Güzellik ve Bakım

Kozmetik Ürün Etiketi Okurken Bunlara Dikkat Edin

Makyaj malzemesi ya da herhangi bir cilt bakım ürünü satın almadan önce; o ürün size ne vaat ediyor, içeriğindeki maddeler faydalı mı? Bunları bilmek büyük önem taşıyor. Diyelim ki; almak istediğiniz bir nemlendirici cilt kremi, kırışıklıklardan arınmış, neme doymuş bir cilt vaadinde bulunuyor ancak bir başka krem de size aynı vaadi sunuyor.. Peki, hangisinin daha etkili olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bu yazımızda sizler için kozmetik ürün etiketi okuma rehberi hazırladık.

Kozmetik Ürün Etiketi Nasıl Okunur?

Piyasada bulunan birçok cilt bakım ürünü, gerek reklamlar gerekse ürün üzerinde yazan bilgilerle, müşterileri kendilerine çekmeye çalışıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli husus; ürünlerin içeriğinde hangi malzemelerin bulunduğu, bulunan bu malzemelerin sırası gibi bazı detaylar kişiyi yakından ilgilendiriyor. Birçok dünya ülkelerinde üretilen ve satışa sunulan ürün içeriği detaylı bir şekilde anlatılmıyor. Ürüne ait yan etkileri gibi önemli detaylara yer vermeleri gerekirken, hiçbir şekilde dikkate alınmıyor. Oysaki birçok kozmetik ürünü alerji ve sivilce yapabiliyor ancak bu durum tüketiciye bildirilmemektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak, tüketicilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Satın alacakları ürünlerin içeriğini iyi kontrol etmeli, hassas cilt yapısına sahip olan kişiler ise; içerisinde parfüm ve benzeri ürünleri tercih etmemelidir. Eğer kuru cilt yapısına sahip iseniz; bu durumda, içinde alkol bulunan ürünlerden uzak durmalısınız.

Kozmetik Ürün Etiketi Okurken Bunlara Dikkat Edin
Kozmetik Ürün Etiketi Okurken Bunlara Dikkat Edin!

Ürün Açıldıktan Sonra Ne Kadar Süre İçerisinde Tüketilmesi Gerekir?

Ürün açıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmelidir? Buna çok dikkat etmelisiniz. Ürünün ambalajının üzerinde; 6M, 12M, 24M şeklinde ibaretler karışınıza çıkar. Bu ibareler, ürün açıldıktan sonra kaç ay içerisinde tüketilmesi gerektiğini bizlere gösteriyor. Bu gibi detayları iyice gözden geçirmelisiniz.

Kozmetik Ürünlerinin Üretim Tarihi

Kozmetik ürünlerinin üretim tarihi oldukça önemli bir yere sahiptir. Cildimiz üzerinde kullanacağımız ürünün ne zaman üretildiği bizim için önemlidir. Ürün üzerinde bulunan BATCH KOD ile gerekli sorgulama işlemini gerçekleştirerek; üretim tarihini öğrenebilirsiniz. Bazı ürünlerin üzerinde üretim tarihi yazar, yazmayanları ise; bu kod üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Hayvanlar Üzerinde Test Yapılıp Yapılmadığı

Kullanmış olduğunuz ürünlerin, hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ambalajında bulunan tavşan işareti; o markanın hayvanlar üzerinde test edilmediğini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu