Hobi & Eğlence

Lavanta Çiçeği Bakımı En Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

Lavanta çiçeği bakımı hakkında internette birçok bilgi yer alıyor fakat hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu kestirmek zor. Rengiyle, kokusuyla ve görüntüsüyle bambaşka bir çiçeği evinize alarak bakmayı tercih ediyorsanız bu durumda sizlere Lavanta çiçeğini öneririz. Özellikle yeşillik alanlarda fazlasıyla gördüğümüz Lavantayı evinizde de büyütebilirsiniz. Tabi Lavanta çiçeği bakımı nasıl olmalıdır sorusuna verdiğimiz cevabı okuduktan sonra çiçeği evinize almanız daha doğru bir seçim olacaktır. Her çiçeğin bakımı farklı olduğu gibi Lavantanın da çok hassas bir bakıma ihtiyacı vardır.

Lavanta Çiçeği Bakımı

  • Lavanta çiçeği normalde çok fazla su istemez. Ancak özellikle ilk defa ekildiği zaman suyu daha fazla istemektedir. Lavantayı yeni dikecekseniz dikmenizden itibaren birkaç yıl bol su ile büyütmeye çalışınız. Sonrasında zaten daha az miktarda su isteyecektir.
  • Bu çiçek hemen her toprakta yaşayabilir ve büyüyebilir. Ancak hangi toprağı kullanırsam daha fazla verim alırım diyorsanız sizlere kireçli toprak önerisi yapabiliriz. Her toprakta canlı kalsa da kireçli toprak Lavantalar için mükemmel sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.
  • Çiçeğinize gübre koymak için ilk olarak dikim zamanını tercih etmelisiniz. Çiçeğinizi dikerken gübresini koyabiliriz. Ancak sonrasındaki gübre desteğini her sene ilkbahar mevsiminde yapmamız gerekiyor.
  • Lavanta güneşi en fazla seven bitkiler arasındadır. Bu yüzden Lavantanın büyüyebilmesi ve açabilmesi için güneşe koyulması gerekir. Özellikle öğlen saatlerinde cam kenarlarına koymayı tercih edebilirsiniz.
  • Kış aylarında cam kenarlarında olmamasına dikkat ediniz. Çünkü soğukta yaşayamaz. Çiçeği evinizin daha sıcak bölgelerine koymayı tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu