Hayata Dair

Microsoft Office Belgelerini Şifreleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde Microsoft office programlarından çok sayıda dosya oluşturulmakta ve kayıt edilmektedir. Teknolojinin gelinen bu noktasında birçok kolaylıklar oluşmakta ve sağlanmaktadır. Çalışan bireylerin evde ya da iş yerlerinde iş amaçlı veya özel olarak birçok dosya oluşturmaktadır.

Bundan dolayı güvenlik açısından dosyaların şifrelenmeli ya da erişim kısıtlaması yapılmalıdır. Yanlış yazılımlardan ya da kötü niyetli kişilerden korumak amacıyla belgelerin şifrelenmesi çok önemlidir. Microsoft office programları, iş amaçlı kullanılmak üzere yapılmış ve masaüstü üretkenlik adına yapılan uygulamaların geneline verilen isimdir.

Bu ofis programlarını kullanan bireylerin sık sık yaşadığı sorun ise dosya şifrelemenin yapılış aşamalarıdır. Bundan dolayı kullanıcıların hemen hepsi dosya şifreleme sorularını sıkça sormaktadır. Office programları, Microsoft bünyesi altında yapılan ve şirketin tescilli ürünüdür.

Microsoft ve ürünleri hakkında detaylı bilgi.

Microsoft office programları hayatımıza 1990 yıllarında girmiş ve piyasaya çıktığından bu yana büyük oranda tercih edilmiştir. Microsoft office programları kullanıcıların hayatlarında çok büyük yer edinmiş ve hemen her alanda kullanılmaktadır. Bundan dolayı Microsoft office programları zamanla daha fazla çeşitler ile karşımıza çıktı ve her alanda gelişmiştir. Dünya üzerinde oldukça fazla sayıda kullanılan Microsoft office programları, geniş çaplı olarak 35 farklı dilde kullanılmaktadır. Böylelikle birçok dile ve ülkeye hitap eden geniş yelpazeli bir office programlarıdır. Bu Microsoft office programları Windows, mac ve linux alt yapılı bilgisayarlarda faaliyet gösterir.

Microsoft Office Programların Kullanım Alanları

  • Microsoft Word; bu programı kullanan bireyler yazı metinleri ya da Metin belgeleri oluşturma veya kayıt etme gibi faydaları bulunur.
  • Microsoft Excel; sayısal işlemler, çizelgeler oluşturmak ya da hesap tablosu yapmak için kullanılmaktadır.
  • Microsoft PowerPoint; bu program multimedya ve slayt sunumları gibi özelliklere sahiptir.

Microsoft Office Programları Şifreleme

 Öncelikle oluşturmayı düşündüğünüz dosyayı hazırlanmalı ve hazırlanan dosyaya tıklayacak açın. Bunun ardından açılan dosya sayfasında olan sol üst kısımda dosya sekmesine tıkayın. Dosya yazılan sekmeden çıkan bilgi kısmına gidin ve karşınıza çıkan belgeyi koru bölümüne tıkansın. Belgeyi koru sekmesinde çıkan parola ve şifreleme gösterisine giderek şifrelenmesi gereken belgenin şifresini ayarlamanız gerekir. Bu işlemlerin ardından tamam sekmesine basılarak dosya şifreleme işleminiz bitmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu