Hayata Dair

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi

Mürekkep hayatımızın her alanında var olan bir madde, çocukların kalemlerinde, yazıcılarda, tükenmez ve dolma kalemlerde. Mürekkebin kullanılan birçok eşya saymak mümkün…

Yani bir mürekkep lekesi ile karşılaşacağınız çok yer var.

Mürekkep tanım olarak lekelemek amacıyla tasarlanmış olan bir madde, silinmeye karşı dirençli olması için renk pigmentlerinden yapılır. Bunun için kullanıldığı maddeye göre yazma, püskürtme ve boyama gibi amaçlarda kullanılır.

Mürekkebin çıkma olasılığı ise kumaş, halı ve kalış süresine bağlıdır. Bunun için her mürekkep lekesinin çıkması ya da aynı zamanda çıkması söz konusu değildir.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Çıkarma Yöntemi

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi her mürekkebin çıkış süresi ve ölçüsü aynı değildir.

Mürekkep lekesi ilk oluştuğu anda ıslakken müdahale etmek gerekir, bu sayede sonuç daha etkili olur. İlk olarak mürekkepli bölgeyi temiz bir bezle kurulamak gerekir, çünkü su mürekkebin dağılmasına neden olur. Özellikle sıcak su dağılımın hızlı olmasını sağlar.

Lekeyi asla ovalamayın, eğer lekeyi ovalarsanız bu durumda hem yaymış, hem de iyice pekiştirmiş olursunuz ve çıkması imkansızlaşabilir.

Kumaşı ılık suyla ve kumaş için uygun olan kaliteli bir deterjanla yıkayın. Bu sayede lekenin çıktığını görürsünüz. Eğer leke çıkmamışsa kurutmaya geçmeyin ve aynı şeyi bir kez daha yapın. Lekeli olan giysiyi çamaşır makinesine atacaksanız tek başına yıkayın. Bu sayede diğer giysilere de geçmesini önlemiş olursunuz.

Mürekkep lekesi büyükse bu durumda su bazlı leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz. Su bazlı leke çıkarıcıyı sadece mürekkebin olduğu alana dökün ve 10 dakika bekletin. Daha uzun süre beklemek ya da giysinin her yerine dökmek kumaşa zarar verecektir. Sonra tekrar kurulayın lekenin çıktığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu