Hayata Dair

Konmari Metodu Nedir?

Konmari metodu, alandan yer kazanma amacı ile yapılan bir katlama tekniğidir. Birçok kişi konmari metodu nedir? sorusuna en iyi cevabı arar. Bu sorunun basit bir yanıtı vardır. O da istediğiniz eşyaların kolay ve rahat bir alana yerleştirmektir. Yer alanından tasarruf ederken aradığınız eşyanızı bulmada yardımcı olur. Bu sayede zaman kaybetmeden istediğiniz ürüne ulaşım sağlamış olursunuz.

Konmari Metodu Nedir?
Konmari Metodu Nedir?

Konmari Metot Teknikleri Yapılması Gerekenler

Marie Kondo’nun düzen uzmanı olmasını sağlayan, eşyalarınızın ayrı ayrı kategorilerine ayrılmasında yardımcı olan bir katlama metodudur. Teknik içerisinde her eşyanın farklı yöntemleri vardır.

Bunlardan bazıları aşağıdaki şekildedir;

  • Fazlalık eşyalardan kurtulmaya ve hayatınızı düzenlemeye odaklanır.
  • Bütün eşyalarınızın aynı anda düzen verilmelidir.
  • Eşyalarınızı gözden geçirirken kategorilere ayrılmalıdır.
  • Başka işler ile meşgul olunmamalıdır.
  • Odak noktanız eşyaların planlaması ve düzenlemesi olmalıdır.

Bu sayede her bir eşyanın detayı hafızanızda kalır. Uzun süre düzenleme yapmanıza gerek kalmaz. Konmari tekniği ile zihniniz rahatlar ve günlük hayatınız düzene girer. Kullanılan yöntemler arasında ilk sırada yer alır.

Konmari Metodu Nedir?
Konmari Metodu Nedir?

Konmari Katlama Tekniğinin Detayları

Kıyafetlerinizi dolabınıza asmadan, katlama yöntemini ile düzenli bir çekmeceniz olur. Gündelik ev işlerinizi yaparken zamanınızı keyifli ve eğlenceli geçirebilirsiniz. Dar bir alanda herhangi bir depolama problemine karşı çözüm olur. Özellikle kıyafetlerinizin rengine uygun organize etmek mümkündür. Konmari tekniği ile kıyafetlerinizi ömür boyu kullanırsınız. Katlama tekniği kullanımdan dolayı herhangi bir kırışma veya deforme olmaz.

Konmari Teknikleri

Çoraplarınızın katlamasını yaparken üst üste gelecek şekilde düz olmalıdır. Parmak ucu ile başlayıp, bilek kısmına doğru 1 santim boşluk bırakılmalı ve ortadan katlanmalıdır. Tişört katlaması sırasında düz bir hale getirilmelidir. Sağ ve sol bölümlerini kol boyunca katlamasını gerçekleştirin. Dolabınıza düz gelecek şekilde konulmasını sağlayın.

Uzun kollu sweatshirt katlarken ise yapılan yöntem, kıyafetin kolları açık bir şekilde, düz bir yerde olmalıdır. Kol kısmının dışarı doğru bakmasını sağlayın ve sağ kısmını doğru katlamasını gerçekleştirilmelidir. Dışarı bölümde yer alan kısmı üçgen bir şekilde içeriye doğru katlanmalıdır. Aynı tekniğinde sol kısma yapılması gerekir. Böylelikle eşyalarınız dolabınızda düzenli bir şekilde yerleşmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu