Güzellik ve Bakım

Maske Kullanırken Cildinizde Oluşabilecek Sorunlara Dikkat

Salgın süreci boyunca yapılan çalışmalar; korona virüsün yayılımının önüne geçilmesinde maskelerin önemli bir yere sahip olduğunu gösterdi. Bu sorun karşısında her 2 tarafın da maske kullanması gerekiyor ve böylece virüsten korunma oranı yaklaşık yüzde 98,5 gibi rakamlara ulaşabiliyor. Virüsten korunmak için kullanmış olduğumuz maskeler, sıcakların artması ile birlikte kullanan kişiye bir takım zorluklar çıkarabiliyor. Nemli ve sıcak havalarda maske kullanmanın; cilt üzerinde bazı sorunlara neden olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar, sıcaklarda maske kullanımı ile meydana gelebilecek cilt problemlerini belirttiler. Sizler için araştırdık, İşte; maske kullanımının cilde olan zararları!

Maske Aknelere Neden Olabiliyor

Her insanda görülmese de maske kullanımı; birçok kişide aknelere neden olabiliyor. Sıcak havanın etkisiyle, cilt üzerinde terlemeler ortaya çıkıyor ve buna bağlı olarak cilt yeterli havayı alamıyor. Bu durumda yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin daha çok risk altında olduğunu söylemek isteriz. Yağ salgısının artması gözeneklerin tıkanmasına neden olduğu için sivilce ve akneler ortaya çıkar.

Maske Kullanırken Cildinizde Oluşabilecek Sorunlara Dikkat
Maske Kullanırken Cildinizde Oluşabilecek Sorunlara Dikkat

Maske Kistlere Neden Olabiliyor

Özellikle yaz sıcağında maske ile dolaşmak terlemeye neden olduğu için ter bezlerini tıkar ve ter bezi kistlerine neden olur. Ortaya çıkan bu sorunlar farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Kimi zaman su bezeleri şeklinde kimi zaman ise; milia kistleri şeklinde görülür.

Maske Yağlı Egzamaya Neden Olabiliyor

Maske kullanımı yağlı egzamaya neden olabiliyor. Özellikle burun kenarları ve maskenin altına kalan kısımlarda bu sorun daha çok görülür. Kızarıklar ve pullanmanın daha çok ortaya çıktığını söylemek isteriz. Bu gibi sorunların ortaya çıkması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Eğer o şekilde maske kullanımına devam ederseniz bu sorun daha fazla artacaktır.

Maske Alerji Yapabiliyor

Uzmanlarından gelen bilgi doğrultusunda maskenin alerji yaptığı kanıtlanmıştır. Maskenin kumaşı alerjik duruma neden olabiliyor. Alerjiye yatkın olan ciltlerde; pullanma, kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklar görüldüğü belirtilmiştir.

Maske Ciltte Renk Değişimine Yol Açabiliyor

Yüzümüzün bir kısmını maske kapatır ve kapalı kalan kısım, diğer bölgelere göre aha farklı bir renge sahip olur. Güneş gören kısımlar, bronz rengine büründüğü için ortaya renk değişimleri çıkabiliyor. Bu durumda cilt üzerinde ton farklılığın görülmesi kaçınılmaz oluyor. Bu sorunun önüne geçmek için güneş koruyucu kremler kullanmanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu