Yemek Tarifleri

Mıhlama Nasıl Yapılır? Enfes Bir Lezzet!

Mıhlama Nasıl Tüketilir?

Mıhlama Nasıl Yapılır?

Sadece Karadeniz’de değil, Türkiye’nin her yerinde beğenilen ve tüketilen mıhlama, yapımı oldukça kolay olan fakat kıvamı kararında olması gereken bir yiyecektir. Mıhlamayı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; tereyağı, mısır unu, su, kaşar peyniri ve tuza ihtiyaç vardır. Mıhlamanın kararında bir kıvamda olması çok önemlidir. Sıcak bir şekilde tüketilmelidir ve yapım aşamasında çok dikkatli olunmalıdır. Mıhlamanın tarifi ise aşağıdaki gibidir.

Mıhlama Nasıl Yapılır ?
Mıhlama Nasıl Yapılır ?

Mıhlama Tarifi

Mıhlamanın yapılışı kolay ama dikkat isteyen bir süreçtir. Mıhlamayı yapabilmek için öncelikle tereyağını eritmelisiniz. Tereyağı eridikten sonra mısır unu ekleyebilirsiniz. Daha sonra su ekleyin ve kaşar peynirini rendeleyerek içine atın. Karıştırın ve sonunda tuz ekleyin. Daha sonra mıhlamanız hazır olmuş olacak. Eritme ve karıştırma işlemlerinde çok dikkatli olmalısınız. Mıhlamanın kıvamını düzgün ayarlamalısınız ve mıhlamayı mutlaka sıcakken servis etmelisiniz. Mıhlama soğukken tüketilebilen bir yiyecek değildir.

Mıhlama Nasıl Tüketilir?

Mıhlamayı yaptıktan sonra sıcakken tüketmelisiniz. Kaşar peyniri yerine alternatif peynirler de kullanabilirsiniz. Kıvamının tam olarak tutması için karıştırma sürenizi iyi ayarlamalısınız. Çünkü karıştırmayı olması gerekenden az ya da olması gerekenden fazla oranda yaparsanız, mıhlamanız istediğiniz kıvamda olmaz ve çektikçe uzayan bir hal almaz. Tereyağını erittikten sonra kızarmasına kalmadan mısır ununu eklemeli ve sonrasında göz göz bir hal aldığında rendelenmiş peyniri içine atmalısınız. Peynir konusunda da seçici olmalısınız. Kaşar peyniri, dil peyniri ve başka alternatif peynirleri mıhlamanızda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu