Hobi & Eğlence

Makrome İle Yapılabilecek Süsler

Makrome ile evinizin her yerini süsleyebilir, kendinize yeni bir hobi edinebilirsiniz.

Makrome Nedir?

Makromeyi bilmeyenler için makrome düğümleme yöntemi kullanılarak yapılan bir tekstil işidir. Herhangi bir şekilde dokuma ya da örgü kullanılmaz tamamen doğal bir görünüme sahip olunması makromenin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Geçmiş dönemlerde özellikle denizciler tarafından sıklıkla kullanılan makrome günümüzde özellikle duvar süsleri için en iyi parçalardan bir tanesidir. Kare ya da resif düğümlerle dilemiş olduğunuz şekilde makromeyi oluşturmak mümkün olacaktır.

Makrome İle Yapılabilecek Süsler
Makrome İle Yapılabilecek Süsler

 

Makrome İle Neler Yapılabilir?

Makrome ile yapılabilecek süsler arasında aslında bileklik, kolye gibi aksesuarları saymak mümkündür. Bu tür aksesuarların birçoğu makrome ile yapılmaktadır. Hem bu daha şık ve doğal bir görünüm de sunmaktadır. Makrome bunun yanı sıra deri ve kayıştan yapılan kıyafet aksesuarlarında da sıklıkla görülen bir tekstil yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok hediyelik eşya ve aksesuarda da makrome yönteminin kullanıldığını görüyoruz. Bunları internette yapacağınız araştırmalarla kendi evinizde de yapabilirsiniz böylece tamamen kendi isteğinize uygun şık süsler oluşturmak mümkün olacaktır. Makromenin günümüzde en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de duvar süsleridir. Kimi makromeler tamamen işlevsiz bir şekilde sadece süs olsun diye duvarlara asılırken bazı makromeler de şık görüntüsünün yanı sıra askılık niyetine dahi kullanılmaktadır.

 

Makrome İle Yapılabilecek Süsler
Makrome İle Yapılabilecek Süsler

Makrome ile yapılabilecek süsler bunlarla kısıtlı değildir. Hemen hemen her aksesuarınızı güzelleştirmek için makrome yöntemini kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse evinizde bulunan kavanozları ve buna benzer eşyaların dış yüzeyinin şık görünmesi için makrome yöntemiyle dekoratif hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra mumluk için de birçok kişi makrome yöntemini uygulamaktadır. Yine aynanın çerçeve kısmını ve buna benzer birçok aklınıza gelen yeri makrome yöntemiyle daha dekoratif hale getirmeniz mümkün olacaktır. Hatta birçok bahçe mobilyasında makrome yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. Sizler de kendi yapabileceğinizi düşündüğünüz süsleri makrome yöntemiyle yaparak hem daha sağlam hale getirebilir hem de daha dekoratif bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapılması daha çok zor olan bahçe mobilyaları yani sandalye, masa, salıncak gibi eşyaların makrome yöntemiyle süslenmesi işlemi için de iyi bir araştırma yaparak güzel bir dekoratif görünüme sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu