Hayata Dair

Nuri Bilge Ceylan Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu?

Türk Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan, bizi çoğu zaman yurt dışında temsil eden başarılı bir sinema insanıdır. Sinema kuralsız ilerleyen bir oluşumdur ve tüm yönetmenler kendi kurallarını kendileri belirler. Nuri Bilge Ceylan’ın sinemada bu kadar başarılı olmasının sebebi, tamamen kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesi ve kendisinin severek izleyeceği filmler yapmasıdır. İyi bir yönetmende bulunması gereken tüm özellikler Ceylan’da mevcuttur ve bu anlamda kendisi kısa sürede başarıyı elde ederek bugün geldiği noktada; köklü, başarılı ve en bilinen yönetmenler arasındadır.

Nuri Bilge Ceylan Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu?
Nuri Bilge Ceylan Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu?

İyi Bir Yönetmen Eşittir İyi Bir Oyuncu Koçu

Yönetmenler film içerisindeki karakteri en iyi çözümlemesi gereken kişilerdir. Yönetmenler sadece görüntü ile ilgilenmez ve her zaman karakterleri çözümleyerek oyuncuları buna uygun bir şekilde yönlendirir. Nuri Bilge Ceylan bu konuda senaryoyu kendinin yazmasının yanı sıra oyunculuk hakkındaki engin bilgisi ile de bir adım öne geçmektedir. Çünkü bu sayede tüm oyuncuları doğru bir şekilde yönlendirerek filmin seyirciyi çekmesini sağlar.

İyi Bir Yönetmen Her Zaman Tüm İhtimalleri Değerlendirir

Her zaman tüm açılar, tüm renkler, tüm olasılıklar ve tüm kadrajlar değerlendirilmelidir. İyi bir yönetmen, tüm bu değerlendirmeleri yaparak filmini ortaya çıkarır ve tüm ihtimalleri göz önünde bulundurur. İlla senaryoya bağlı kalmaz, çekim anında çeşitli değişiklikler olur. Sinema her zaman plan ve program ile ilerlemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu