Sağlıklı Yaşam

Kronik Sırt Ağrısı Nedenleri Ve Öneriler

Kronik sırt ağrısı, kadınlarda ve erkeklerde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir ve bir kişinin uzun bir süre belirli bir işten kaçınmasına neden olabilir. Bazıları uzun süre ayakta duramazken, diğerlerinin uzun süre oturma süreleri vardır. Bu acıları, ancak bu problemden muzdarip olanlar bilirler. Yeri geldiğinde bireyleri İşlerinden vazgeçme derecesine kadar getirebilir, birçok kişinin hayatını etkileyebilir. Bu nedenle dikkat gerektiren önemli bir semptomdur.

Kronik Sırt Ağrısı Nedenleri

Kronik sırt ağrıları öncelikli olarak yavaş başlar. Zamanla artık şiddetini daha da çok artıracağından dolayı hasta sürekli olarak acı çeker. Bu durum süreklilik arz edeceğinden dolayı da artık kronikleşmeye başlar. Özellikle gebe kadınların kilo alımıyla birlikte sırt bölgesindeki ağrılar kendisini daha fazla göstermeye başlayacaktır. Ayakları üzerinde gün boyunca çok duran ve özellikle de masa başında çalışan kişilerin sırt ağrıları yaşaması normaldir. Bunun en büyük nedeni ise oturuş bozukluklarından kaynaklanır. Ağır işlerde çalışan kişilerde genellikle sırt ağrıları çok görülür. Bunun içinde öncelikli olarak yaşam koşullarınızı ve gün içerisindeki faaliyetlerinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Kronik Sırt Ağrısı
Kronik Sırt Ağrısı

Kronik Sırt Ağrısı İçin Öneriler

Sırt ağrınız kötüleşirse ve ayağa kalkmak zorunda kalırsanız, rahat ayakkabılar giyerek acıyı azaltın ve ayakta durmak yerine biraz hareket ettirin. İş yerinde sürekli oturuyorsanız arkanıza ortopedik yastıklar koyun. Yatağınız olabildiğince sert olsun çünkü ağrıların çoğunun sebebi her gün üzerinde uyuduğunuz yatağınız olabilir. Akşamları eşinize veya çocuklarınıza doğal yağlarla sırtınıza masaj yaptırın, sonrasında sıcak tutmaya özen gösterin. Bunlar sizi birazda olsa rahatlatacaktır.

Yalnız kronik sırt ağrıları uzun sürebilir ve bu durumda da uygun tedavinin mutlaka gerçekleştirilmesi gereklidir. Kronik bir sırt ağrısı yaşadığınızı düşünüyorsanız ki bu ağrı kendisini zaten belli edecektir bu durumda hemen tedavi için doktorla görüşmeniz gerekir. Doktorunuz sırt ağrılarınızdan kurtulabilmeniz için size gerekli olan ilaç tedavisini ya da fizik tedaviyi uygulayacaktır.

Sağlıklı Yaşam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu