Sağlıklı Yaşam

Yediğinizde Mutluluk Veren Besinler

Mutluluk veren besinler tüketerek yaşamınızı güzelleştirebilirsiniz. Metropol yaşantısı, hep bir koşuşturmaca hali, günlük yaşantımızda karşılaştığımız sıkıntılar, ister istemez bizleri mutsuz edebiliyor. Beynimizi dinlendirici aktiviteler dışında, gün içerisinde tükettiğimiz besinler de ruh halimizi olumlu yönde etkiliyor. Belli başlı bir takım besinler, içlerindeki bazı maddeler sebebiyle beyindeki serotonin hormonunu tetikliyor ve dolayısıyla bu da mutlu olmamızı sağlıyor. Mutlu eden besinler stresi azalttığı gibi; kilo almamak adına, günlük tüketeceğimiz miktarları da doğru ayarlamak gerekiyor.

Miktarı İyi Ayarlayın

Birçoğumuz, kendimizi mutsuz veya stres altında hissettiğimizde, devamlı bir şeyler yemek isteriz. Bilhassa, stresliyken; çiğneme isteği baş gösterdiğinden, stresi uzaklaştırmak için daha çok sert yiyecekler tüketmekte ya da tatlı yemeye meyil göstermekteyiz. Bunun yanı sıra; fast food tarzı atıştırmalık yiyecekler ve kızartma türü gıdalarda çok çabuk doyma hissi oluşturduğundan, bizlere anlık mutluluk verebiliyor. Serotonin içeren gıdalar bizlere ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayan ve mutluluk veren besinlerdir ancak kalori bakımından da oldukça yüksektirler. Örneğin; kuruyemiş gibi besinler, sağladıkları enerjinin yanında mutluluk da vermektedir fakat aşırı tüketimi yoğun enerji ve mutluluk seviyesinde artışa neden olmaktadır ve bu da beraberinde fazla kiloları getirmektedir. Bu yüzden, azı karar çoğu zarar diyerek, mutluluk veren yiyecekler de kararında tüketilmelidir.

Yediğinizde Size Mutluluk Veren Besinler
Mutluluk Veren Besinler

Öğünlerinize Dikkat Edin

Kan şekerinin düşmesi sizi stresli yapacağından, mutsuzluk da kaçınılmaz olacaktır. İş koşuşturmacası, çok fazla ders çalışmak vb. nedenlerden ötürü yemek saatlerini kaçıran kişiler, kan şekerleri düşüşe geçtiğinden mutsuzluk ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Saatlerce bir şey yemeyen ve bu sebeple şekeri düşenler, bir an önce doymak adına paketli gıdalara yönelebiliyor. Burada önemli olan sizi hangi duygu ve hislerin bu duruma yönlendirdiğinin farkına varmak ve bunun için gerekli önlemleri almaktır.

İşte Karşınızda Mutluluk Veren Besinler!

  • Bitter Çikolata: Diğer tatlılara nazaran, tatlı isteğinizi hızlı bir şekilde karşılar ve bu isteği ortadan kaldırır. Şekersiz Türk kahvesinin yanında, yalnızca 1 kare tüketmek yeterlidir.
  • Muz: Beyinde, dopamin salgılanmasını arttırmasından dolayı mutluluk veren besinlerin başında gelir. Gün içerisinde ara öğün olarak 1 bardak süt ile 1 adet muz tüketebilirsiniz.
  • Ceviz: Günde 3 adet ceviz tüketmek, hem beyin sağlığı hem de mutluluk vermesi açısından önem taşımaktadır.
  • Peynir: Kalsiyumun yanı sıra; kahvaltılarınızda tüketeceğiniz bir avuç içi kadar peynir, size ihtiyacınız olan enerjiyi ve mutluluğu sağlar. Ancak fazlaca yememeye dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu