Hayata Dair

Klima Seçimi Nasıl Yapılır? Klima Alırken Bunlara Dikkat!

Klimalar birbirinden farklı modele sahiptir. Bazı klimaların soğuk etkisi çok fazladır ve bunun için küçük evlerde kullanılması durumunda serinlikten ziyade ortamı soğutacağından dolayı hastalığa neden olabilir.

Klima seçimi nasıl yapılır? Havaların ısınmasıyla birlikte artık yavaş yavaş yazı nasıl serin geçireceğimizi düşünmeye başladık ve klimalar tekrar gündemimize gelmeye başladı. Klimadan beklenen şey yalnızca ısıtma ve soğutmaya yardımcı olmak değil aynı zamanda bulunduğu yerde dekoratif bir görüntü oluşturmasıdır. Dolayısıyla serinlerken yerinizi daraltabilecek olan modellerden de uzak kalmanız gerekir. Eviniz için en doğru klima tercihi nasıl olmalı sizin için araştırdık.

Klima Seçimi  

Klima seçerken evinizin konumu çok önemlidir. Bunun için klimanızı konumlandıracağınız yerden evin sıcaklık dengesini oluşturması gerekir. İşinize yarayabilecek klimaları seçmenizde yerin önemi çok büyüktür. Eğer klimayı koyduğunuz yerdeki diğer elemanlar serin havanın gelmesini engelleyecekse bu durumda doğru bir klima seçimi yapılmış olmayacaktır.

Evinizdeki pencerelerin sayısı klimaların seçimini etkileyecektir. Çünkü pencere sayısı klimanın çalışma prensibini etkiler. Pencerenin çok olduğu bir odada klima istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Bunun için bu alana değil farklı bir odaya koyarak serinliğin buradan dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Klimalar birbirinden farklı modele sahiptir. Bazı klimaların soğuk etkisi çok fazladır ve bunun için küçük evlerde kullanılması durumunda serinlikten ziyade ortamı soğutacağından dolayı hastalığa neden olabilir. Eviniz küçük ise bu durumda daha az güce sahip olan klimalar tercih edilebilir.

Klima alınırken dikkat edilmesi gereken BTU hesaplamasıdır. Yani bu da klimanın 1 saatte üretmiş olduğu ısı ya da soğukluk derecesidir. Klima seçimi yaparken BTU değerinin kaç olduğunu mutlaka sormalısınız.

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?
Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Oda Büyüklüğüne Göre BTU Değerleri

  • 10 – 18 m² arasında 9.000 BTU
  • 18 – 26 m² arasında 12.000 BTU
  • 26 – 40 m² arasında 18.000 BTU
  • 40 – 52 m² arasında 24.000 BTU
  • 52 – 92 m² arasında 42.000 BTU
  • 92 – 100 m² arasında 45.000 BTU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu