Güzellik ve Bakım

Kozmetik Ürünlerde Bulunan Zararlı İçerikler

Bir kozmetik mağazasına girdiğimizde, birçoğumuz herhangi bir ürün almadan önce ürün etiketlerini mutlaka inceliyoruz. Ancak, ne var ki cilt için hangi ürünler faydalı bilemiyoruz. Hal böyle olunca; zararlı ürün içerikleri hakkında da yeterli bilgiye sahip olamıyoruz. Bu yazımızda sizler için kozmetiklerde bulunan zararlı içerikler ile ilgili detaylara değineceğiz.

Paraben

1930’lardan bu yana, ürünlerin tazeliğini uzun süre koruma amacı ile birçok kozmetik ürünlerinde çeşitli parabenler kullanılmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde; parabenlerin kansere neden olabileceği yönünde bulgulara rastlandığından, markalar da artık buna göre üretim yapmaya yönelmiştir. Araştırma sonuçları kesin ve net bir bilgi sunmadığı için biz yine de işimizi sağlama alıp, paraben içeren ürünler grubundan uzak duralım.

Sülfat

Sülfatların da parabenler gibi zararlı oldukları yönünde kesin bir kanıt bulunmamasına karşın; sülfat içeren şampuanlar, saç derisinde bulunan faydalı yağları ve suyu çekerek derin bir temizlik sunmaktadır. Bundan dolayı; cilde değdiğinde, cildinizin yağ dengesini bozup, kurumasına ve hassaslaşmasına sebep olmaktadırlar.

Kozmetik Ürünlerde Bulunan Zararlı İçerikler
Kozmetik Ürünlerde Bulunan Zararlı İçerikler

Parfüm

Parfüm içeren ürünler genellikle hassas ciltli kişilerin kabusu olsa da; hassas ve kızarık cilt sahibi olmayan kişilerin de cildini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun yanı sıra, kozmetik ürünlere eklenen parfüm, bazı kişilerde alerji ve daha kötüsü de doğurganlık konusunda sorunlara neden olabilir.

Alüminyum

Bazı ürün içeriklerinde bulunan alüminyum, uzun süreli kullanımda;  östrojen hormonuna benzer tepkiler göstererek, hormonlarınızın doğal işleyişine zarar verebilir. Çoğunlukla ter önleme amaçlı üretilen ürünlerde kullanılan alüminyum, ter bezlerinin yapısını da bozmaktadır. Bunu önlemek adına, bitkisel bazlı ve alüminyum içermeyen deodorant kullanmanız daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Ftalatlar

Genelde, plastik ürünlerde esneklik sağlama amacı ile kullanılan ftalatlar, cilt bakım ve makyaj ürünlerinin cildimize iyi bir şekilde tutunmasını kolaylaştırır. Fakat kullanılması halinde, vücuttaki hormonları etkileyerek, bilhassa hamile olanlar için risk taşımaktadır. Yurt dışında belli başlı çocuk ürünlerinde kullanımı yasaklanan ftalatları, cilt ve beden sağlığınızı korumak adına kozmetik ve cilt bakımında da tercih etmemeye özen göstermek sizin yararınıza olacaktır.

Kozmetik ürünleri kullanırken, yukarıdaki zararlı içerikleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu