Marsa ilk gidilecek koloniden altı Türk isminin olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu