Sağlıklı Yaşam

Kronik Yorgunluğu Dikkate Alın!

Bazı kişiler, sık sık nedenini bilmedikleri bir yorgunluktan yakınıp dururlar. Akşam erkenden uyusanız bile sabah kalktığınızda kendinizi hala yorgun hissediyor olabilirsiniz. İş yerinizde odaklanma sorunu yaşayabilir ve sinirlerinize hakim olamayabilirsiniz. Ve hatta, enerjiniz çekilmiş gibi hissedip, sosyal yaşamdan kopabilirsiniz. Tüm bu belirtiler sizde var ise; dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü bu durum, kronik yorgunluk sendromuna işaret etmektedir.

Genelde yoğun iş temposuna sahip kişiler, yöneticilik yapanlar ve her şeyin mükemmel olmasına dikkat edenlerde görülen kronik yorgunluk sendromu, hafif yorgunluk ve istek kaybı şeklinde belirtilerle de ortaya çıkabilir. Söz konusu yorgunluk, iş hayatınızı olumsuz yönde etkileyip, sosyal yaşamdan uzaklaşmanıza kadar ilerleyebilir. Hissedilen bu yorgunluk, bazı kişileri günlük işlerini bile yapamayacak bir hale getirebilir.

Kronik Yorgunluğu Dikkate Alın
Kronik Yorgunluğu Dikkate Alın

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Günümüzün hastalıklarından biri olan kronik yorgunluk sendromu; genelde, altı ay veya daha uzun süren kas, boğaz ve eklem ağrıları, konstrasyon güçlüğü ve mide bulantısı şeklinde kendini gösteren, devamlı ve tekrar edici olmasının yanında, beden sağlığı ve tüm sistemimizi direkt olarak etkileyen bir sorundur. Bu sendrom, sıklıkla fibromiyalji, anksiyete ya da depresyon ile karıştırılabilmektedir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kronik yorgunluk sendromu sebebi kesin olarak bilinmese de; konuyla ilgili uzmanlar, bu durumun psikolojik bir sorun mu yoksa biyolojik mi olduğu konusunda farklı görüşlere sahip. Kronik yorgunluğun çoğunlukla 30-50 yaş arası kişilerde ve %70 oranında da kadınlarda görüldüğü belirtilmiştir.

Uzmanlar tarafından kronik yorgunluk belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Enerji kaybı
  • Yeterli uyumaya rağmen dinlenmiş hissetmemek
  • Kendine, iş hayatına ve yaşamına karşı negatif davranışlar
  • Odaklanma sorunu ve unutkanlık
  • Huzursuz hissetmek
  • Kas ağrıları
  • Boğaz ağrısı
  • Eklem ağrıları
  • Egzersiz sonrası bitkinlik
  • Mide bulantısı

Kronik Yorgunluk Sendromu Nasıl Atlatılır?

Kişileri bu derece etkileyen kronik yorgunluk sendromu nasıl atlatılır? Düşünüldüğü gibi kronik yorgunluk dinlenme yolu ile geçebilecek bir durum değildir. Konu hakkında uzmanların açıklamasına göre kronik yorgunluk sendromundan kurtulmanın yolu; stresi kontrol altına almak, iş yükünü azaltmak ve günlük egzersiz yapmaktan geçiyor. Sözün özü; hayatınızda bir takım değişikliklere gitmeniz gerekiyor. Görünen o ki, yolunda gitmeyen bir şeyler var. Eğer 6 aydan fazla nedensiz bir şekilde kendinizi yorgun hissediyor ve yukarıda açıkladığımız belirtilerden birkaçını taşıyor iseniz; bir uzmandan destek almanız sağlığınız açısından önemli bir adım olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu