Güzellik ve Bakım

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Detaylı Bilgiler

Bazı durumlarda obezite gibi ciddi kilo problemleri olmaz fakat bazı bölgelerde gereğinden fazla yağlanma olur. İşte bu yağların alınmasına işlemine de liposuction denmektedir. Uzun yıllardır en fazla tercih edilen estetik türlerinden bir tanesi olan liposuction genel olarak kalça, basen, karın, bel, diz gibi bölgelerde uygulanmaktadır. Bunun sebebi buralarda bulunan yağların diğer bölgelerdeki yağlara göre çok daha fazla inatçı olması ve bazı durumlarda spor gibi aktivitelere karşın istenilen düzeyde bu bölgelerde bulunan yağların kaybolmamasıdır.

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?
Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

 

Liposuction hakkında yanılgıya düşülen durumlardan bir tanesi de bu yöntemin kilo verdirme yöntemi olduğu düşüncesidir. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Kişi liposuction olmadan önce spor ve diyet program uygulayarak eğer obezite gibi bir problemi varsa öncelikle ondan kurtulmalıdır. Bundan sonra da tedavi olabilir. Fakat bazı kişilerin liposuction yapmaması önerilir. Bu kişileri incelemek gerekirse;

  • Sistematik olarak bir sağlık problemi olan kişiler
  • Hamile ve yeni doğum yapmış kişiler

Bu tür kişilerin liposuction yapmaması önerilir. Bunun haricinde kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi problemi olan kişilerin de liposuction yapmadan önce mutlaka doktorların önermiş olduğu bazı testlerden geçmesi gerekecektir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?
Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

 

Liposuction Yan Etkileri ve İyileşme Süreci

İşinde iyi bir ekiple çalışmanız durumunda liposuction konusunda herhangi bir sakınca olmaz. Çünkü bu ekip tam olması gereken düzeyde yağ alacağı için herhangi bir yan etki olmayacaktır. Fakat liposuctionla yağ aldıran kişiler bu süreçten sonra beslenme düzenlerine dikkat etmezler ve bunun sonucunda yağ aldırma operasyonunu, vücutlarının belirli bölgeleri yağlandıktan sonra sürekli uygulayacakları bir yöntem olarak düşünürlerse bu durumda vücut ister istemez yan etki gösterebilir. Bu sebeple sürekli hale getirmemekte fayda olacaktır.

İyileşme sürecine gelecek olursak da operasyon sonrası kişilere bir korse verilecektir. Bu korseler doktorların önermiş olduğu süre boyunca mutlaka kullanılmalıdır ve bu süreç 4-8 hafta arasına değişecektir. Bu dönemde liposuction yapılan bölgede morluklar ve ödem oluşabilir fakat bu korkulacak bir durum değildir ve kısa süre içinde geçecektir. Dikişler de 1 hafta içinde alınır ve liposuction yapılan kişi 1-3 hafta arasında günlük hayatına kaldığı yerden devam edip egzersiz, spor yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu