Hobi & Eğlence

Netflix’teki En İyi Suç Belgeselleri

Her gün dünyadaki şiddet ve suç olaylarına şahit oluyoruz. Şahit olduğumuz haberlerden bazıları ise ülke içinde kalmaktan çıkıp küresel bir hal alıyor ve tüm dünyada medyada yer alıyor. Dijital yayın platformu Netflix’te bu tarz olayları ele alan birçok suç belgeseli bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda Netflix’te bulunan en iyi suç belgesellerinden bahsedeceğiz. İşte Netflix’teki en iyi suç belgeselleri;

The Confession Tapes (IMDb: 7.5)

Bu belgesel dizi; spesifik bir suç olayına odaklanmak yerine suç kavramını inceleyen bir yapıya sahiptir. Suç nedir, suç nasıl meydana gelir gibi sorular üzerinden ilerleyen The Confession Tapes (İtiraf Kasetleri), suç kavramına olan bakış açınızı tamamen değiştirecek.

Making a Murderer (IMDb: 8.6)

Making a Murderer (Bir Katil Yaratmak), Netflix’in en bilinen ve en çok izlenen suç belgesellerinden biridir. 2 sezondan oluşan bu suç belgeseli, cinsel saldırı ve cinayete teşebbüs suçlarından hüküm giyen Steven Avery’i anlatıyor. İşlemediği bir suç için haksız yere hüküm giyen Avery, 32 yıl hapis cezası alıyor. 18. yılında yapılan DNA testi sonucu haksız olduğu anlaşılan Steven Avery aklanıyor ve serbest bırakılıyor.

Serbest bırakılmasının ardından Avery, bir suç işliyor ve tekrardan hapise giriyor. Making a Murderer; haksız yere hapis yatan bir insanın nasıl katile dönüştüğünü anlatan bir suç belgeselidir.

suc-belgeselleri
Suç Belgeselleri

Strong Island (IMDb: 6.4)

Strong Island, 2017 yapımı bir belgesel filmdir. Bu belgeselde yönetmen Yance Ford’un kardeşi William’ın öldürülmesi konu alınıyor. 1992 yılının nisan ayında, 19 yaşında biri tarafından öldürülen William üzerinden ırksal adaletsizlik ve aile gibi kavramların ele alındığı Strong Island (Güçlü Ada) belgeselinin ayrıca bir Oscar adaylığı da bulunmaktadır.

American Murder: The Family Next Door (IMDb: 7.2)

Yine Netflix’in en bilinen suç belgesellerinden biriyle karşınızdayız. American Muder: The Family Next Door belgeselinde 34 yaşındaki Shanann Watts ve iki kızının aniden ortadan kaybolması anlatılıyor. 2018 yılında Colorado’da yaşanan bu tüyler ürpertici olayı konu alan belgeselde birinci elden görüntüler de kullanılmaktadır.

The Trials of Gabriel Fernandez (IMDb: 8.2)

Bu belgeselde annesinin sevgilisi tarafından vahşi bir şekilde öldürülen Gabriel Fernandez’in hikayesi anlatılmaktadır. Kan donduran görüntülerin yer aldığı belgesel, aynı zamanda sosyal hizmet servislerinin yetersiz ve bozulan taraflarını da anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu