Sağlıklı Yaşam

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? Orucun Harika Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

11 ayın sultanı Ramazan Ayı boyunca oruç tutarız. Dini görevlerimizden bir tanesi olan oruç, vücut sağlığı yerinde olanlar için farzdır. Dini vazife olmasıyla beraber insan sağlığına da çok fazla katkısı bulunmaktadır. Vücudun 1 ay boyunca uzun süreli aç ve susuz kalması ile vücudun dinlenmesi ve kendisini yenilemesi söz konusudur. Bu da bizlere oruç tutmanın faydaları hakkında ipucu vermektedir.

Oruç Tutmanın Sağlığa Olan Faydaları

Dini vazifelerimizi yaparken aslında sağlığımızı da korumaktayız. Mesela namaz kılarken aynı zamanda bedenimizi hem temiz tutup hem de bedenimize egzersiz yaptırmaktayız. Oruç ibadetimizde bizim beden sağlığımızı çok iyi şekilde desteklemektedir. Peki bu yararlar nelerdir maddeler halinde sayalım…

  • Uzun süreli aç kalan bağırsaklar, dinlenir ve sindirim sistemi açısından verimli bir dönem geçirilmiş olur. Böylelikle vücut sindirimle uğraşmayarak kendisini yenilemeye zaman ayırır.
  • Vücuda sürekli besin gelmediği için kan dolaşımı ve hücrelerdeki düzen değişerek vücut kendisini temizleme yoluna gider. Besin gelişi azaldığı için kandaki ve vücutta bakteriler sindirilir. Vücut kendisini zararlılardan korur.
  • Vücut kendisini yenileme fırsatı bulduğu için, yaşlanmayı geciktirir.
  • Besinsiz kalan vücut, kanser ve şeker hastalığı gibi durumlara yol açan hücreleri bularak yok eder. Böylece vücut kendi enerjisinin üretimini sağlayabilmek için temizlik yapma fırsatı bulur.
  • Oruç tutarken aynı zamanda ruh sağlığımızı da olumlu yönde etkileriz. Manevi bir huzurun getirmiş olduğu ferahlıkla ruhumuzda dinlenerek kendisini temizler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu