Yemek Tarifleri

Mantar Nasıl Haşlanır? Mantar Haşlama Tüyoları

Mantar nasıl haşlanır? Sorusu, lezzetli ve yumuşak mantar yemeği yapmak için merak edilebilir. Mantar, başlı başlına bir yemek malzemesi olduğu için birçok çeşidi ile yapılabilir. Biz bu yazıda ”Mantar haşlama” yönteminden bahsedeceğiz. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Mantar Nasıl Haşlanır?

  • Adım 1: İlk olarak mantar haşlama için, 2 litre soğuk suya 6 gram limon tuzu atın. Eriyinceye kadar karıştırın.
  • Adım 2: Mantarın sap kısımlarını kesip limon tuzlu suya atın. Yaklaşık 20 dakika suyun içinde bekletin.
  • Adım 3: Tencerenin içine 2 su bardağı su ilave, 1 tatlı kaşığı tuz ve limon suyunu ilave edip kaynatmaya devam edin.
  • Adım 4: Mantarı yıkayıp kurulayın ardından limonlu suyun içine atın. 15 20 saniye karıştırıp üzerine kapağı kapatın.
  • Adım 5: Ateşin derecesini yükseltin ve 6 ile 7 dakika kaynar ateşte tutup altını kapatın.
  • Adım 6: Suyun içinde muhafaza edin. İhtiyaç zamanında sudan çıkarırsanız yumuşak mantar haşlama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Anlatılan tarifte mantarın ölçüsü 1 kilo üzerinden hesaplandı. Kişiye göre mantarın ve malzemelerin ölçüsünü artırıp azaltabilirsiniz.

İpucu: İsterseniz mantarı su da yıkamak yerine iyice soyabilirsiniz. Herhangi bir yerinde mantarın derisi kalmayacak şekilde soyarsanız yıkamanıza gerek kalmaz. İsterseniz nemli bez ile de iyice silebilirsiniz.

Mantar haşlama

Mantar Kaç Dakikada Haşlanır?

Mantarın haşlanma süresi 6 ile 7 dakika yeterli olur. Kaynar suyun içine mantarları attıktan sonra tencerenin kapağını kapatın. Mantarın saplarını kullanacaksanız daha erken atmanız, mantarın sapını yumuşatacaktır.

Mantarları hemen kullanmayacaksanız suyun içinde soğutup temiz cam kavanozlara koyun. Ardından buzdolabına atarsanız yaklaşık 1 ay ömrünü uzatabilirsiniz.

Mantar Kararmadan Nasıl Haşlanır?

Mantarı kararmadan haşlamak için en kısa süre içinde pişirmeniz gerekir. Eğer mantarı bekletmeniz gerekiyorsa limonlu ve unlu suda 5 dakika bekletebilirsiniz. Haşlama işleminde suyuna limon eklemeniz etkiyi artırır.

Haşlama dışında mantar sote gibi tava yemeklerinde pişirme işlemine geçmeden önce 15 dakikada haşlayabilirsiniz. Pişirme aşamasına geçtiğinde hemen kararmasını engeller. Mantarı haşlayıp hemen soğuk suya sokmak da (şoklama) diğer yöntemlerden biridir.

Tencere ya da tavada yapılan yemekler kısık ateşte olursa hemen kararmaya başlar. Yüksek ateş kullanırsanız hemen pişeceği için minimum düzey de kararma yaşar. Teflon, döküm çelik ya da seramik tava veya tencereler daha uygun olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu