Hayata Dair

Muhabbet Kuşunun Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Muhabbet Kuşunun Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunun üşümesi; tüylerini kabarttığında (derisi görülebilecek şekilde), gözlerini kapattığında ya da kıstığında ve kafasını kanadının altına sokmaya çalıştığında (uyumaya çalışmıyorsa) üşüdüğünü anlarsınız.

Muhabbet kuşu; tünediğinde tüylerini kabartıp oturuyorsa, rahat, gevşemiş şekilde ötüyorsa ve duyulacak şekilde yemini yiyorsa üşümediğini anlayabilirsiniz. Doğa da 18 ile 20 derece arasında yaşarlar, yani oda sıcaklığı muhabbet kuşları için ideal sıcaklıktır.

Özellikle cereyandan uzak tutmanız ve ani hava değişikliklerinden kaçınmanız gerekir. Banyo yaptırmaya çalışırsanız, ince yağ tabakasına zarar verebilirsiniz. Rahatlıkla girip çıkabileceği bir kaba ılık su koyun. Kendisi istediği gibi girip çıkabilsin.

Muhabbet Kuşlarının Üstü Örtülür Mü?

Kuşlar aşırı sessiz yerleri sevmese de özellikle uyku saatlerinde televizyon gibi gürültülü ve ışıklı alanlarda bulundurmak iyi değildir. Muhabbet kuşu kafesinin üstünü örtmek için bu tür mazeretiniz varsa örtebilirsiniz.

Örtmeye gerek duyulmayan, cereyan olmayan ve omuz hizasında asılı bulunan kafesler kuşlarınızı daha mutlu eder. Doğası gereği yüksek yerlerde bulunduğunda kendilerini daha güvenli hissederler.

Muhabbet Kuşunun Hasta Olup Olmadığını Nasıl Anlarız

  1. İshal Hastalığı
  2. Solunum Yolları Hastalığı- Bronşit
  3. Mantar Hastalığı

1) İshal Hastalığı

Kuşunuz dışkısını sıvı şekilde yapıyorsa ishal olmuştur. İshal mikrobik olay ile ya da gıdaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gıdaya bağlı ise bozulmuş yemler, sürekli verilen sulu sebze ve meyveler hayvanı ishal yapabilir.

Mikrobik ishalde ise strese giren kuşun bağışıklığı hızla zayıflar ve mantar parazit gibi bakterilerin çoğalmasına izin verip hasta yapabilir.  Böyle durumlarda sizin ürettiğiniz çözümler etki etmeyebilir hatta daha kötü yapabilir. Direkt veterinere gidip doktorun verdiği ilacı kullanmanız gerekir.

2) Solunum Yolları Hastalığı- Bronşit

Üşütme soğuk algınlığı gibi durumlarda muhabbet kuşunuz solunum yollarında hastalık yaşayıp bronşit olabilir. Erkenden tedavi edilmezse nefes alıp vermekte güçlük çeker.

İlk önlem sıcak bir ortama alınmalı ve suyuna vitamin eklenmelidir. Kısa süre sonra veterinere götürüp hekimin tedavi etmesi gerekir.

3) Mantar Hastalığı

Gaga kısımlarında, göz çevresinde ve ayaklarında kırmızı pembe renginde oluşumlar, tüy dökülmesi, pullanma ve kızarıklık meydana geliyorsa mantar hastalığına yakalanmış olabilir.

Mantar hastalığı genellikle sağlıklı olmayan kafes ve tüneklerde meydana gelir. Hastalık gösteren bölgelere mantar kremi sürülerek tedavi edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu