Sağlıklı Yaşam

Lahana Çorbası Kaç Kalori?

Lahana çorbası özellikle kilo vermek istenildiğinde en çok tüketilen besinlerden biridir. Kalori değeri porsiyonuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel manada bakıldığında besinin 100 gramını baz alırsak 100 gramda 15 kcal kalori bulunmaktadır. Bunu bir porsiyonluk bir öğün olarak düşünürsek ortalama olarak 200 gram besin vardır. 200 gram çorbada da 30 kcal kalori değeri bulunmaktadır.

Lahana Yemeği Kaç Kalori?

Lahana yemeği özellikle halk arasında beyaz lahana olarak bilinen yemek çorbadan çok farklı bir kalori miktarına anlamında belirgin farklar yoktur. 100 gramlık bir besinde 20 kcal olarak bilinmektedir. Yine bir porsiyonu düşündüğümüzde bu da ortalama olarak 130 gramlık bir porsiyona tekabül eder. Pişmiş bir şekilde porsiyon sunulduğunda 26 kcal kalori olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kara Lahana Yemeği Kaç Kalori?

Karalahana çorbası ya da yemeği oldukça sağlıklı bir besindir. Bu besin lahananın diğer türlerine göre biraz daha fazladır. Yine burada 100 gramını baz aldığımızda 44 kcal kalori değeri ölçülmektedir. Bir normal porsiyonu düşündüğümüzde bu da ortalama olarak 245 gramlık bir ağırlığa tekabül etmektedir ki kalori değeri olarak 108 kcal kalori değeri gösterilmektedir. Oldukça faydalı olan bu besin diğer lahana çeşitlerine göre biraz daha fazla olduğu görülmektedir.

Beyaz Lahana Çorbası Kaç Kalori?

Beyaz lahana çorbası lahana çorbası ile aynı kalori miktarına ve aynı oranda kalorilik değere sahiptir. Besin değeri olarak düşünüldüğünde 100 gramlık bir lahana çorbasında 15 kcal kalori bulunmaktadır. Bu besinin bir porsiyonu da 200 grama tekabül ederken içerisinde 30 kcal kalorilik bir değer bulunmaktadır. Besin değeri ve sağlık açısından oldukça etkili olan bu çorba aynı zamanda az kalorili yemekleri arayanlar için oldukça iyi bir seçenektir.

Lahana Çorbası Faydaları

Lahananın faydaları aslında saymakla bitmez ve oldukça faydalı bir besin olarak görülmektedir. Farklı farklı noktalarda insanlara oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Bu faydalar;

  • Güçlü antioksidan özelliğinin bulunması ile birlikte bu sayede kışın oluşan hastalıklarla birlikte kansere karşı olması,
  • C vitamini açısından oldukça yüksek bir değer barındırması,
  • Bağışıklık açısından güçlendirici bir etkisinin olması,
  • Bağırsak sağlığına iyi gelmesi,
  • Zayıflamada kullanılması,
  • Göz güçlendirmesi,
  • Kalbin çalışmasına iyi gelmesi,
  • Sivilce oluşumuna karşı olması… Gibi birçok fayda ile karşımıza çıkmaktadır. Besin değeri açısından ve fayda bakımından oldukça yüksek değerlerde olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu