Sağlıklı Yaşam

Olumsuz Düşüncelerden Nasıl Kurtuluruz? Etkili Yöntemler!

Sonu gelmeyen olumsuz düşünceler, genellikle sorunlarımızı olduğundan daha büyük hale getirir. Böylece, mutluluktan ve huzurdan mahrum bireyler haline geliriz. Bu tür bir düşünce yapısı, bizi depresyona, kaygıya ve düşük özgüvene sürükler. Bu tarz bir insan haline gelmemek için elbette ki yapabileceğini birçok şey bulunmaktadır. Peki aklımızdaki negatif düşünceleri silmek için ne yapabiliriz?

Eğlenmeye Çalışın

Kahkaha, beyni daima daha iyi bir yapıya kavuşturur. İster tek başınıza sevdiğiniz işleri yaparak, isterseniz de arkadaşlarınıza şaka yaparak veya komik bir hikâye anlatarak kendinizi eğlendirmeniz olumsuz düşüncelerinizi beyninizden atmak konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, ruh halinizi hafifletmenin yanı sıra beyninizi boşaltmak konusunda da çok faydalı bir eylemdir. Gün içinde veya sabah vakitlerinde koşu, fitness, yoga vb. sporları yapmak hem size hem de bedeninize güzel gelecektir.

Kendinizi Meşgul Tutun

Bu tür olumsuz düşünceler genelde boş vakitlerimizde, beynimizin herhangi bir şeye kafa yormadığı vakitlerde aklımıza gelir. Gün içinde kendinizi meşgul tutmak, bu tarz olumsuz düşüncelerin sizi yormasına izin vermeyeceği için oldukça faydalı bir yöntemdir.

olumsuz-dusuncelere-yer-yok
“Olumsuz Düşüncelere Yer Yok”

Yazı Yazın

Olumsuz düşünceleriniz sizi yiyip bitirmesinin en büyük sebeplerinden biri de sürekli beyninizde yer etmesidir. Bu düşünceleri kafanızdan çıkartmalı ve beyninizi boşaltmalısınız. Bunu, tüm olumsuz düşüncelerinizi bir kâğıda yazarak yapmak etkili bir yöntemdir. Tüm düşüncelerinizi kâğıda yazdıktan sonra yazıyı yazdığınız kâğıdı buruşturun, yırtın ve çöpe atın. Bunu yapmak aynı zamanda motivasyon da sağlayacaktır.

Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşın

Zihninizde yer eden düşünceleri arkadaşlarınızla paylaşmak yukarıda bahsettiğimiz beyin boşaltma işlemlerinden biridir. Olumsuz düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşmak rahatlamanızı ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda, arkadaşlarınızın tepkisini almak, olumsuz düşünceleriniz aşmanız için çok etkilidir. Belki de günlerdir takıldığınız o düşünce; oldukça saçma ve komiktir.

Hayatınızda Değerli Olan Şeyleri Listeleyin

Olumsuz düşüncelerin sizi ele geçirip hayatınızdaki değerleri şeyleri ve değerli anları unutturmasına izin vermeyin. En ufak değere sahip olan şeyi bile atlamadan hayatınızdaki değerli şeyleri herhangi bir yere not alın. Bütün değerli şeyleri yazdıktan sonra onları tekrar okumak, hayatınız hakkında olumlu bakış açısına sahip olmanıza yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu